Rīta Panorāma

Intervija ar Latvijas Izpletņlēkšanas federācijas valdes priekšsēdētāju Edgaru Veiguru

Rīta Panorāma

Laika ziņas 25.08

Intervija ar Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologu, LU profesoru Ugu Dumpi

Infektologs: Labu ziņu par Covid-19 saslimstības izplatību rudenī nav

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Saistībā ar Covid-19 saslimstības izplatību Latvijā rudenī labu ziņu neesot. To Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” sacīja Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologs un Latvijas Universitātes (LU) profesors Uga Dumpis.

Infektologs uzskata, ka nākamajos mēnešos Latvijā saslimstība ar Covid-19 diemžēl pieaugs, tomēr vēl nav konkrēti zināms, “cik augsts būs uzliesmojuma vilnis”. Dumpis norādīja, ka Latvijas lielākā problēma ir zemā vakcinācijas aptvere riska grupās, kas var ievērojami pasliktināt situāciju.

Tāpat infektologs akcentēja vīrusa delta paveida noteicošo lomu saslimstības izplatībā rudenī. Viņš sacīja: “Delta variants ir vairākas reizes lipīgāks. Tas zināmā mērā neitralizēs to, ka liela daļa cilvēku ir vakcinēti. Diemžēl tie, kas nav vakcinēti, ar lielu varbūtību šosezon pārslimos šo vīrusu. Mūsu uzdevums ir panākt, lai tas nenotiek uzreiz.”

LU profesors atgādināja, ka vakcīna nav simtprocentīgi efektīva, tādēļ arī vakcinētiem cilvēkiem aizvien pastāv iespēja inficēties ar vīrusu. Tomēr viņš arī pauda, ka vakcīnas ir iedarbīgas, jo stacionēto Covid-19 pacientu vidū vakcinētu cilvēku ir ārkārtīgi maz, kā arī jūlijā miruši tikai nevakcinēti vīrusa slimnieki.

Dumpis norādīja, ka Latvijas iedzīvotājiem vajadzētu novērtēt to, ka “kopumā ar Covid-19 mēs nemaz tik slikti neesam rīkojušies”. Salīdzinot ar Lietuvu, Igauniju un citām Eiropas valstīm,  vasara Latvijā ir aizvadīta mierīgi.

“To vajag novērtēt, tas nav nācis vienkārši tāpat, ka Latvijā ir viena no labākajām situācijām Eiropā. (..) Kādā brīdī droši vien būs svarīgi visiem piebremzēties. Es nedomāju, ka pie tik daudziem vakcinētiem cilvēkiem mēs varētu pilnībā ierobežot viņu tiesības dzīvot, bet kādā brīdī varbūt mums būs jāiet mazāk ciemos, mazāk jāapmeklē kultūras pasākumi,” atzīmēja infektologs. 

Eksperts arī neparedz, ka bērnu vakcinācija pret Covid-19 varētu būt obligāta. Dumpis skaidroja: “Par to ir pāragri runāt, tas nav tas virziens, par ko visvairāk ir jādomā. Šobrīd ir jādomā, kā vakcinēt pieaugušos, īpaši riska grupas, kurās vakcinācijas aptvere ir zema.”

Savukārt par nevakcinēto skolēnu testēšanu reizi nedēļā infektologs norādīja, ka, lai arī testēšana reizi nedēļā varbūt ir par retu, lai gūtu simtprocentīgu drošību, regulāra testēšana ļaus novērot ne vien situāciju skolās, bet arī visā reģionā kopumā.

KONTEKSTS:

Pirmais Covid-19 uzliesmojums Latvijā piedzīvots 2020. gada martā, kad valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, kas beidzās 9. jūnijā, jo vasarā vīrusa izplatība norima. Tomēr rudenī uzliesmojums atsākās, tāpēc valdība noteica otro ārkārtējo situāciju, kas beidzās 2021. gada 6. aprīlī.

Arī šovasar Latvijā ierobežojumu ir mazāk, jo 14 dienu kumulatīvais saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju ir zem 100 gadījumiem. Cilvēkiem ar Covid-19 sertifikātu pulcēšanās ierobežojumu nav, tomēr arī privātos pasākumos jāuzrauga, vai visiem tie ir. Sertifikāta turētāji kafejnīcās un krogos drīkst sēdēt iekšā. Ēstuvju terasēm atcelts darbalaika ierobežojums, bet veikalos vienlaikus drīkst būt vairāk cilvēku. Cilvēki ar Covid-19 sertifikātu kolektīvos drīkst nevilkt masku, bet iedzīvotājiem bez tā maska jāvelk.

Ja rādītājs pārsniegs 100 atzīmi, tad ierobežojumus nāksies pastiprināt.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti