Dienas ziņas

Rīgā atklāts Centra sporta kvartāls

Dienas ziņas

Lietavas bojā avenes un ķirbjus

Ilūkstes novadā piemin Lietuvas karavīru piemiņu

Ilūkstes novadā piemin Lietuvas karavīru piemiņu

Savas tautas vēstures piemiņai valstu robežas nepastāv. Ilūkstes novadā Daugavpils lietuviešu kopiena un pārstāvji no Rokišķiem piemin šajā teritorijā pirms 100 gadiem bojā gājušos karavīrus. Kopš neatkarības atjaunošanas entuziastu grupa atminas un kopj lietuviešu karavīru atdusas vietas. 

Ar svinīgu dievkalpojumu Sventes Vissvētākās Trīsvienības Romas katoļu baznīcā tiek pieminēti no 1918. līdz 1920.gadam bojā gājušie Lietuvas karavīri. Tagadējā Ilūkstes novada teritorijā brīvības cīņās viņi kopā ar latviešiem padzina boļševikus, ziedojot savu dzīvību. Daugavpils lietuviešu biedrība, kā arī viesi no Roķiškiem, nolika ziedus viņu atdusas vietās Sventes un Červonkas kapsētā, kā arī Daugavā palaida ozola vainagus karavīru piemiņai. 

Lietuvas vēsturnieks Vaļs Kazlausks stāsta, ka par Lietuvas neatkarību cīnījās 40 tūkstoši brīvprātīgo. "Tas bija tas spēks, kas paņēma, viņi bija maz sagatavoti, bez militārajām zinībām. Vienkārši cilvēki, zemnieki un jaunieši, jo tā bija kustība un iedvesma par savu neatkarību," viņš saka.

Šogad abas valstis svinēs pastāvēšanas simtgadi. Pateicoties šo karavīru pašaizliedzībai, tika izcīnīta brīvība. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas tika atrastas šīs kapa vietas un tiek koptas. Rimante Norvaišiene no Rokišķiem ir viena no šiem entuziastiem.

Brīvprātīgās apvienības priekšsēdētāja Norvaišiene pastāstīja, ka vasarā viņa atbrauc divreiz mēnesī no marta līdz novembrim. "Mēs jau 25 gadus te braucam atcerēties Neatkarības dienu. Tā jau ir kā tradīcija. Tagad pats svarīgākas ir redzēt jauniešus, atcerēties tos, kuriem nevajadzēja ne naudu, ne garšīgu pārtiku, un viņi savu dzīvi atdeva," uzsver Norvaišiene.

Savukārt Latvijas lietuviešu kopienas Lietuviešu nama Daugavpilī priekšsēdētājs Rimants Klepšis ir pārliecināts, ka tiek godināta ne tikai karavīru piemiņa, jo tas ir kas vairāk.

Visos laikos ir bijis daudz brīvprātīgo, kas rūpējušies par karā kritušo piemiņu. Tomēr svarīgi nodot tradīcijas arī nākošajām paaudzēm.

Pasākumā piedalījās arī Lietuvas jaunsargi. Rokišķu rajona jaunsargu komandieris Aļģis Veikšis atgādina, ka nekad nedrīkst aizmirst pagātni. "Ja aizmirsīsim pagātni, neuzbūvēsim nekādu nākotni," viņš uzsver. "Pagātne ir kā mājas pamati. Kādas var būt robežas starp mūsu brāļu zemēm - Lietuvu un Latviju... Tur ir piemineklis partizāniem, tur latvieši un lietuvieši atdusas." 

Daugavpils ir daudznacionāla pilsēta. Te aktīvi darbojas lietuviešu biedrība, kas kopj savu kultūru un vēsturi un popularizē to. 
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt