Inflācijas dēļ ēdinātājiem grūti nodrošināt normālas skolēnu pusdienas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Inflācijas dēļ ēdinātājiem kļūst aizvien sarežģītāk nodrošināt skolēnu pusdienas, jo minimālā summa skolēna pusdienām ir 1,42 eiro, kas nav mainījusies astoņus gadus.

ĪSUMĀ:

  • Minimālā summa skolēna pusdienām 1,42 eiro; pusi dotē valsts, pusi pašvaldība.
  • Katras pašvaldības ziņā – piešķirt vai nepiešķirt papildu dotāciju skolēnu pusdienām.
  • Inflācijas dēļ ēdinātāji vairs nespēj nodrošināt ēdināšanu par iepriekšējo cenu.
  • Minimālā summa nav mainījusies astoņus gadus, bet ēdināšanas izmaksas pieaugušas uz pusi.
  • Ēdinātāji norāda, ka tiem rodas zaudējumi; vairs nevar nodrošināt prasības.

Iepirkums par ēdināšanas pakalpojuma sniegšanu Talsu Valsts ģimnāzijā notika pagājušās vasaras izskaņā, īsi pirms jaunā mācību gada sākuma. Tomēr šī gada laikā inflācija ievērojami pieaugusi, līdz ar to ēdinātājiem jādomā, kā nodrošināt pakalpojumu. 

Inflācijas dēļ ēdinātājiem grūti nodrošināt normālas skolēnu pusdienas
00:00 / 04:26
Lejuplādēt

Ģimnāzijas direktors Gundars Sebris pastāstīja: „To mēs skaidri redzam, ka situācija šī gada laikā ir būtiski mainījusies. Ir vairākas lietas, kas ir kļuvušas dārgākas, tostarp degviela, kas ietekmē arī izejvielu produktu cenu, par kuru ēdinātāji sniedz pakalpojumu. Protams, ka ēdinātājam šobrīd ir ārkārtīgi grūti nodrošināt šo pakalpojumu tādā kvalitātē, kā ir iepirkumā solījis. Un arī nenodarboties ar labdarību, nepiemaksātu klāt, lai šo pakalpojumu turpinātu pasniegt.”

Minimālā summa skolēna pusdienām ir 1,42 eiro. Pusi no šīs summas dotē valsts, otru pusi pašvaldība. Tas ir katras pašvaldības ziņā – piešķirt vai nepiešķirt papildu dotāciju skolēnu pusdienām. Piemēram, Talsu pašvaldība papildu dotāciju skolēnu pusdienām pagaidām nav piešķīrusi, bet Rīgas dome lēmusi piešķirt papildu finansējumu vairāk nekā 880 tūkstošu eiro apmērā skolēnu pusdienām šim gadam. Arī Siguldas pašvaldība nākusi soli pretim ēdinātājiem un dotācijas apmēru palielinājusi. Tā maksā apmēram 70% no pusdienu dotācijas, pastāstīja Siguldas pilsētas vidusskolas direktore Ņina Balode.

„Tāpat jau bērni ēdīs skolā, un trūkstošo daļu segs pašvaldība. Ja būtu no valsts vairāk, tad naudu varētu izmantot kvalitatīvākam, daudzveidīgākam ēdiena piedāvājumam. Ļoti gribētos, lai visiem bērniem skolā būtu veselīgas un garšīgas pusdienas. Un arī, lai zupas būtu biežāk, jo šobrīd zupa ēdienkartē ir tikai vienu reizi nedēļā. Iemesls ir kalkulācija,” stāstīja Balode.

Rūjienas vidusskolā ēdināšanas pakalpojumu nodrošina uzņēmums SIA "Artavs". Skolas ēdnīcas vadītāja Ilze Deičmane Latvijas Radio pastāstīja – iepirkums paredz, ka pusdienas Rūjienas vidusskolas skolēniem tiek gatavotas par 1,71 eiro, bet arī ar šo summu ir par maz.

„ Jo mums tajā pašā naudiņā ir jāmāk nopelnīt arī algas, nodokļi, sīkie remonti, visi iepirkumi saimnieciskām lietām un mazgājamiem līdzekļiem. Vēl jāmaksā komunālie maksājumi – gan elektrība, gan ūdens, gan telpu noma. SIA "Artavs" ēdināšana nav primārais bizness. Uzņēmumam pieder veikalu tīkls, un skolēnu ēdināšana ir pakārtota tam. Ja mēs būtu atsevišķs uzņēmums, nevis tikai struktūrvienība, tad es nezinu, kā varētu vispār izdzīvot,” stāstīja Deičmane.

Uzņēmumam „Baltic Restaurants Latvia” viens no darbības virzieniem ir ēdināšanas nodrošināšana skolās. Uzņēmuma valdes loceklis Guntis Bredovskis, kurš ir arī Latvijas Ēdinātāju apvienības pārstāvis, pastāstīja, ka pēdējos astoņos gados, kuros dotācijas apmērs skolēnu pusdienām nav mainīts, tiešās ēdināšanas izmaksas ir pieaugušas par vairāk nekā 50%.

„Tas ir milzīgs kāpums. Principā mēs nevaram pildīt noteikumus, kurus ir izvirzījusi gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, gan Veselības ministrija, gan arī pati skola, pašvaldības, vecāki, jo ir normāli prasīt garšīgu, kvalitatīvu ēdienu. Par esošo finansējumu to bija grūti izdarīt jau labu laiku pirms tam, bet šis mirklis nu ir pienācis, kad strauji pieaugušas daudzu pārtikas produktu cenas, pat nerunājot par energoresursu izmaksām. Tagad jau ir tā robeža novilkta, kad ēdinātāji sāk subsidēt no saviem uzkrājumiem un principā strādā jau ar zaudējumiem,” stāstīja Bredovskis.

Viņš sacīja, ka iepirkumos, kuros ir fiksēta summa, „Baltic Restaurants Latvia” vairs nepiedalās, jo šīs saistības nav iespējams pildīt. Ēdinātāji cer uz sapratni. Esot pašvaldības, kas ir apstiprinājušas cenu pieaugumu un piešķīrušas jau šim mācību gadam papildu naudu, bet tāda situācija nav visās Latvijas pašvaldībās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti