Panorāma

Veikalos drūzmēšanās pirms preču ierobežojumiem

Panorāma

Veikali pielāgojas jaunajiem ierobežojumiem

28. decembrī Latvijā sāks vakcināciju pret Covid-19

Infografika: 8 soļi Covid-19 vakcinācijas plānā

Sākoties vakcinācijai pret Covid-19, sākotnēji tā būs pieejama mediķiem un riska grupās esošajiem iedzīvotājiem, savukārt plašāka sabiedrība to varētu saņemt nākamā gada jūlijā, liecina Zaļu valsts aģentūras publiskotais plāns.

Plānā paredzēts, ka pirmos 30 tūkstošus vakcīnu saņems Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) darbinieki, Covid-19 slimniekus ārstējošie mediķi un citi vecāka gadagājuma veselības aprūpes darbinieki. Pirmās vakcīnas gaidāmas jau janvārī.

Pēc tam paredzēts vakcinēt ilgstošās sociālās aprūpes centru klientus un darbiniekus.

Savukārt, sākot ar martu, vakcīnas varētu būt pieejamas personām virs 60 gadu vecuma, prioritāti – personas no 90 gadu vecuma, tad no 80, 70 un 60 gadu vecuma.

Ceturtā vakcinācijas grupa būs cilvēki ar hroniskām slimībām. Tādi varētu būt vairāk nekā 300 tūkstoši cilvēku.

Vēl pēc tam rindā ir operatīvo dienestu darbinieki, piemēram, policisti, robežsardzes darbinieki.

Tad vakcīna būs pieejama izglītības iestāžu darbiniekiem, kuri strādā vispārējās un pirmsskolas izglītības iestādēs.

Septītā vakcinācijas grupa ir ieslodzītie un ieslodzījuma vietu pārvaldes personāls.

Plašāku sabiedrības vakcinēšanu plānots sākt 2021.gada jūlijā.

Zāļu valsts aģentūra gan norāda, ka vakcinācijas laika plāns ir provizorisks un var mainīties, ņemot vērā vakcīnu faktisko pieejamību.

Veselības ministrija plāno, ka 10 vakcinācijas kabineti Latvijā sāks darboties 28. decembrī.

Tajos vakcīnu saņemt varēs ārstniecības personāls, kas strādā ar Covid-19 pacientiem un NMPD darbinieki.

"Vakcinācijas uzsākšana nav sacensība uz ātrumu. Mūsu prioritāte ir pārliecība, ka visas iesaistītās puses ir zinošas un gatavas darbam. Atgādinu, ka ir daļa informācijas, ko ES valstis saņems tikai brīdī, kad Eiropas Zāļu aģentūra vakcīnu ieteiks reģistrēt. Vienlaikus mēs esam izdarījuši visu, lai Latvijas puse būtu gatava vakcīnu saņemt, organizēt tās izplatīšanu un piedāvātu to saņemt pirmajai sabiedrības grupai, kas šobrīd ir visneaizsargātākā – mediķi, kas strādā ar Covid-19 pacientiem un NMPD darbinieki," paziņojumā medijiem informēja veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par").

Iecerēts, ka vakcinēšanās būs brīvprātīga.

“Pirmie, kuriem būs iespēja vakcinēties, tātad tas nav pienākums, ir mediķi. Pirmkārt, mēs strādājam ar tām ārstniecības iestādēm, kur tiek stacionēti Covid-19 pacienti. Mediķiem, bija iespēja pieteikties uz šo vakcināciju, un šobrīd izskatās, ka vakcinācija būs pieejama visiem mediķiem, neatkarīgi, vai viņi ikdienā strādā ar Covid-19 pacientiem, vai nē. Ja ne pirmajā piegādē, tad nākamajās piegādēs tuvākajās nedēļās būs šī iespēja. Turklāt ne tikai mediķiem, bet visam personālam, kas ikdienā saskaras ar Covid-19 pacientiem,” skaidroja Zāļu valsts aģentūras direktors Svens Hankuzens.

Dati no ārstniecības iestādēm vēl tiekot apkopoti, bet jau tagad varot secināt, ka mediķu interese par jauno vakcīnu esot līdzīga tam, kāda tā šobrīd ir visā sabiedrībā. 

Ministrija arī norādīja, ka pirms apstiprināšanas visas vakcīnas, tostarp vakcīnas pret Covid-19, Eiropas Savienībā (ES) tāpat kā jebkuras citas zāles tiek pārbaudītas pēc vienādi augstiem kvalitātes, drošuma un efektivitātes standartiem. Atšķirīgais Covid-19 vakcīnu gadījumā ir tas, ka to izstrādes un potenciālās apstiprināšanas ātrums ir daudz lielāks, ņemot vērā steidzamo nepieciešamību pēc vakcīnas sabiedrības veselības aizsardzībai ārkārtas apstākļos. 

Tāpēc gan uzraugošās institūcijas, gan izstrādātāji ir ieguldījuši un apvienojuši vēsturiski nebijušu apjomu zinātnes, cilvēku un finanšu resursus, kā arī radikāli mainīta sadarbības operativitāte starp vakcīnu reģistrēšanu uzraugošajām iestādēm un vakcīnu izstrādātājiem.

KONTEKSTS:

Gaidot Covid-19 vakcīnas, izstrādāts vakcinēšanas plāns, lai vakcīnu saņemšanas brīdī varētu sākt vakcinēt prioritārās grupas pret Covid-19.

Šonedēļ Eiropas Komisijas vadītāja paziņoja, ka Eiropas Savienībā (ES) vakcinācija sāksies 27. decembrī. Visas dalībvalstis plāno sākt vakcinēšanu vienā dienā. Valstis pašas izlems, kuras cilvēku grupas vakcinēt vispirms.

Eiropas Savienība jau ir noslēgusi vienošanās ar kompānijām "Moderna""Pfizer" un "BioNTech", "AstraZeneca", "Sanofi-GSK", "Janssen Pharmaceutica" un "CureVac" par to Covid-19 vakcīnu iegādi, kad tās būs pieejamas.

ASV farmācijas gigants "Pfizer" un Vācijas kompānija "BioNTech" iesniegušas pieteikumu to izstrādātās Covid-19 vakcīnas nosacītai apstiprināšanai Eiropas Zāļu aģentūrā, kas 21.decembrī sasauks sapulci, lai izlemtu, vai ir pietiekami daudz datu par "Pfizer" un "BioNTech" izstrādātās Covid-19 vakcīnas drošību un efektivitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt