Iniciatīvu pret Covid-19 nevakcinētajiem par ārstēšanu likt maksāt pašiem Saeimā, visticamāk, neatbalstīs

“Pilngadību sasniegušām personām, kas atsakās no vakcīnas un inficējas ar Covid-19, ir jābūt atbildīgām par savu izvēli nevakcinēties un jāsedz vismaz daļa no ārstēšanās izmaksām,” šāds ir iniciatīvu platformā “manabalss.lv” jau nepieciešamās 10 000 balsis savākušās iniciatīvas apraksts. Tā paredz par ārstniecību pašiem maksāt tiem Covid-19 pacientiem, kuri no potes atteikušies. Tikmēr veselības ētikas eksperti, Saeimas un atbildīgās Veselības ministrijas (VM) pārstāvji jau tagad ir pret šādu ierosinājumu. 

Iniciatīva pret Covid-19 nevakcinētajiem par ārstēšanu likt maksāt pašiem SaeimāKristaps Feldmanis

Iniciatīva ar nosaukumu “Neattaisnoti nevakcinētajiem ārstēšanās izdevumi ir jāsedz pašiem” aizvadītās nedēļas nogalē savāca nepieciešamos 10 000 parakstus vietnē “manabalss.lv”. Iniciatīva aicina noteikt, ka personas, kuras nav vēlējušas vakcinēties pret Covid-19, bet ar to saslims, ārstēšanas izdevumus segtu pašas. Lielais atbalsts iniciatīvai nosaka, ka nu tā būs jāskata Saeimā. Visticamāk, caur ētikas komisiju šī iniciatīva nonāktu Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā – tā uzskata komisijas vadītājs, deputāts un ārsts Andris Skride (“Attīstībai/Par!”) Viņš gan uzskata, ka Saeimā iniciatīva nepieciešamo atbalstu negūs.

 

“Ir labi, ka ir šāda diskusija, bet ir skaidrs arī tas, ka mēs īsti nevaram liegt saņemt veselības aprūpi nevienam. To nosaka arī Satversme. Un te mēs līdzīgi varētu arī, piemēram, teikt, ka tiem cilvēkiem, kuri visu mūžu ir smēķējuši un sabeiguši savu veselību, tad viņiem ir infarkts, tad liksim arī viņiem maksāt par to. Tāpēc es personīgi izprotu šos cilvēkus. Bet droši vien, ka šādu iniciatīvu… Tā tiks diskutēta, bet atbalsta, visticamāk, nebūs,” norādīja Skride.

Arī VM, uz kuru visvairāk attiektos izmaiņas, ja iniciatīvu pieņemtu Saeimā, pārstāvis Oskars Šneiders neredz iemeslu ministrijai atbalstīt šo iniciatīvu. Šneiders skaidroja – bez tam Covid-19 ir bīstama infekcijas slimība, kuru neārstējot iespējami ātri, pastāv risks apdraudēt ne tikai savu dzīvību un veselību, bet arī citu cilvēku dzīvību un veselību.

“Līdz ar to Veselības ministrijas ieskatā nav iespējama situācija, ka tiem cilvēkiem, kuri nav vakcinējušies, varētu piemērot kādu citu kārtību, kāda tā ir visai sabiedrībai kopumā. Tiem cilvēkiem, kuri jebkādu iemeslu dēļ nav vakcinējušies, arī ārstniecība ir nodrošināma pilnā apmērā,” sacīja Šneiders.

Iniciatīvu arī neatbalsta Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes asociētā profesore, medicīnas ētikas eksperte Signe Mežinska. Viņasprāt, no medicīnas ētikas viedokļa, ārstu darbā valdošie principi nepieļautu šādu atšķirīgu attieksmi pret cilvēkiem.

Lai arī iniciatīva portālā “manabalss.lv” jau savākusi nepieciešamos 10 000 parakstus, tomēr tā vēl kādu mirkli vāks papildu parakstus, pirms tiks iesniegta Saeimā. Tā ir ierasta prakse, lai izvairītos no tā, ka, izvērtējot parakstus un atsevišķus anulējot, tāpat tiktu saglabāts 10 000 parakstu slieksnis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt