Inteliģentā luksoforu sistēma Jelgavā – aizvien gudrāka par tās ieviesējiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Lai gan Jelgavas pašvaldība pirms gada solīja tikt galā ar «nepaklausīgo» un dārgi izmaksājušo tā saukto inteliģento satiksmes vadības sistēmu, līdz šim pilsētas centrālajās ielās maz kas mainījies. Automašīnu plūsma gan padarīta raitāka, bet šoferi aizvien ir nemierā ar nīkšanu pie sarkanās gaismas tukšos krustojumos. Savukārt gājēji dusmās dauza luksoforu zaļā signāla saukšanas pogas, līdz dodas pār ielu, atļauju tā arī nesagaidījuši.

315 tūkstošu eiro tēriņi un trīs gadu regulācijas darbs - šie divi rādītāji raksturo Jelgavas centrālajās ielās ierīkoto tā dēvēto inteliģento satiksmes vadības sistēmu. Taču šoferu un gājēju komentāri par jelgavnieku apmierinātību ar izmaiņām satiksmē neliecina.

„Bieži vien ir ilgi jāgaida – vairāk nekā minūti. Un ja jāskrien uz autobusu, nevar paspēt,” saka uzrunātā jelgavniece. Kāds vīrietis savukārt stāsta par luksofora neprecīzu darbu: „Dažreiz nepareizi rāda laiku: rāda, ka tūlīt beigsies, tad apstājas un neko nerāda. Un cilvēki jau grib iet, viens arī aizgāja, un mašīna viņu gandrīz notrieca. Tā ka nevar zināt, kad tas ieslēgsies.”

Arī kāds šoferis neapmierināts ar satiksmes vadības sistēmu: „Arī šodien krustojumā stāvēju kādas divas minūtes un bija gara rinda, bet tajā pusē nebija nevienas mašīnas, neviena gājēja. Nevaru saprast, kā darbojas tā sistēma. Man liekas, ka tā ir inteliģentāka par tiem, kas šo sistēmu uzstādīja.”

Tam, ka inteliģentā satiksmes vadības sistēma pilnībā izgāzusies, nepiekrīt tās ieviesēja pašvaldības iestāde «Pilsētsaimniecība». Jelgava pēdējos desmit gados ar Eiropas Savienības dāsnu atbalstu strauji varējusi tikt vaļā no iesaukas «bedrograda». Taču pilsētas vadības ambīcijas neaprobežojās tikai ar jēdzīga asfalta ieklāšanu.

Inteliģentā satiksmes vadība Latvijā ir jaunums, bet par spīti neveiksmēm Viļņā un citās Eiropas galvaspilsētās Jelgavai tādu vajadzēja. Tagad jau trešo gadu sistēmu aizvien pieregulē, neslēpj iestādes «Pilsētsaimniecība» vadītājs Māris Mielavs: „Tā darbojas; protams, mēs turpinām pēc iespējas, mūsu ieskatiem un tā, ko mēs novērojam, to pieregulēt, ja mēs redzam, ka gājējiem ir pārāk ilgs gaidīšanas laiks. Nevaram tā nodalīt, ka mums jādod prioritāte autobraucējiem, bet gājēji lai tiek galā, kā grib. (..) Te ir tā būtība: gājējs nospiež pogu un redz 30 sekundes, bet sistēma redz, ka mašīnas turpina nākt, un iedod papildus signālu mašīnām. Un gājējiem tās sekundes apstājas.”

„Ja šo momentu likvidē, tad tā vairs nav inteliģentā sistēma, bet adaptīvā sistēma,” skaidro ilggadēja Jelgavas luksoforu apkalpotāja Brigita Buividaite no firmas «Mītavas elektra». Viņas uzņēmums gadu no gada tiek atzīts par uzvarētāju Jelgavas domes konkursos ne tikai par luksoforu apkalpošanu, bet arī apgaismojuma uzturēšanu, soliņu un atkritumu urnu kopšanu, dekoru izlikšanu un citiem darbiem. Par to saņem miljoniem eiro.

Jo sarežģītākas luksoforu sistēmas, jo dāsnāki līgumi. 2011.gadā firma tika pie 206 tūkstošiem eiro, bet gadu vēlāk – jau pie 650 tūkstošiem.

„Šoferi pielāgojas. Es kā šoferis arī zinu ielas, kur ātrāk var izbraukt, kur ilgāk jāgaida. Bet to visu mēs varam regulēt,” saka Buividaite.

Inteliģentās vadības sistēmas regulācijai līdz šim iztērēti 40 tūkstoši eiro. Par nederīgām atzītas un noņemtas luksoforu papildsekcijas, veiktas arī citas korekcijas. Iestāde «Pilsētsaimniecība» tūlīt martā atvērs kārtējo luksoforu uzturēšanas konkursu. Uzvarētājam būs jāturpina darbs, lai ar inteliģento luksoforu sistēmu satiksmes dalībnieki tomēr reiz saprastos. 

Jau pirms gada ziņots, ka ar mērķi paātrināt auto plūsmu un ērtāku padarīt gājēju pārvietošanos pilsētas centrālajās ielās Jelgavā jau pirms vairākiem gadiem sākts ieviest tā dēvēto inteliģento satiksmes vadības sistēmu. Tas pilsētai izmaksāja 300 tūkstošus eiro.

Pilsētnieki gan nav īsti mierā ar jauno sistēmu, turklāt pērn pāris mēnešu laikā Jelgavas ielās uz gājēju pārejām izdzisa divu cilvēku dzīvības. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti