Viņš atzina: lai gan saslimstība ar Covid-19 Latvijā mazinās, slimnīcās arvien ir daudz kovida slimnieku – ap 1000 pacientu, un šis skaits nekrītas.
Mainījies ir Covid-19 slimnieka profils – tagad pārsvarā tiek stacionēti seniori virs 75 gadiem, kuri nav vakcinēti pret Covid-19 vai arī nav saņēmuši balstvakcīnu.
Covid-19 aktīvi izplatītās arī vakcinēto vidū, taču viņi kovidu pārslimo vieglāk. "Saslimstība ar Covid-19 iet uz leju, bet vīruss nekur nav pazudis," teica Dumpis.
Dumpis skaidroja, ka pašreizējā Covid-19 izplatības mazināšanās saistīta ar to, ka daudzi Latvijā ir pāslimojuši vai arī vakcinējušies pret Covid-19 . "Ir imūnās aizsardzības mūris, ko mēs esam uzbūvējuši," teica Dumpis, gan norādot: lai arī esam kļuvuši stiprāki, vīrusam gals nav pienācis, rudenī var parādīties jauni Covid-19 varianti.
"Rudenī var arī parādīties vīrusa variants, kas izraisa atkal nopietnu slimību un izvairās no vakcīnām. Mēs tā pilnīgi uzvaru svinēt nevaram," sacīja Dumpis.
Infektologs atzina, ka bažas raisa arī Covid-19 izplatības pieaugums daudzās Eiropas valstīs, izsakot cerību, ka Covid-19 saslimstības līkne Latvijā turpinās virzīties uz leju un "vasarā nekāps atpakaļ". Par zemu saslimstības līmeni Latvijā varēs runāt tad, ka diennaktī reģistrēto Covid-19 gadījumu skaits nepārsniegs 500 atzīmi. Taču arī pie zema saslimstības līmeņa ir jāsaglabā ierobežojumi, piemēram, attiecībā uz sejas aizsegu lietošanu, lai pasargātu no saslimšanas riska grupā esošos.
Taču attiecībā uz lielāko sabiedrības daļu Covid-19 ierobežojumu atcelšana ir pamatota. "Ejam uz parastu, labu vasaru," sacīja Dumpis,
atzīstot, ka rudenī riska grupā esošajiem pacientiem, visticamāk, vajadzēs saņemt vēl vienu balstvakcīnu pret Covid-19.
KONTEKSTS:
Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus. Pērnā gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Šogad kopš janvāra būtisks saslimstības vilnis tika novērots arī Latvijā, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai.
Ārkārtējā situācija Latvijā beidzās 28. februārī. No 1. marta mīkstināti ierobežojumi – veikalos neprasa Covid-19 sertifikātu, tiek atvērtas slēgtās nozares un atcelti darba laika ierobežojumi. Līdz 1. aprīlim atlikta iecere par Covid-19 sertifikāta derīguma termiņa ieviešanu.