Viņš stāstīja, ka hibrīdimunitāte (vakcinācija un izslimošana) Latvijā varētu saglabāt pašreizējo saslimstības līmeni arī turpmāk. Viņš piebilda, ka vismaz tuvākā mēneša laikā straujam saslimstības pieaugumam nevajadzētu būt. Saslimstības līmenis arī vairs īpaši nekritīsies. Vienlaikus Latvija ir gatava dažādiem Covid-19 atgriešanās scenārijiem rudenī.
Lai gan Covid-19 vīrusa omikrona variants izraisa vieglāku slimības gaitu, joprojām slimnīcās nonāk cilvēki, kuri ir imūnsupresēti vai nevakcinēti. Dumpis norādīja, ka nevakcinētie slimo atkal un atkal ar omikrona variantu. Tādēļ viņš aicināja šos cilvēkus doties vakcinēties. Tāpat arī poti vajadzētu saņemt cilvēkiem, kuri ir vecāki par 65 gadiem.
"Šie notikumi rāda vakcīnu triumfu," par saslimstības samazinājumu sacīja Dumpis.
Pēc infektologa teiktā, pie esošajiem vīrusa variantiem Latvijā nav jāgatavojas ierobežojumiem. "Varbūt nonāksim līdz masku lietošanai sabiedriskās vietās, ja vēl paralēli notiks gripas epidēmija," norādīja Dumpis.
Viņš aicināja cilvēkus Latvijā gatavoties un vakcinēties pret gripu. Ņemot vērā datus no Austrālijas, kurā pašlaik ir ziema, tur bijusi augsta saslimstība un daudz cilvēku nonāca slimnīcā.
KONTEKSTS:
Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.
Pērnā gada nogalē bažas sāka radīt vīrusa omikrona paveida izplatība, un vēlāk piedzīvots būtisks saslimstības vilnis, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai. Situācijai uzlabojoties, no aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu.
Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bija jūnija sākumā, bet pēc Jāņiem atsākās straujāks izplatības pieaugums. To saistīja ar cilvēku uzvedību un vīrusa jauna apakštipa izplatību. Augusta beigās tika ziņots, ka Covid-19 saslimstības pacēlums ir pagājis gan Eiropā, gan Latvijā.