4. studija

Sākusies Rīgas modes nedēļa.

4. studija

4. studija

Insulta pacients 11 gadus gaida rehabilitācijas rindā.

Insulta pacients 11 gadus gaida rindā uz vairs neeksistējošu pakalpojumu

Gunārs ir 2.grupas invalīds, tāpēc viņš pieteicās sociālās rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanai. Rindā viņu uzņēma, un tā viņš gaida jau kopš 2007.gada. Taču kopš tā laika likums mainīts un Gunārs no rindas svītrots, bet neviena iestāde viņam par to nepaziņoja.

Sociālā rehabilitācija ir pasākumu kopums, kas palīdz iemācīties sadzīvot ar funkcionālajiem traucējumiem, lai cilvēks varētu atgriezties darba dzīvē un iesaistīties sabiedriskajās aktivitātēs. 82 gadus vecais Gunārs dzīvo viens, tādēļ rehabilitācija būtu īpaši nepieciešama.

“Man ir diezgan švaki, man bija insults. Kreisā roka un kreisā puse man ir tāda ne visai darbīga. Man bija infarkts, un mani no Jelgavas ar “ātro palīdzību” aizrāva uz Stradiņiem. Es iestājos rindā sociālās rehabilitācijas pakalpojuma saņemšanai 20.08.2007. Un es esmu uzņemts rindā ar kārtas numuru 11 751. Un līdz šim es šo pakalpojumu neesmu saņēmis,” stāsta Gunārs.

Par rindām uz rehabilitācijas pakalpojumu saņemšanu atbildīga ir Sociālās integrācijas valsts aģentūra. “Mums ir ļoti žēl par notikušo ar šo kungu, kuram netika paziņots par likuma grozījumiem, kas stājās spēkā jau 2009.gadā. Kamēr viņš gaidīja sociālās rehabilitācijas pakalpojumu rindā, tika grozīts sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums, kā rezultātā tika noteikts, ka sociālās rehabilitācijas pakalpojumus saņems darbspējīgas personas ar funkcionālajiem traucējumiem. Līdz ar to diemžēl viņš tika svītrots no šīs rindas,” skaidro Sociālās integrācijas valsts aģentūras pārstāve Jana Briede.

Pēc izmaiņām likumā 5 000 pensijas vecuma cilvēku tika svītroti no rindas. Taču Gunārs deviņu gadu laikā par to nav saņēmis nevienu paziņojumu. “Es zvanu, bet tas numurs klusē kā mežabrālis, ūdeni mutē ieņēmis. Es esmu bijis uz sociālo nodaļu aizgājis, paprasījis, kas, kur, kā. Ministrijai ir jāsūta mani uz sociālo nodaļu, un tā arī brīdina mani, bet viņiem nekā nav,” stāsta Gunārs.

Visticamāk, telefonu neviens neceļ, jo likvidēta ir ne vien Gunāra vieta rindā, bet arī pats Sociālo pakalpojumu departaments. Tomēr kādam taču par izmaiņām Gunārs bija jābrīdina.

“11 gadus senus notikumus ir grūti komentēt, bet situācija ir tāda, ka tik tiešām likumdošana mainījās. Toreiz cilvēkiem, kurus likuma grozījums skāra, tika sūtītas attiecīgas informatīvās vēstules. Ja kungs šādu vēstuli netika saņēmis, es varu tikai atbildīgo iestāžu vārdā atvainoties par radušos situāciju,” saka Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu departamenta direktora vietnieks Aldis Dūdiņš.

Bet ko tad Gunāram šobrīd darīt – vai cilvēkiem pensijas vecumā rehabilitācija pēc smagas slimības nepienākas? “Viņam būtu jārunā ar savu ģimenes ārstu acīmredzot. Droši vien ārsts tad izvērtētu viņa veselības stāvokli un pieņemtu lēmumu, varbūt cilvēkam ir iespējas saņemt medicīniskās rehabilitācijas pakalpojumu, kas pēc būtības ir stipri līdzīgs,” norāda ministrijas pārstāvis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti