Dienas ziņas

Diskutē par krievu skatījumu uz pasauli

Dienas ziņas

Valmierā atklāts jaunais peldbaseins

Durvis ver Jaunpils ūdensdzirnavas

Industriālā mantojuma dienās durvis ver Jaunpils ūdensdzirnavas

Industriālā mantojuma dienās, kas šajā nedēļas nogalē notiek Rīgas reģionā, durvis vēra 1791. gadā būvētās Jaunpils ūdensdzirnavas. Tās kā ražošanas objekts darbojās vēl līdz pagājušā gadsimta astoņdesmitajiem gadiem, un to lielākā vērtība ir senās iekārtas. Tagad tās kļuvušas par jaunu tūrisma objektu novadā.

Astoņpadsmitā gadsimta beigās būvētās Jaunpils ūdensdzirnavas sākotnēji bijušas muižas īpašums, bet visilgāk tās piederējušas Šveilu dzimtai. Paraksti uz kvītīm liecina, ka šīs dzimtas pārstāvis šeit strādājis vēl pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados. Mūsdienās to lielākā vērtība ir pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados ražotās iekārtas.

"Te ir Krupa rūpnīcā ražotā putraimu mašīna. Ir grūbotājs un mūsu pašu Latvijā ražotā tīrāmā mašīna, un tās visas šeit ir saglabājušās," saka Jaunpils muzeja vadītāja Ligija Rutka.

Pēc neatkarības atgūšanas Šveilu dzimta dzirnavas atguvusi, tomēr plāni nav īstenojušies. 2016. gadā pašvaldība dzirnavu ēku kompleksu ar visām iekārtām par nepilniem 50 000 eiro atpirkusi, lai veidotu jaunu tūrisma objektu. 

Jaunpils pils vadītāja Kristīne Liepiņa uzsver, ka lielākā vērtība ir dzirnavu piederība vienotam muižas kompleksam. "Tā tiešām ir nenovērtējama vērtība, ka mēs atkal varam tūristus vest un parādīt un izstāstīt, un visas šīs iekārtas, kas ir saglabājušās ir mūsējās, tepat ir strādājušas," paskaidro Liepiņa. "Ar visu savu garšu un smaržu, nav nekas no jauna jāveido, un tas ir būtisks pienesums tūristu grupām."

Piesaistot 30 000 eiro projekta naudas, nomainīta grīda, sakārtota ekspozīcija un izveidota interaktīvā spēle, kas ļāva industriālā mantojuma dienās ūdensdzirnavu durvis vērt pirmajiem apmeklētājiem. Tomēr atjaunošanas process esot  tikai sācies.

Jaunpils novada domes Attīstības nodaļas vadītāja Vija Zīverte saka, ka tālais mērķis ir dzirnavu ēku atjaunot tā, lai to otra puse, kas ir bijusi kā dzīvojamā daļa un šobrīd ir ļoti bēdīgā stāvoklī, varētu kļūt par apartamentiem tūristiem. 

Ūdensdzirnavas ar visām to iekārtām ir  valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Tās iekļautas arī UNESCO kultūras mantojumu sarakstā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt