Rīta Panorāma

Latvijas asins dienests atzīmē 80 gadu jubileju. Saruna ar VADC direktori Egitu Poli

Rīta Panorāma

Izraēlā atrasti jauni Nāves jūras rokraksti

Saruna ar infektologu Ugu Dumpi par Covid-19 izplatību Latvijā

Infektologs Dumpis: Pašreizējā situācijā jārunā tikai par Covid-19 ierobežojumu pastiprināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Latvija pašreizējā situācijā, kad atkal redzams Covid-19 saslimstības pieaugums, var runāt tikai par ierobežojumu pastiprināšanu slimības izplatības iegrožošanai. Šādu viedokli intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pauda infektologs Uga Dumpis.

Viņš atzīmēja, ka pēdējās dienās Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits pieaug, un diezgan ievērojams pieaugums vērojams, ja salīdzina otrdienas un trešdienas datus ar attiecīgiem rādītājiem pirms nedēļas. "Samazinājums vairs neturpinās, ir pieaugums," brīdināja infektologs.

"Mēs ar bažām gaidām, kas būs tuvākajās dienās un nākamajā nedēļā," atzina Dumpis,

paužot pārliecību, ka saslimstība ar Covid-19 noteikti pieaugs. Pagaidām gan ir grūti pateikt, cik lielā mērā, – tas ir atkarīgs no tā, cik ātrā tempā izplatīties tā sauktais Covid-19 britu paveids. Tas ir ievērojami lipīgāks, palielinot mirstību. Savukārt tā sauktais Ugandas paveids pagaidām ir konstatēts tikai Liepājā. Par šī paveida bīstamību gan nav nekas zināms, taču tam ir līdzīgas mutācijas kā augsta riska celmiem, kāds ir arī britu paveids.

Jautāts, kas būtu jādara, lai ierobežotu Covid-19 izplatību, Dumpis sacīja, ka daudz kas būtu jāslēdz. Jautāts, kas tieši būtu jāslēdz, infektologs sacīja, ka tā ir valdības izšķiršanās, lai nenonāktu tik sliktā situācijā, kādā šobrīd ir, piemēram, mūsu kaimiņvalsts Igaunija.

Uz norādi, ka sabiedrībā nereti izskan kritika, ka ierobežojumi ir neloģiski un ka tie būtu jāpadara loģiskāki, Dumpis sacīja, ka pašlaik par "loģisku sakārtošanu" nevar būt runa.

"Tikai varam runāt par ierobežojumu pastiprināšanu," ir pārliecināts infektologs.

Viņš kritizēja lēmumu atļaut lidojumus uz trešajām valstīm, īpaši ar čarterreisiem. Pēc Dumpja teiktā, Latvija iepriekš jau trīs reizes "iekritusi" ar šiem lidojumiem – pavasarī, kad cilvēki atgriezās no slēpošanas kūrortiem, vasaras beigās, kad cilvēki brauca uz ārzemēm atvaļinājumos, kā arī šoziem, kad mūsu emigrējušie tautieši atgriezās no vīrusa smagāk skartajām valstīm. "Ticēt, ka šī braukšana neatnesīs jaunus vīrusa variantus vai nepalielinās riskus, man kā profesionālim šķiet pilnīgi nepamatoti," piebilda Dumpis.

Pēc infektologa sacītā, vasara izskatās cerīgāka, un to varētu pavadīt gandrīz bez ierobežojumiem. Tikai sabiedrībai Latvijā būtu nepieciešams "savākties" vēl divus mēnešus, kad vakcīnu ir mazāk. "Mēs nedrīkstam nonākt Igaunijas situācijā," uzsvēra Dumpis.  

KONTEKSTS:

Pasaules Veselības organizācijas (PVO) apkopotā informācija liecina, ka Covid-19 izplatības ziņā Igaunija ir izvirzījusies pirmajā vietā Eiropā. Vairākas nedēļas Eiropas “līdere” šajā ziņā bija Čehija, bet jaunākā informācija rāda, ka Igaunijā inficēšanās rādītāji ir augstāki nekā Čehijā.

14 dienu kumulatīvais Covid-19 inficēšanās gadījumu skaits Igaunijā ir 1515 uz 100 000 iedzīvotāju. Čehijā attiecīgais rādītājs ir 1477 uz 100 000 iedzīvotāju. Ja Čehijā tas bijis gandrīz nemainīgs, salīdzinot ar iepriekšējo 14 dienu periodu, tad Igaunijā tas audzis par vairāk nekā trešdaļu (35%).

Latvija šajā sarakstā ierindojusies 25. vietā ar 393 inficēšanās gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju, un tas ir par 20% mazāk nekā iepriekšējā 14 dienu periodā. Vēl labāk klājas Lietuvai, kur attiecīgais rādītājs ir 234 uz 100 000 iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti