Infografika: Pērn darbā cietuši vairāk nekā 1500 cilvēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Katru gadu Latvijā nelaimes gadījumos darbā cieš vairāk nekā 1000 cilvēku, un pērn šādos negadījumos cietuši 1510 strādājošie. Visbiežāk negadījumi notiek pilsētās, kurās koncentrēti ražošanas uzņēmumi – Rīgā, Liepājā, Jelgavā, Daugavpilī un Valmierā, liecina Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) apkopotā informācija.

Nelaimes gadījumos raksturīgākie cēloņi – strādājošo neuzmanība un pārgalvība, kā arī darba devēju formālā attieksme pret darba drošību.

Lai gan saskaņā ar Valsts darba inspekcijas datiem pērn visvairāk nelaimes gadījumu darba vietā notika Kurzemē un Rīgas reģionā, LBAS veiktās aptaujas dati liecina, ka tieši šo reģionu iedzīvotāji visbiežāk norāda, ka ikdienā strādā drošā darba vidē, piemēram, birojā.

Kā norādīja LBAS, visatbildīgāk pret savu un kolēģu dzīvību darbā attiecas vidzemnieki. Regulāra un kvalitatīva darba aizsardzības instruktāža Vidzemes uzņēmumos notiek biežāk nekā citu reģionu uzņēmumos. Turklāt, neraugoties uz to, ka katrs trešais Vidzemes reģiona iedzīvotājs uzskata, ka atsevišķas darba drošības normas ir pārāk striktas un daļu no tām var neievērot, vienmēr un visus darba drošības noteikumus darba vietā ievēro 45% aptaujāto vidzemnieku. Tikmēr citos reģionos šis rādītājs ir vidēji 27% iedzīvotāju.

Vismazāk uzmanības darba drošībai pievērš latgalieši. Lai gan Latgales reģiona iedzīvotāji visbiežāk norāda, ka ikdienā strādā paaugstinātas bīstamības apstākļos, 78% atzīst, ka ikdienas darbā ievēro tikai noteikumus, kuru pārkāpums var radīt tiešus draudus viņu dzīvībai. Bet katrs trešais apsvērtu iespēju atteikties no individuālajiem darba aizsardzības līdzekļiem - darba cimdiem, ķiveres, aizsargbrillēm -, ja darba devējs piedāvātu lielāku algu.

Pašpārliecināti un attiecas formāli

Savukārt kurzemnieki ir pašpārliecinātāki par citu reģionu iedzīvotājiem – teju katrs trešais atzīst, ka nepieciešamības gadījumā par savu drošību darbā var parūpēties pats, tālab formālās darba aizsardzības instruktāžu nereti uzskata par normu.

Ar visformālāko attieksmi pret darba aizsardzības jautājumiem no darba devēja puses visbiežāk saskaras Zemgales reģiona iedzīvotāji – kvalitatīvu darba aizsardzības instruktāžu savā darba vietā regulāri saņem tikai 16% aptaujāto. Un, lai arī 62% norāda, ka darba drošība viņiem ir pirmajā vietā, vienmēr un visus darba drošības noteikumus ievēro tikai 25% respondentu. Bet katrs otrais atzīst, ka ievēro tikai noteikumus, kas var radīt tiešus draudus viņa dzīvībai.

Aktuāli visā pasaule

Kā norādīja LBAS eksperts Mārtiņš Pužuls, aptaujas rezultāti ne vien izskaidro drūmo statistiku darba drošības jomā Latvijā, bet arī pierāda, ka stabilitāti un drošību darba vietā ļoti lielā mērā ietekmē uzvedība un izpratne par elementāru darba drošību. Viņš arī piebilda, ka ar darba drošību saistītie jautājumi ir aktuāla problēma visā pasaulē.

"Darba vide nepārtraukti mainās: darbs kļūst aizvien intensīvāks, darba metodes un materiāli – inovatīvāki, bet darba vides riska faktori – daudzveidīgāki. Tas viss no mums prasa aizvien lielākas koncentrēšanās spējas. Diemžēl, bet šā brīža ekonomiskajos apstākļos tas ne vienmēr ir iespējams, jo cilvēki, lai pabarotu savas ģimenes, izmanto jebkuru iespēju nopelnīt – strādā gan virsstundas, gan arī darbus, kas bieži neatbilst viņu kvalifikācijai. Īpaši raksturīgi tas ir reģionos, piemēram, Latgalē, kur bezdarba līmenis ir visaugstākais," skaidroja eksperts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti