Informatīvais ziņojums: Zinātniskā informācija kļūs pieejamāka

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Zinātniskā informācija kļūs pieejamāka sabiedrībai, pētniekiem, uzņēmumiem, politikas veidotājiem un citām mērķa grupām, paredz otrdien valdībā atbalstītais informatīvais ziņojums “Latvijas atvērtās zinātnes stratēģija 2021. - 2027. gadam”.

Izglītības un zinātnes ministrijā informēja, ka plānošanas dokumenta mērķis ir nodrošināt sabiedrībai, pētniekiem, uzņēmumiem, politikas veidotājiem un citām mērķa grupām brīvi pieejamu zinātnisko informāciju un veicināt padziļinātu sabiedrības iesaisti pētniecības procesos.

Dokuments paredz attīstīt Atvērtās zinātnes stratēģiju. Šī stratēģija ir strukturēta trīs pīlāros jeb darbības virzienos.

Pirmais no tiem paredz atvērtu piekļuvi zinātniskajām publikācijām. Tas apraksta atvērtās piekļuves publicēšanās praksi un definē nacionālu atvērtās piekļuves politiku – visām jaunajām valsts finansēto pētniecības programmu ietvaros radītajām zinātniskajām publikācijām jābūt brīvi pieejamām “zaļajā” vai “zelta” atvērtajā piekļuvē bez embargo perioda.

Otrais pīlārs jeb darbības virziens paredz, ka pētniecības datiem jābūt atvērtiem pēc noklusējuma, kā arī, ka ilgtermiņa saglabāšanai un atkārtotai izmantošanai paredzētiem pētniecības datiem, to metadatiem un e-infrastruktūrām maksimāli jāatbilst FAIR (findable, accessible, interoperable, reusable) principiem. 

Savukārt trešais stratēģijas darbības virziens "Sabiedriskā zinātne" (Citizen Science) paredz kopradē balstītu sabiedriskās zinātnes veicināšanu, sniedzot sabiedriskās zinātnes iniciatīvām informatīvu atbalstu un piekļuvi zinātniskām e-infrastruktūrām. Tāpat šis darbības virziens iezīmē sabiedriskās zinātnes principu ieviešanu, kā arī sabiedriskās zinātnes integrēšanu Latvijas zinātnes komunikācijas aktivitātēs un arī Latvijas dalībnieku iesaisti starptautiskās iniciatīvās un tīklos.

Atvērtās zinātnes stratēģijas pasākumu plānā iekļautas arī citas iniciatīvas. Izglītības un zinātnes ministrija plāno, ka ieguvumi no Atvērtās zinātnes stratēģijas būs ne tikai sabiedrībai, kas spēs vieglāk piekļūt pētniecības rezultātiem un iesaistīties pētniecības procesos, bet arī uzņēmumiem un politikas veidotājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti