Sadaļas Sadaļas

Imantas pedofils - 20 gadus vecs nerīdzinieks ar ieroci un narkotiku problēmām

Pagājušajā trešdienā, 5.augustā, vēlu vakarā Valsts policijas aizturētais Imantas pedofils ir 20 gadus vecs jaunietis, kurš dzīvojis ārpus Rīgas un kuram aizturēšanas brīdī bijusi gāzes pistole. Iepriekš policijas uzmanības lokā viņš nonācis saistībā ar narkotiku lietošanu, kā arī kādas sīkas zādzības dēļ.

To žurnālistiem pirmdien pastāstīja Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis un Rīgas Kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Sozinovs.

Sakrīt DNS analīzes un psiholoģiskais portrets

Valsts policijas vadība uzsvēra, ka Imantas pedofils sadarbojas ar izmeklētājiem. Turklāt viņa vainu pierādot arī DNS analīzes, jo bioloģiskais materiāls pilnībā atbilst paraugiem, kas izņemti notikumu vietā.

„DNS ir sakritis. Viennozīmīgi varam pateikt, ka mūsu taktika ar masu mediju iesaistīšana bija pareiza, un tas vainagojās ar to, ka mums nebija jaunu upuru. Mēs novērsām jaunus uzbrukumus, to pierāda izmeklēšana un pirmās liecības, ko viņš sniedza,” teica Sozinovs.

Pedofils aizturēts trešdien vēlu vakarā, un piektdien tiesa viņam ir piemērojusi apcietinājumu.

Policijas redzeslokā 20 gadus vecais jaunietis iepriekš nonācis saistībā ar narkotiku lietošanu, kā arī zādzības dēļ. Ķuzis Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" gan skaidroja, ka saistībā ar administratīvajiem nodarījumiem netiek ņemti DNS paraugi. Savukārt par dzimumnoziegumiem un citiem noziegumiem pret bērniem šis jaunietis  likumsargu uzmanības lokā nebija bijis. Ja tā būtu noticis, policija viņu notvertu ātrāk.

Savukārt citas pazīmes, pēc kurām policija centās atrast varmāku,  kopumā apstiprinājās. To starpā ir psiholoģiskais portrets un fotorobots, kas gan nekad nav pilnībā precīzs.

VP priekšnieks Ints Ķuzis par Imantas pedofilu

Policijai nepretojās

Sozinovs arī norādīja, ka aizturēšanas brīdī pie pedofila atrasts oficiāli reģistrēts gāzes ierocis. Tādējādi, ja viņu būtu centušies aizturēt līdzcilvēki, nevis policisti, iespējams, pedofils ieroci izmantotu aizsargājoties. Sozinovs atzina, ka aizturēšanā policijas specvienība netika iesaistīta.

Kopumā Imantas pedofils pastrādājis četrus uzbrukumus, kuros cietušas kopumā piecas meitenes. Vienā gadījumā uzbrukts vienlaikus diviem bērniem.

Aizturēšanās brīdī viņš neesot pretojies, jo policijas ierašanās bijusi pārsteigums. Jaunietis nav bijis deklarēts Rīgā, taču Imantā viņam dzīvojuši radinieki, kur viņš bieži uzturējies.

Sozinovs: Imantas pedofils aizturēts "klusi un mierīgi"

Pagaidām policijai nav aizdomu, ka radi būtu zinājuši, ka meklētais pedofils ir viņu tuvinieks. 

Vēl jāizzina motivācija

Policija secinājusi, ka jaunais vīrietis bērnus izsekojis no bērnu laukumiem. Esot Rīgā, viņš pārvietojies ar sabiedrisko transportu, taču izvairījies no publiskām videokamerām. Šos sabiedriskā transporta maršrutus iepriekš bija izskaitļojuši policijas speciālisti. Ķuzis pārliecināts, ka Imantas pedofils pievērsa uzmanību tam, lai netiktu identificēts. 

Policijas vadība atzina, ka Imantas pedofila personība vēl nav pilnībā izzināta, tāpēc izmeklēšana turpinās. Pašlaik jaunietis bijis bez darba, taču iepriekš strādājis.

Ķuzis vēl neprognozēja, kad lieta varētu nonākt tiesā, jo svarīgi būs saprast motivāciju un pārliecināties, vai viņš nav izdarījis citus noziedzīgus nodarījumus. Arī psihiatriskajai ekspertīzei būs nozīmīga loma, taču tā prasīs kādu laiku.

Jau pirms tam ārsti norādīja, ka dzimumnoziedznieki bieži paši bijuši kāda cita upuri. „To skaidros, kas ar viņu ir noticis, varbūt vardarbība bērnībā pret pašu,” pieļauj policijas priekšnieks.

Par mazajām meitenēm nodarīto tagad viņam draud 10-20 gadi cietumā vai mūža ieslodzījums. „Tas ir tiesneša kompetencē, vērtējot apstākļus, arī to, vai vispār tur var būt pie šāda nozieguma vainu mīkstinoši apstākļi,” teic Ķuzis.

Izmeklēšanas laikā policija aizturējusi vairāk nekā desmit citus pedofilijā apsūdzētus cilvēkus.

Pusotrs gads darba – ļoti labs termiņš

Izmeklējot šo lietu, policija smēlās pieredzi no ārvalstu kolēģiem un prasīja padomus, pastāstīja policijas priekšnieks Ķuzis. Viņš vērtē, ka pusotrs gads darba ir labs termiņš, īpaši ņemot vērā, ka noziedznieks likumsargu redzeslokā nav nonācis saistībā ar seksuāliem noziegumiem.

Arī bijušais Valsts policijas priekšnieks Juris Rekšņa atzīst, ka šādus noziegumus  atklāt ir ļoti grūti un šajā gadījumā „policija ir malači, labi pastrādājuši”. Viņš skaidro, ka šādus noziegumus cilvēki pastrādā vienatnē un par to nelielās apkārtējiem, līdz ar to nav vienkārši viņus izskaitļot.

Policijā šādu noziegumu atklāšanai nauda netiekot skaitīta un tiek novirzīti visi resursi. Turklāt Valsts policijai šis bija smags laiks Latvijas prezidentūras Eiropas Savienībā dēļ. Ņemot vērā šos faktorus, pusotrs gads šāda nozieguma atklāšanai esot īss termiņš.

Darbu pie šādu noziegumu atklāšanas Rekšņa raksturo kā smagu un rutīnas pilnu, pārsvarā tas ir analītisks darbs.

Bijušais VP priekšnieks Juris Rekšņa par Imantas pedofilu

Bijušais VP priekšnieks arī skaidroja – lai šo noziegumu ātrāk varētu atklāt, loģiski būtu daudz nerunāt sabiedrībā par to; tas atvieglotu policijas darbu. Taču no otras puses - tas ir ētisks jautājums, jo tad pedofils nejustos apdraudēts un pastrādātu vēl citus noziegumus.

Skaudra realitāte - briesmas var draudēt katram bērnam

Tāpat policijas darbu uzteic portāla mammamuntetiem.lv vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa, jo pedofila notveršana rada lielāku drošības sajūtu, ka policija ir modra un spēj atklāt šādus noziegumus. Liela daļa vecāku pēc šīs ziņas atviegloti uzelpojuši.

Tajā pašā laikā šis noziegums liek vecākiem apzināties skaudru realitāti - briesmas var apdraudēt ikvienu bērnu. Tāpēc vecākiem pašiem jābūt modriem par to, kas notiek ar viņu bērniem. Portāls apņēmies sniegt vecākiem informāciju, kā bērnus pasargāt.

Par šīm lietām ar bērniem ir jārunā ne tikai skolas gaitu sākumā, bet jau no agrīnas bērnības. Pamats tam ir veidot uzticības pilnas attiecības, lai spējam redzēt, vai ir izmaiņas bērnā un vai viņš izstāstīs visu, kas ar viņu noticis.

Portāla mammamuntetiem.lv vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa par Imantas pedofilu

Arī policija aicina vecākus pēc Imantas pedofila notveršanas neatslābt un uzmanīt savus bērnus arī turpmāk.

Par tā dēvēto Imantas pedofilu Latvijas sabiedrība uzzināja pērnā gada marta sākumā – pusotra mēneša laikā bija notikuši divi seksuāla rakstura uzbrukumi divām mazām meitenēm. Noziegumus policija ātri vien sasaistīja ar vienu personu, jo tie notika daudzstāvu māju liftos Pārdaugavā, Imantā arī meiteņu vecums bija līdzīgs. Bija aizdomas, ka gados jaunais vīrietis meitenes izsekojis.

Tomēr drīz pēc tam Valsts policija vēstīja jau par jaunu noziegumu – divas mazas meitenes bija ievilktas liftā un vienai no tām varmāka seksuāli uzbrucis. Pēc garākas pauzes oktobrī sekoja vēl viens uzbrukums mazai meitenei. Kopumā piecas cietušās meitenes ir astoņus līdz desmit gadu vecas. To uzzinot, daļa vecāku vairījās bērniem ļaut ārā vieniem spēlēties.

Jau vēstīts, ka pērn martā policija īpaši vērsās pie iedzīvotājiem, aicinot viņus ziņot par jebkādām aizdomām, kas palīdzētu atklāt Imantas pedofila noziegumus. Tad Imantas mikrorajonā bija noticis jau trešais uzbrukums mazgadīgām meitenēm, varmākam apmierinot dzimumtieksmi daudzstāvu namu liftā. Iedzīvotāji arī ziņoja, policija pastiprināti patrulēja un, iesaistot lielus resursus, centās uz karstām pēdām notvert noziedznieku.

Notikuma vietās tika iegūti noziedznieka DNS paraugi. Pārbaudot aizdomīgas personas, policijai izdevās atklāt noziedznieku grupējumu, kas nodarbojās ar bērnu pornogrāfijas materiālu izplatīšanu un izgatavošanu.

Pedofilu meklēja ne tikai policija. Patruļas rīkoja un fotorobota attēlus uz stabiem un māju sienām organizācija „Stop drugs” un iedzīvotāju grupa ''Imantas aizsargi'', aicinot ziņot un sargāt bērnus. Līdz pat ziemai bijušas gan patruļas, gan iespējamā noziedznieka attēli līmēti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt