Indeksēs pensijas visiem politiski represētajiem un pensijas līdz 200 latiem

Saeima šodien otrajā un galīgajā lasījumā kā steidzamus pieņēma grozījumus likumā "Par valsts pensijām", kas paredz šā gada 1.septembrī ar indeksu 1,04 indeksēt pensijas, kas nepārsniedz 200 latus.

Savukārt politiski represēto personu pensijas tiks pārskatītas neatkarīgi no to apmēra.

Indeksācija attieksies arī uz invaliditātes pensijas, izdienas pensijas un apgādnieka zaudējuma pensijas saņēmējiem. Pensiju indeksācijas rezultātā pensiju pieaugums skars aptuveni 85% no pensiju saņēmējiem.

Vecuma pensijas iedzīvotājiem, kuriem tās nepārsniedz 200 latu, pieaugs par vidēji 5,58 latiem, izdienas pensijas - par 3,43 latiem, invaliditātes pensijas - par 3,79 latiem, bet atlīdzība par apgādnieka zaudējumu - par 3,79 latiem. Indeksācija šā gada budžetā papildus prasīs 10,2 miljonus latu, bet 2014.gadā - 30,1 miljonu latu.

Lēmums indeksēt visas politiski represēto pensijas papildus sākotnēji plānotajām pensiju indeksācijas izmaksām šogad prasīs vēl 231 000 latu.

Risinājums pensiju indeksācijai izstrādāts Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas uzdevumā Senioru lietu padomē, ko vada labklājības ministre un kurā strādā pensionāru intereses pārstāvošo nevalstisko organizāciju pārstāvji. Senioru konsultatīvā padome pieņēmusi lēmumu indeksēt pensijas līdz 200 latiem ar indeksu 1,04. Tikmēr Latvijas Pensionāru federācija aicinājusi palielināt indeksējamo pensiju slieksni līdz 250 latiem.

Sociālo un darba lietu komisija, izskatot šo likumu, noraidīja LPF priekšlikumu šogad indeksēt pensijas, kuras nepārsniedz 250 latus. Gan komisijā, gan šodienas parlamenta sēdē tika noraidīti arī opozīciju pārstāvošās Zaļo un zemnieku savienības priekšlikumi, viens no kuriem paredzēja indeksēt visas pensijas, bet otrs - veikt indeksāciju pensijām līdz 250 latiem.

Tāpat likumā veikti grozījumi, ņemot vērā Satversmes tiesas 2013.gada 31.janvāra spriedumu, lai pilnveidotu invaliditātes pensijas pārrēķināšanas kārtību personām, kuras pēc invaliditātes pensijas piešķiršanas veikušas sociālās apdrošināšanas iemaksas invaliditātes apdrošināšanai.

Saskaņā ar deputātu atbalstītajiem priekšlikumiem no 2013.gada 1.oktobra invaliditātes pensiju piešķirs no jauna, ja persona 36 mēnešus būs strādājusi un maksājusi sociālo nodokli un aprēķinātā pensija būs lielāka par iepriekš saņemto invaliditātes pensiju.

Tāpat invaliditātes pensiju piešķirs no jauna, ja personai no šā gada 1.oktobra mainīsies invaliditātes grupa uz pirmo vai otro un pēdējo piecu gadu laikā līdz invaliditātes grupas maiņas brīdim trīs gadus būs veiktas sociālās iemaksas. Savukārt, ja invaliditātes grupa mainīsies no vieglākas uz smagāku vai tiks atjaunota iepriekš noteiktā smagākā invaliditātes grupa, tad no jauna piešķirtās pensijas apmērs nedrīkstēs būt mazāks par iepriekš saņemto. Piešķirot invaliditātes pensiju no jauna, pie tās paredzēts piešķirt arī piemaksu par apdrošināšanas stāžu līdz 1995.gada 31.decembrim.

Ar izmaiņām pensiju likumā paredzēts arī mainīt līdzšinējo invaliditātes pensiju pārrēķināšanas kārtību un turpmāk pirmās un otrās grupas invaliditātes pensijas personām, kuras pēc invaliditātes pensijas piešķiršanas vai pārrēķināšanas turpinājušas strādāt, pārrēķinās neatkarīgi no pensijas piešķiršanas laika.

Kā ziņots, Saeimā 10.aprīlī iesniegti 106 004 iedzīvotāju paraksti, prasot pensiju indeksācijas atsākšanu jau no šā gada oktobra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt