Panorāma

I. Strazdiņa no Briseles

Panorāma

Intervija ar aizsardzības ministru Raimondu Vējoni

Valdība vienojas par «elektrības atbalstu» trūcīgajiem

Informācija par elektrības atlaižu saņēmējiem būs jāapkopo pašvaldībām (17:52)

Valdība otrdien atbalstīja mehānismu, kā pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas,atbalstīt trūcīgos un  maznodrošinātos cilvēkus, apmaksājot viņiem 5 eiro no kopējā rēķina. Informāciju par konkrētiem cilvēkiem, kuriem nepieciešams atbalsts, apkopos pašvaldības un novirzīs to elektroenerģijas tirgotājiem, informēja Labklājības ministrijā. Politiķi arī neslēpj, ka šogad ir apņēmušies mākslīgi uzturēt zemāku elektrības tarifu. Iecere jau ir izraisījušas asu nozares uzņēmumu un ekspertu kritiku. 

Kā skaidro ministrijā,  visiem trūcīgiem un maznodrošinātiem cilvēkiem paredzēts vienāds atbalsta apmērs. Tas noteikts pēc patēriņa par 100 kWh mēnesī neatkarīgi no patēriņa un mājsaimniecības lieluma, ņemot vērā, ka vairāk nekā puse no visām mājsaimniecībām viena gada ietvaros turpina lietot starta tarifu. Cenu sadārdzinājums ir starpība starp starta vai pamata tarifu un tirgus cenu, kura ir mainīga.

„Tas nozīmē, ka no cilvēka rēķina vai no viņa saistībām pret konkrēto tirgotāju tiktu noņemti šie pieci eiro reizi mēnesī. Cilvēkam pašam nekas nav jādara. Informāciju par viņa statusu sniegtu pašvaldība, un tālāk no pašvaldības tā informācija caur valsts sistēmas savietotāju nonāktu arī līdz tirgotājam,” skaidroja Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridonovs.

Palīdzību gan nevarēs saņemt tie, kuri par elektrību norēķinās pastarpināti, piemēram, caur apsaimniekotājiem. Atbalsta mehānisms stāsies spēkā reizē ar elektroenerģijas tirgus atvēršanu, kas varētu notikt nākamā gada janvārī. Valstij “elektrības atbalsts” izmaksās vairāk nekā piecu miljonus eiro gadā. 

Informāciju par konkrētiem cilvēkiem, kuriem nepieciešams atbalsts, pašvaldības ar valsts informācijas sistēmu starpniecību novirzīs elektroenerģijas tirgotājiem.

Tas nozīmē, ka katrs tirgotājs saņems informāciju tikai par tiem cilvēkiem, kuri ir tā klienti. Tie savukārt atbilstoši piešķirtā atbalsta apmēram samazinās cilvēka finansiālās saistības par elektroenerģiju, tādējādi dzēšot iepriekšējo periodu parādu, apmaksājot kārtējo maksājumu vai arī uzkrājot avansu.

„Šī sistēma no visām sistēmām ir visvienkāršākā. No cilvēka viedokļa viņam nav nekur speciāli jāiet kaut kas kārtot, lūgties vai prasīt. Mazturīgā statuss saistīts arī ar citu pabalstu izmaksu. Līdz ar to tas nav papildus slogs cilvēkam,” tā Latvijas Radio raidījumam „Pēcpusdiena” atzina Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks Māris Pūķis.

Pašvaldību savienības padomnieks Māris Pūķis

  Savukārt Pensionāru federācijas (LPF) priekšsēdētājs Andris Siliņš uzsvēra, ka summas, kas tiek paredzētas atbalsta mehānisms, ir nesalīdzināmas ar tām summām, kas tiek tērētas subsidētajai elektroenerģijai. Tāpat pašlaik paredzēta palīdzība tikai mazturīgajiem, taču cenas kāpums nopietni iespaidos izdevumus pensionāriem, kuriem pensijas mazākas par 200 latiem un kuri nav mazturīgie. Šādas kompensācijas vajadzētu saņemt visiem, kuriem  fiksēti ienākumi, pirmkārt, pensionāriem un cilvēkiem ar invaliditāti, pauda Siliņš.

  Tā kā elektroenerģijas tirgus atvēršanu koalīcijas padome nolēma atlikt līdz šā gada beigām, Pensionāru federācijas priekšsēdētājs atzina, ka tādā veidā sperts „mazs pussolītis” pretī pensionāru mērķiem. Līdz ar to 10.martā LPF lems, vai atlikt iepriekš iecerēto 13.marta piketu.

  Valdības apstiprinātā kārtība būšot arī gana vienkārša elektroenerģijas tirgotājiem, kuri saņems precīzus datus un „viņiem atliks tikai tos ielikt rēķinā, atskaitot piecus latus”.

  Plānots, ka paredzēto atbalstu varēs saņemt cilvēks mājsaimniecībā, ja viņam ir noslēgts līgums ar elektroenerģijas tirgotāju. Tas nozīmē, ka valsts atbalsts šobrīd nav paredzēts denacionalizēto ēku īrniekiem, mājsaimniecībām, kuras elektroenerģiju saņem pastarpināti no ēku apsaimniekotājiem, sociālo māju īrniekiem, jo šādā situācijā atbalstu saņemtu cilvēki (saimnieks, izīrētājs), kas nav valsts atbalsta mērķa grupa.

  Paredzēts, ka tirgotājam būs jāvēršas Ekonomikas ministrijā, lai saņemtu kompensāciju par cilvēkiem mājsaimniecībā piemēroto atbalstu.

  Elektrības tirgus dalībnieki, no kuriem vairāki jau ir paspējuši sagatavot piedāvājumus un arī ieguldījuši līdzekļus reklāmā, neslēpj neapmierinātību ar valdības rīcību. Uzņēmuma „Baltkom” elektroenerģijas produktu grupas vadītāja Elizabete Podinska norāda, ka gan liberalizācijas atlikšana, gan arī iecerētā trūcīgo atbalsta shēma, kura daļēji tiks uzlikta uz tirgotāju pleciem kaitē Latvijas kā prognozējamas uzņēmējdarbības vides tēlam.  

  Iepriekš izskanējušajās diskusijās vairākkārt arī uzsvērts - elektroenerģijas tirgus atvēršanas atlikšana neatrisinās Latvijas tirgū valdošās problēmas, bet gan tikai atliks to risināšanu un sagaidāmo cenu kāpumu uz vēlāku laiku.  

  Jau vēstīts, ka vēl pirms nedēļas ministri nespēja vienoties par mehānismu, kādā veidā tiks sniegts atbalsts maznodrošinātajiem iedzīvotājiem elektroenerģijas cenu kāpuma kompensēšanai.

  Februārī Labklājības ministrija (LM) aicināja uz laiku, kamēr tiks izstrādāta konceptija par aizsargātā lietotāja statusu, ieviest pagaidu mehānismu, paredzot kompensācijas līdzekļus pārskaitīt tiešā veidā elektroenerģijas tirgotājiem. Taču LM piedāvājumam iebilda Ekonomikas ministrija, norādot, ka šāda pieeja uzdod elektroenerģijas tirgotājam risināt sociālas palīdzības sniegšanu. 

  Iepriekš bija plānots, ka elektroenerģijas tirgu mājsaimniecībām tiks atvērts no 1.aprīļa, līdz ar to pieaugtu elektrības cenas, daļai patērētāju cenu kāpums varētu sasniegt pat 40%.

  Februārī premjere Laimdota Straujuma pieļāva, ka elektroenerģijas tirgus atvēršana varētu tikt atlikta uz nenoteiktu laiku. Taču vēlāk viņa atzina, ka neredz argumentus, lai atliktu tirgus atvēršanu, jo arī, neatverot tirgu, pašreizējais monopolists „Latvenergo” prasītu regulatoram palielināt elektrības tarifus.

  Taču šonedēļ koalīcijas padomē partijas vienojās, ka elektroenerģijas tirgus atvēršanu mājsaimniecībām atliks līdz 1.janvārim.

   

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti