Rīta Panorāma

“Atgriešanās. Senākā dzīvā grāmata latviešu valodā”

Rīta Panorāma

Akrobāts pa virvi noiet 600 metrus no Eifeļa torņa

Intervija ar Valsts darba inspekcijas direktoru Renāru Lūsi

Inspekcija: Darbavietās nelaimes gadījumu skaits audzis par 25%

Šogad darbavietās audzis nelaimes gadījumu skaits par 25%, tostarp smagi negadījumi un ar letālām sekām, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” pastāstīja Valsts darba inspekcijas (VDI) direktors Renārs Lūsis.

Vairāk nelaimes gadījumu

Laikā pēc pandēmijas pīķa, kad aktivitāte darbos atjaunojās, nelaimes gadījumu skaits aug. Tas šogad attiecas gan uz nelaimes gadījumiem ar smagām sekām, gan ar letālu iznākumu. Vidēji pieaugums ir par 25%.

Savukārt pērn, kad ekonomiskā aktivitāte bijusi izteikti mazāka, arī šādu nelaimju bija mazāk.

“Viens no galvenajiem izskaidrojumiem – vienmēr krīzes gados, kad ekonomiskā aktivitāte krīt, arī darba procesi notika mazāk un arī nelaimes gadījumu bija mazāk. Atjaunojoties ekonomiskai aktivitātei, cilvēkiem atgriežoties darbā vai meklējot citu darbu, varbūt no vienas profesijas nomainījis uz kaut ko citu, te ir daudz faktoru: pieredzes trūkums, apmācību nenodrošināšana darbiniekam, uzraudzības nenodrošināšana no uzņēmēju puses. Visas šīs lietas summējas tajā, ka ir nedroša darba kultūra,” sprieda inspekcijas direktors.

Lūsis arī atklāja, ka Latvijā darba ņēmēji gatavi paciest lietas, kas darba vietās skar viņu drošību, ja vien darbadevējs maksā. Bet, ja darba vietā ir problēmas ar maksāšanu, tad darbinieki informē inspekciju arī par citiem iespējamiem pārkāpumiem.

Sezonas darbu riski

VDI īpašu uzmanību pievērsusi sezonas nodarbinātībai, veicot aptuveni 200 pārbaudes par darba tiesību un darba aizsardzības jautājumu ievērošanu.

Secināts, ka lielākajā daļā gadījumā noteikumi tiek ievēroti, tomēr bijuši vairāki gadījumi, kad izmantota sezonas darbinieku neizsargātā situācija un arī nelegālā nodarbinātība.

Lielākie riski iezīmējās tādās jomās kā ielu tirdzniecība, vasaras kafejnīcas, arī lauksaimniecībā.

“Kopumā par visu valsti, par visām nozarēm runājot, mēs nevaram teikt, ka visās nozarēs darba drošība ir augstākajā līmenī un cilvēkiem nav risku nokļūt nelaimes gadījumu situācijās. Sezonas darbos, kur mēs gājām [pārbaudīt], nekonstatējām izteiktus drošības noteikumu pārkāpumus,” pastāstīja Lūsis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt