Rīta Panorāma

Kā uzlabot psihisko veselību un labklājību skolās?

Rīta Panorāma

Krievijā turpina pieaugt inficēšanās ar Covid-19

Intervija ar Latvijas Infektoloģijas centra galveno ārsti Baibu Rozentāli

Infektoloģe: Nav neviena kritērija Covid-19 saslimstības smaguma paredzēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tā kā izskan ziņas par cilvēkiem, kas vakcinācijas vietā izvēlas Covid-19 pārslimošanu, būtiski ir ņemt vērā, ka nepastāv neviens kritērijs, kas ļautu iepriekš noteikt, cik smagi konkrētais cilvēks izslimos koronavīrusu, intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” norādīja Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle.

Starp 20. gadsimta trīs lielākajiem sasniegumiem medicīnā ir arī vakcinācija. “Cilvēki nolēma, ka viņi labāk neslimos, neļaus bērniem slimot ar poliomielītu un palikt par invalīdiem vai aiziet bojā. Bet var rīkoties arī nežēlīgi un ļaut pārslimot,” sacīja Rozentāle.

Arī Covid-19 pārslimošana ir augsts risks. “Jo nav iepriekš neviena kritērija, kas ļauj pateikt, ka, lūk, šis cilvēks inficējoties slimos viegli, šis – vidēji smagi, bet tas – smagi un būs jāpieslēdz pie [plaušu] ventilācijas,” norādīja ārste.

Viņa skaidroja, ka jebkura infekcijas slimība var noritēt pat bez simptomiem, bet var arī beigties ar cilvēka nāvi.

Savukārt par vakcinācijas pret Covid-19 efektivitāti Rozentāle skaidroja, ka pret augšējo elpceļu vīrusiem imunitāte nesaglabājas ilgāk par pusgadu vai gadu. Līdz ar to vakcinācija jāatkārto. Viņasprāt, papildu potēm jābūt brīvi pieejamām iedzīvotājiem, kas pēc konkrēta laika vēlas revakcinēties.

Infektoloģijas centra galvenā ārste mudināja vakcinēties pret Covid-19, īpaši cilvēkus riska grupās: “Es aicinātu – ja cilvēks grib turpināt dzīvot, tad iet un veikt vakcināciju.”

Tikmēr veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") solīja izdarīt visu iespējamo, lai vakcīnas pret Covid-19 pievestu iespējami tuvāk senioriem.

KONTEKSTS:

Reaģējot uz sociālo tīklu grupu "Kafijas tase", kur dalībnieki meklē Covid-19 slimniekus, lai no viņiem inficētos un tādējādi iegūtu pārslimošanas sertifikātu, policija uzsvērusi, ka vēlme apzināti inficēties ar Covid-19 ir neētiska un par to iespējama kriminālatbildība. Līdzīgs sludinājums par vēlmi inficēties ar Covid-19 izskanējis Bauskā.

Latvijā oktobrī Covid-19 saslimstība sasniegusi visu laiku augstāko atzīmi, kas lika medicīnas nozarē izsludināt ārkārtējo situāciju. Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus noteikti ierobežojumi.

Taču nedēļu pēc ierobežojumu stāšanās spēkā Covid-19 saslimstības tendences ir negatīvākas, nekā prognozēts. Tāpēc no 21. oktobra plānoti vēl stingrāki ierobežojumi, tostarp mājsēde un attālinātās mācības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti