Infektologi: Covid-19 izplatības dēļ strauji augs ģimenes ārstu un slimnīcu noslodze

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Līdz ar Covid-19 vīrusa omikrona paveida strauju izplatību sagaidāms, ka augs ģimenes ārstu un arī slimnīcu noslodze, norādīja infektoloģe, Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska. Tāpat vairāki infektologi uzskata, ka Covid-19 lielās izplatības dēļ, visticamāk, gandrīz katrs izslimos vīrusu.  

Covid-19 omikrona strauja izplatība ir neizbēgama, un līdz ar plašāku testēšanu tas atspoguļosies arī Covid-19 izplatības datos, atzīmēja Zavadska. 

Dace Zavadska par ģimenes ārstu un slimnīcu noslodzi
00:00 / 02:27
Lejuplādēt

Viņasprāt, valdības rosinātais pasākumu plāns Covid-19 dēļ noteiktās ārkārtējās situācijas un tās laikā noteikto ierobežojumu pagarināšanai ir pareizs, taču jebkurā gadījumā paredzama ģimenes ārstu pārslodze, konsultējot pacientus ar viegliem simptomiem, savukārt slimnīcas atkal piepildīs pret Covid-19 nevakcinētie pacienti.

Līdzīgu viedokli Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” pauda Rīgas Stradiņa universitātes Infektoloģijas katedras vadītāja profesore Ludmila Vīksna, norādot, ka jau tuvākajā laikā ambulatorā jeb pirms slimnīcas veselības aprūpe varētu būt īpaši noslogota. Tā varētu notikt, jo lielai daļai Covid-19 pacientu simptomi ir viegli un viņiem vajadzēs saņemt konsultācijas un slimības lapas no saviem ģimenes ārstiem

“Ja inficēto būs ļoti daudz, tad, visticamāk, būs noslogota ambulatorā veselības aprūpes sistēma – cilvēki slimos, būs nepieciešama darba nespējas lapa, ārsta konsultācijas,” skaidroja Vīksna.

Vienlaikus Vīksna piekrīt citiem kolēģiem, norādot, ka Covid-19 vīrusa omikrona paveida lielās izplatības dēļ, visticamāk, saslims gandrīz katrs iedzīvotājs. Viņa sacīja: “Pilnīgi piekrītu apgalvojumam, ka vīrusu izslimos visi. Pie šīs milzīgās izplatības mēs no šī vīrusa nevarēsim izvairīties.”

Līdz otrdienai, 4. janvārim, Latvijā bija konstatēti 917 Covid-19 vīrusa omikrona varianta gadījumi, bet jau diennakti vēlāk, 5. janvārī, to skaits pieauga par pustūkstoti – līdz 1419 gadījumiem. Veselības ministrs Daniels Pavļuts (Attīstībai/Par!”) valdības sēdē paziņoja, ka līdz ar to Latvijā ir sākusies vīrusa omikrona paveida strauja izplatība.

 Slimību profilakses un kontroles centra epidemiologs Jurijs Perevoščikovs pieļāva, ka

jau pašlaik Latvijā puse no Covid-19 gadījumiem varētu būt saistīta tieši ar vīrusa omikrona paveidu.

Pret Covid-19 vakcinētie inficējas ar vīrusu, bet retāk nonāk slimnīcās

Analītiķi jau rudenī brīdināja, ka, pieaugot vakcinēto īpatsvaram, vakcinēti inficētie testēšanas datos dominēs pār nevakcinētiem. Epidemiologi vairākkārt norādījuši, ka iemesli tam ir vairāki – gan salīdzinoši liels pieaugušo vakcinēto skaits, kas šobrīd pārsniedz nevakcinēto skaitu, gan lielākas pulcēšanās iespējas vakcinētajiem un līdz ar to lielāka iespēja inficēties. Nozīmīga ir arī mērķtiecīga testēšana, kā arī laiks, kas pagājis kopš pēdējās vakcīnas saņemšanas. 

Taču atšķirība starp vakcinētu un nevakcinētu ar Covid-19 inficēto ir būtiska. To redz ārsti slimnīcās. Vakcinētie ārstu aprūpē Covid-19 dēļ nonāk ievērojami retāk. “Galvenokārt omikrona vīrusa paveidu konstatējam tiem pacientiem, kuri slimnīcā nonāk citu slimību dēļ, bieži tas norit bez simptomiem," sacīja infektoloģe Vīksna.

Jaunā gada pirmajā nedēļā Latvijas slimnīcās atkal novērojams ar Covid-19 inficētu pacientu skaita pieaugums. Lai gan daļa inficēto slimnīcās nonākusi citu saslimšanu dēļ, ārstu rokās turpina nonākt smagi slimi Covid-19 pacienti un slimnīcas atkal gatavojas pacientu skaita pieaugumam.

KONTEKSTS:

2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.

Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc Veselības ministrija rekomendēja un koalīcijas partijas vienojās ārkārtējo situāciju pagarināt par vismaz trim vai četrām nedēļām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti