Inovatīva iekārta ļauj atklāt jaunas narkotikas Latvijā

Jaunās psihotropās vielas jeb augu maisījumus turpmāk Latvijā iespējams konstatēt to lietotāju analīzēs. Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā jau dažus mēnešus izmanto inovatīvu cilvēka bioloģisko paraugu skrīninga iekārtu. Iespēja jaunu psihotropo vielu klātbūtni konstatēt cilvēka organismā ļaušot arī efektīvāk cīnīties ar to lietotājiem, kad maisījumi tiks iekļauti nelegālo vielu sarakstos.

Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā kopš jūnija darbojas inovatīva iekārta, kas Latvijā paver jaunas iespējas narkotisko un psihotropo vielu konstatēšanā analīzēs. Centra ķīmiski toksikoloģiskajā laboratorijā jaunajai skrīninga iekārtai aiz stikla redzamas paraugu mēģeņu vietnes, virs kurām kādas darbības veic mehānisms ar adatu galā.

Ar līdzšinējām tehnoloģijām un aparatūru Latvijā nebija iespējams narkotiku lietotāju asinīs vai urīnā konstatēt jaunās vielas jeb augu maisījumus, kurus aizvien biežāk lieto jaunieši. „Jau no 2008. gada izplatās jaunās sintētiskās narkotiskās vielas, kuras ir pievienotas tā saucamajiem ''spaisiem'' jeb augu maisījumiem, kas jauniešu vidū ir ļoti populāri. Pie tam tie tiek pārdoti legāli ar dažādiem nosaukumiem un mērķiem: kā gaisa atsvaidzināšanai, kaktusu mēslošanai un ko tikai citu vēl neizdomā,” norāda centra narkoloģe Astrīda Stirna.

Vasaras periodā ar jaunās iekārtas palīdzību pārbaudīts vairāk kā 900 bioloģisko paraugu, kuros konstatētas sešas jaunas narkotisko vielu grupas.

Faktiski nav tādu nedēļu, kad mūsu stacionārā nebūtu jauniešu, kas salietojušies šīs jaunās vielas, un viņi parasti ir smagos stāvokļos ar psihiskiem traucējumiem," stāsta Stirna.

"Viņus atved ar ātro palīdzību vai policija. Diezgan daudzi jaunieši lieto atkārtoti un arī atkārtoti nonāk centrā. Tā kā ir jāveic steidzami dažādi likuma grozījumi un šādas vietas jāaizver,” norāda narkoloģe.

Analizējamos paraugus centrs saņem no visas Latvijas: gan no medicīnas iestādēm, gan veic analīzes saviem pacientiem, bet lielākoties pārbaudes veic tiesībsargājošās iestādes. Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes pārstāvis Toms Sadovskis atzīst, ka jaunā iekārta paver iespējas arī policijas cīņai ar jauno psihoaktīvo vielu lietotājiem Latvijā.

„Arī pēdējās dažās dienās izņemti vairāk nekā 1000 šie iepakojumi ar jaunajām narkotiskajām vielām, kurām veic ekspertīzes. Lai gan liela daļa šo vielu vēl nav aizliegtas, šajā gadījumā policija var saukt cilvēku pie atbildības par tāda apreibuma sasniegšanu, kas aizskar cilvēka godu un cieņu. Taču brīdī, kad vielas būs jau aizliegtas un tiks konstatētas cilvēka organismā, tad jau personu varēs saukt pie atbildības par narkotiku lietošanu, par ko var draudēt arī kriminālatbildība,” stāsta Sadovskis.

Psiholoģijas un narkoloģijas centra jaunā skrīninga iekārta ir vienīgā Baltijas valstīs, un nākotnē tā narkotisko vielu klātbūtni varēšot konstatēt arī siekalu paraugos. Turklāt aparatūra ļauj vielas noteikt arī tad, ja persona tās lietojusi divas dienas iepriekš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti