Reizi nedēļā Inčukalna pamatskolā notiek stundas profilaktiskās Veselības ministrijas programmas “Unplugged” (“Atvienots”) ietvaros. 6. klases skolēniem interaktīvā formā stāsta par dažādiem atkarību veidiem. Nodarbības sākās janvārī ar anonīmu jauniešu anketēšanu. Sociālā pedagoģe Liene Sola pauda prieku par tās rezultātiem.
“Kas mani varbūt iepriecināja, ka šie jaunieši daudzus terminus nepazina. Kas nozīmē, ka tie viņiem ir sveši, paldies Dievam. Daži nezināja, kas ir ekstazī, kas ir tā saucamās sēnes, arī apreibinošas vielas. Trankvilizatori, piemēram, kas tie tādi ir, viņi nesaprot. Nu tādi specifiski jēdzieni, kas ir šīm smagajām vielām, kas izraisa atkarību,” pastāstīja Sola.
Sociālā pedagoģe arī atzina, ka cigaretes, alkoholu vai tādas filmās bieži minētas narkotiskās vielas kā heroīns un kokaīns jaunieši atpazinuši vairāk.
“Attiecīgi, vadot nodarbības, mēs skatāmies, kas ir tās lietas, kuras mēs tā plašāk apskatām, kurām varbūt tikai nedaudz pieskaramies, lai neveicinātu interesi par lietām, kuras viņi vēl nenojauš un nezina,” skaidroja Liene Sola.
Galvenais programmas uzdevums – iemācīt jauniešiem pateikt striktu “nē” narkotikām. Divpadsmitgadīgā Krista atzina, ka narkotikas ir diezgan viegli pieejamas un, ja cilvēks vēlas tās iegādāties, tad iespēju, visdrīzāk, atradīs.
Gan Krista, gan viņas klases biedrene Daniela uzskata, ka narkotikas lieto tie, kas sastopas ar kaut kādām grūtībām dzīvē.
“Es domāju, ka tas ir saistīts ar kaut kādām problēmām, kuras viņiem varētu būt mājās vai citās vietās. Jā, problēmas. Ka nav priecīgi vai tā,” pastāstīja Krista.
“Es domāju tāpēc, ka viņiem ir grūti dzīvē, jo ir problēmas ģimenē, vēl kaut kur. Šis projekts varbūt kādam palīdzēs,” teica Daniela.
Pēdējie pētījumi liecina, ka narkotiku lietošana nepilngadīgo vidū Eiropā pieaug. Pirms diviem gadiem Latvijā tika veikta aptauja piecpadsmitgadīgo vidū. 27% pusaudžu atzina, ka kaut reizi ir pamēģinājuši narkotiskās vielas.
Ņemot vērā neiepriecinošas tendences,
Veselības ministrijā pašlaik top vēl viena jauna programma pirmreizējiem atkarību izraisošo vielu lietotājiem.
Tā domāta jauniešiem vecumā no 13 līdz 25 gadiem, kuri ir pamēģinājuši narkotikas, bet atkarīgi vēl nav.
“Ir ļoti svarīgi nepieļaut, ka šī problēma samilst, ka jaunietis ieslīgst šajā atkarībā vai nonāk vēl kaut kādās sociālās problēmās, problēmās ar skolu, ar ģimeni, ar tiesībsargājošām iestādēm. Tāpēc šis sākotnējais posms ir ļoti svarīgs, lai palīdzētu jaunietim saprast problēmas un, protams, arī sniegt palīdzību,” skaidroja Veselības veicināšanas un atkarību profilakses nodaļas vecākā eksperte Dana Muravska.
Šīs programmas ietvaros tiks sagatavoti psiholoģiskā atbalsta speciālisti – vismaz pa vienam katrā pašvaldībā. Plānots, ka nodarbību kurss ilgs astoņas stundas: vienu mēnesi pa divām reizēm nedēļā.