Panorāma

Kosmētikas ražotājs "Dzintars" uz maksātnespējas sliekšņa

Panorāma

"Diagnoze – vēzis": vēža ķērāji – ģimenes ārsti

Insultu ārstē pārāk daudz vietās un nevienādi

Insultu ārstē pārāk daudzās vietās un nevienādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Laikus atklāts un ārstēts insults vairs nav nāvējoša slimība. Tomēr Latvijā no tā joprojām mirst divas reizes vairāk nekā citviet Eiropā. Kāpēc tā? To šodien, atzīmējot Stradiņa slimnīcas Insulta vienības desmit gadu jubileju, skaidroja ārsti un veselības ekonomisti.

Insults Ilzi ķēra darba vietā. Viņa ir policiste. Sajūta, bezpalīdzīgi guļot un nespējot parunāt, bijusi drausmīga. "Tu nevari neko! Ne pakustēties, ne reaģēt! Tu visu dzirdi, bet nekā nevari reaģēt!" tā atceras insulta paciente Ilze Smiltiņa.

Ilzei paveicās. Insults notika Rīgā un viņu atveda uz Stradiņa slimnīcu, kur visu diennakti strādā Insulta vienība un ārsti spēj trombu asinsvadā šķīdināt ne vien ar zālēm, bet arī mehāniski to izvilkt ārā. Endovaskulārā tromberktomija ir efektīvākā metode pasaulē. "Kad trombs kā korķis aiztaisa artēriju ciet, šķīdināšana ne vienmēr darbojas. Otra metode ir mehāniski atjaunot normālu asinsriti," stāstīja Diagnostiskās radioloģijas institūta vadītājs Kārlis Kupčs. Pēc desmit dienām slimnīcā Ilze jau pošas uz rehabilitācijas centru Jaunķemeros.

No insulta nebūtu jāmirst. Bet Latvijā katru dienu nomirst septiņi insulta pacienti. Viens no iemesliem ir pašu vieglprātīgā attieksme pret insulta priekšvēstnešiem. "Paaugstinātu asinsspiedienu, paaugstinātus cukura rādītājus un citas lietas, sirds ritma traucējumus, kas bieži noved līdz insulta vienībai," uzskaita Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas valdes priekšsēdētāja Daiga Behmane.

Vērtējot insulta izmaksas, redzams, ka slimnīcas posms un pēcāk ilgā darba nespēja un invaliditātes pabalsti vienam pacientam var sasniegt 13 tūkstošus eiro. " Redzot to, ka slimība ir dārga, plus redzot to, ka Latvijā tomēr mirst vairāk nekā Eiropā vidēji, būtu nepieciešams rīcības plāns, kā padarīt šo ārstēšanu efektīvāku!" teica Neiroloģijas klīnikas vadītājs Andrejs Millers.

Veselības ekonomikas asociācija secinājusi, ka jāpārskata to slimnīcu saraksts, kam maksā par insulta ārstēšanu. "Kopumā Nacionālais veselības dienests ir maksājis 33 slimnīcām, tad ir jautājums par taktiku, par tehnoloģiju, par to, ko pielieto. Ir daudz sistēmisku jautājumu!" tā Behmane.

Pagaidām nevar teikt, ka visi insulta pacienti visur saņem vienādi kvalitatīvu palīdzību. To pierāda arī sūdzības par ārstu neatpazītiem insultiem un divreiz biežākā mirstība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti