Dienas notikumu apskats

Grieķija noslēdz starptautisko aizdevumu programmu un atgriežas tirgos

Dienas notikumu apskats

Nekas neliecina, ka Ziemeļkoreja būtu apturējusi savas kodolaktivitātes

Inčukalna dīķu gudrons pārtop par kurināmo «Cemex» rūpnīcai

Inčukalna dīķu gudrons pārtop par kurināmo «Cemex» rūpnīcai

No Inčukalna sērskābā gudrona dīķu teritorijas izvestas pirmās īpaši sagatavotā gudrona kravas, lai tās sadedzinātu kā alternatīvu kurināmo “Cemex” rūpnīcā Brocēnos. Darbus piesārņotajā teritorijā veic “Inčukalns Eko”, kas lēš, ka patlaban izsmelti ap 10% no kopējā piesārņojuma apjoma.

Gudrona dīķi attīra “Inčukalns Eko”, kura pārstāvis Māris Kalniņš pastāstīja, ka dienvidu dīķī pašlaik izsmelti 10% no kopējā piesārņojuma. Tas arī vizuāli ir redzams – dīķa ūdens lielākoties izsūknēts un gudrons apklāts ar melnu materiālu. Vienā sānā tas atsegts, un ar ekskavatoru no dīķa gultnes tiek smelta bieza piķim līdzīga masa, kas ož pēc sēra.

Izsmeltā masa tiek nogādāta teritorijā izveidotajā angārā, kur to sajauc ar kaļķi un vēlāk ar skaidām, rezultātā nonākot pie cieta, birstoša, kūdrai līdzīga materiāla.

“Lielākā atšķirība ir tā, ka mēs neitralizāciju veicam pa porcijām, bet iepriekšējais partneris “Skonto būve” to veica nepārtrauktā plūsmā, bet katrai porcijai ir labākas iespējas kontrolēt piedevu daudzumu un apstrādāt kā atsevišķu kurināmā kravu. Ņemot vērā šī projekta pieredzi ar “Skonto būves” līgumu, mēs nekādu naudu papildus vai pagarināšanu neplānojam prasīt. To esam apliecinājuši savā līgumā vairākkārt un ar to rēķināmies,” stāstīja Kalniņš.

Viena daļa nogādāta “Cemex” rūpnīcā Brocēnos, kur līdz šim sadedzināta pusotrs tūkstotis tonnu gudrona. “Cemex” Vides projektu nodaļas vadītāja Santa Kļava papildināja, ka piegādāto gudronu uzglabā speciāli izbūvētās slēgtās noliktavās un tikai nelielu daļu kā alternatīvo kurināmo pievieno pamata kurināmajam.

Mēnesī plānots sadedzināt aptuveni tūkstots tonnu gudrona, bet piecu gadu laikā 50 tūkstošus tonnu.

VVD vadītāja Inga Koļegova
00:00 / 00:57
Lejuplādēt

“Sagatavoto gudronu nelielās devās pievienojam tam pamata kurināmajam, ko mēs jau ražošanā izmantojam – gāze un akmeņogles. No kurināmā krāsnī paliek pelni, kurus mēs tālāk izmantojam klinkera ražošanā,” stāstīja Kļava.

Valsts vides dienests (VVD) kā darbu pasūtītājs apliecināja, ka darbu veicēji iekļaujas norunātajā laikā un pat mazliet apsteidz grafiku. “Kas mani visvairāk iepriecina, ka pildvielai, lai sagatavotu alternatīvo kurināmo, tiek izmantotas skaidas, nevis atkritumi no ārzemēm.

Un kopumā mēs ļoti cerīgi raugāmies uz to, ka šeit pēc 3 gadiem būs zaļa pļava,” sacīja VVD vadītāja Inga Koļegova.

Iecerēts, ka pēc divarpus gadiem būs redzams pirmais rezultāts, savukārt 2021.gadā plānots dīķus aizbērt un apklāt ar melnzemi. Vēl divu gadu garumā paredzēts monitorings.

Gudrona dīķu attīrīšanas kopējais finansējums ir 26 miljoni eiro, no kuriem lielākā daļa ir no Eiropas Savienības fondiem.

Tiesa, ar šo projektu  attīrīšana nenoslēdzas, jo atklāts paliek jautājums par gruntsūdeņu piesārņojumu. To turpinās uzraudzīt arī pēc sanācijas projekta beigām. “Netiek likvidēts viss piesārņojums, kas ir apakšā, kur gruntsūdeņi piesārņoti daudzu desmitu gadu laikā un ir vairāk nekā 200 hektāru platībā. Bet tiek noņemts piesārņojuma avots, kas baroja šo piesārņojumu gruntsūdeņiem.

Mūsu monitorings rāda, ka tālāk daba ļoti labi tiks galā un mums nevajadzēs vairāk ieguldīt naudu,” piebilda VVD vadītāja.

KONTEKSTS:

Valsts vides dienests gada sākumā noslēdza vairāk nekā 26 miljonu eiro līgumu ar speciāli šim konkursam veidoto pilnsabiedrību “Inčukalns Eko” par gudrona dīķu sanācijas darbiem. Savukārt to uzraudzība par pusotru miljonu eiro uzticēta uzņēmumam “Geo Consultants”.

Iepriekš Inčukalna sērskābā gudrona dīķu attīrīšanas sāga ilgusi gadiem un sarežģījās pēc tam, kad starp VVD un uzņēmumu «Skonto būve» radās nesaskaņas par to, cik daudz gudrona kompānijai no Inčukalna jāaizvāc. Darbi palika pusdarīti, strīdu risina tiesa, bet sanācijas projekta īstenošana tika apdraudēta.

Gudrona dīķu piesārņojuma likvidēšanas termiņš jau pārcelts vairāku gadu garumā ne reizi vien. Tagad galamērķis ir 2023. gads, bet pēc visiem dīķu attīrīšanas darbiem jau 2021.gadā tos plānots aizbērt un apklāt ar melnzemi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt