Infektologs cer – šī ziema varētu būt pēdējā, kad saskaramies ar nopietnām Covid-19 problēmām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šī ziema varētu būt pēdējā, kad saskaramies ar nopietnām Covid-19 problēmām – piesardzīgi paredz infektologs, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārsts Uga Dumpis. Pašlaik slimnīcā saslimušo skaits nedaudz pieaug, taču tas ir normas robežās. Izplatoties Covid-19 omikrona variantam, saslimšanas gadījumu skaits varētu palielināties, bet tas būtiski neietekmētu veselības aprūpes sistēmu.

Intervija ar infektologu Ugu Dumpi
00:00 / 02:37
Lejuplādēt

Latvijas Radio: Kāda šobrīd ir situācija ar Covid-19 saslimstību?

Uga Dumpis: Mēs neko sevišķu Stradiņa slimnīcā neesam novērojuši. Gadījumu skaits pagājušajā nedēļā nedaudz pieauga, bet tas ir normas robežās. Kas būs tālāk, grūti pateikt, bet nevajadzētu būt tā, ka saslimšanas vilnis šim variantam būs ļoti liels.

Kā šoruden izpaužas slimības gaita?

Tas ir omikrona paveids, līdz ar to šī infekcija reti izraisa plaušu karsoņus. Šis vīruss vairāk var provocēt sirds asinsvadu slimības. Hroniskiem slimniekiem – dažādi infarkti, insulti, citas nopietnas komplikācijas, tāpēc riska faktors viennozīmīgi ir cienījams vecums. Tad vēl ir pacienti ar imūnsupresiju, kuriem infekcija var izraisīt nopietnas problēmas un var arī hronizēties. Tās ir divas grupas, kuras mēs redzam slimnīcā visvairāk, kuriem noteikti būtu jādodas vakcinēties. Nevakcinētiem tieši šis omikrons var izraisīt nopietnu slimību.

Nevakcinētajiem īpaši raksturīgi tas, ka viņi var slimot atkal un atkal.

Kādu jūs paredzat ziemu? Vai saslimstība varētu palielināties?

Ja mēs runājam par slimības smagumu, tad viennozīmīgi – nē. Ja par biežumu, tad es domāju, ka diezgan daudzi varētu slimot. Bet tāda situācija, ka veselības aprūpes sistēma burtiski uz vairākām nedēļām nevarēja funkcionēt, tādu es neparedzu. Bet tas viss ir atkarīgs no vīrusa variantiem, kas varētu cirkulēt. Piemēram, novembrī, decembrī, visticamāk, varētu būt vēl viens vilnis, kā arī, protams šis [vilnis] nav beidzies. Tā kā grūti ir prognozēt.

Bet liela daļa cilvēku ir vakcinējušies, arī pārslimojuši un vakcinējušies. Tātad viņiem ir tā saucamā hibrīdimunitāte, kas varbūt nepasargā pilnībā no saslimšanas, bet pasargā no smagas slimības, arī samazina garā Covid-19 risku.

Es tomēr ceru, ka šī ziema ir varbūt pēdējā, kad mēs saskaramies ar nopietnām problēmām.

Tas trakākais tomēr ir pāri. Bet tas man jāsaka ar uzmanību, jo tiešām nezinām, kā vīruss var mainīties.

KONTEKSTS:

Kopš 2020. gada pavasara Latvija līdz ar citām Eiropas valstīm piedzīvoja vairākus Covid-19 uzliesmojumus.

Pērnā gada nogalē bažas radīja vīrusa omikrona paveida izplatība, un vēlāk piedzīvots būtisks saslimstības vilnis, vienlaikus situācijai slimnīcās saglabājoties stabilai. Situācijai uzlabojoties, no aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 epidemioloģiskās drošības pasākumu.

Latvijā Covid-19 saslimstības zemākais punkts bija jūnija sākumā, bet pēc Jāņiem atsākās straujāks izplatības pieaugums. To saistīja ar cilvēku uzvedību un vīrusa jauna apakštipa izplatību. Augusta beigās tika ziņots, ka Covid-19 saslimstības pacēlums ir pagājis gan Eiropā, gan Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti