Krustpunktā

Aktuāli: slimnīcās izsludina ārkārtas stāvokli; ar pesticīdiem piesūcinātas maskas

Krustpunktā

Valsts budžets 2022: iekšlietu jomas prioritātes

Aivars Bērziņš: Pandēmijas laikā arī laboratorijās cilvēki ir tuvu izdegšanai

Institūta «Bior» direktors: Ir jēga Covid-19 testiem bērniem, jau redzam rezultātus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Arī tad, ja skolēniem Latvijā Covid-19 testus veiks tikai reizi divās nedēļās, noteikti ir jēga to darīt, jo pozitīvos Covid-19 gadījumus var "izķert", intervijā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" stāstīja zinātniskā institūta "Bior" direktors Aivars Bērziņš.

Atbildot uz jautājumu par to, vai ir jēga testēt skolēnus, ja starp testēšanas reizēm viņi var saslimt, Bērziņš norādīja, ka testēšanai ir dažādi mērķi. Pirmkārt, tiek testēti individuāli cilvēki, lai noskaidrotu, vai viņi ir Covid-19 pozitīvi. Savukārt skrīninga pieeja paredz "izķert" saslimšanu no liela skaita, lai varētu ieviest kādus pasākumus.

"Krustpunktā" podkāstā:

Jauna epizode katru darba dienu, garums - 52 min.

Pēc Bērziņa teiktā, jau pirmajās nedēļās atrasts desmitiem pozitīvu paraugu. Zināms, ka Covid-19 skāris jau pusi no Rīgas skolām. Rezultāti arī skaidri parāda, ka ir pašvaldības, kurās ir Covid-19 uzliesmojumi, kur var lokāli veikt kādus pasākumus, lai saslimstību ierobežotu.

Institūtā "Bior" nodrošina testēšanu 450 izglītības iestādēs, tādēļ darbs nav viegls. Palielinājies arī darbinieku skaits – 450 darbiniekiem klāt nākuši vēl 50 tehniskie darbinieki, kuri palīdz ar loģistiku un strādā zvanu centrā.

Runājot par cilvēku ticību dažādām sazvērestības teorijām, piemēram, ka bērnu siekalās esošos gēnus glabās, lai izmantotu atkārtoti, Bērziņš aicināja nedzīvot aizdomās. "Mēs nevaram dzīvot aizdomu mākonī. Ir jāiet uz priekšu," zinātnieks uzsvēra. Viņš apliecināja, ka bērnu gēni nekur citur netiks izmantoti.

KONTEKSTS:

Nedēļu pirms 1. septembra pirmo reizi notika vēl nebijuša mēroga Covid-19 testēšana Latvijas skolās. Kopumā četras laboratorijas analizēja 200 000 cilvēku nodoto siekalu paraugu.

Sākotnēji plānots, ka šāda testēšana mācību iestādēs gaidāma reizi nedēļā. Tomēr process nevedās raiti un bija aizķeršanās. Vēlāk ministri vienojās par retāku skolēnu testēšanu - reizi divās nedēļās.

Testēšana notiek, jo iecerēts, ka šogad mācības varēs notikt klātienē, tomēr pret Covid-19 nevakcinētajiem vai vīrusu neizslimojušajiem pirmsskolas, vispārējās un profesionālās izglītības pedagogiem būs ik nedēļu jāveic valsts apmaksāti Covid-19 siekalu testi. Tāpat testē tos skolu audzēkņus, kuri nav potējušies vai izslimojuši vīrusu. Skolu regulārai testēšanai līdz gada beigām rezervēti 12,5 miljoni eiro. LSM.lv arī skaidrojis, kā notiek grupveida testēšana, aprakstīta arī jaunā testēšanas metode, kad testus veic tikai vienu reizi divās nedēļās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti