Ilūkstē trūkst dzīvokļu; vietējo «mazo skolu» plāno pārbūvēt par dzīvojamo māju

“Mazās skolas” Ilūkstē pārbūve par dzīvojamo māju ir viens no astoņiem Ilūkstes novada pašvaldības iecerētajiem investīciju projektiem šajā gadā.

«Mazo skolu» Ilūkstē plāno pārbūvēt par dzīvojamo māju
00:00 / 05:00
Lejuplādēt

Ilūkstes pilsētā šobrīd rindā uz dzīvokli ir ap 100 iedzīvotāju. Nelielajā novadā notiek mini urbanizācija, kad iedzīvotāji no attālākiem laukiem pārceļas uz dzīvi tuvāk novada centram. Ilūkstes novada domes iecere seno pašvaldības ēku, kas agrāk kalpojusi kā slimnīca un sākumskola, bet nu jau vairākus gadus stāv tukša, pārbūvēt par daudzdzīvokļu dzīvojamo namu, ir viens no risinājuma veidiem. Bet tikpat būtiski ir sakārtot vidi un nepieļaut vēsturiskās ēkas bojāeju.

Divus stāvus augsto, seno skolas ēku Ilūkstes novada dome, kā stāsta domes izpilddirektore Līga Bukovska, ir iekļāvusi kā pirmo savā šī gada prioritāro investīciju projektu sarakstā.

“Agrāk šajā ēkā atradās slimnīca, pēc tam tā bija sākumskolas ēka un nu jau divus gadus tā stāv tukša.

Tautā tā ir iesaukta par “mazu skolu”, un gribas, lai šī ēka atkal atrod sev jaunu pielietojumu. Mēs vairāku gadu garumā redzam, ka bērnu novadā mums nekļūst vairāk, tāpēc ir doma šo ēku pārveidot par daudzdzīvokļu dzīvojamā fonda ēku,” skaidro Līga Bukovska.

Aktualitāte pēc brīvā dzīvojamā fonda Ilūkstē ir akūta, uz to norāda pieprasījums, apliecina Līga Bukovska: “Rindas uz dzīvojamo fondu mums ir garas. Šobrīd Ilūkstē kopējā rindā uz dzīvokļiem ir 100 iedzīvotāji, tāpēc vienistabas un divistabas dzīvoklīši būtu ļoti pieprasīti.”

Staņislavs savā dzimtajā pilsētā Ilūkstē atgriezies, jo radis sev darbu, pilsēta patīk, un par to, ka te būs plašāks dzīvojamais fonds, viņš tikai priecājas.

“Ilūkste ir manas otrās mājas, un dzīvokļi vienmēr ir vajadzīgi, un tas ir labi,” norāda Staņislavs.

Ilūkstes iedzīvotājs Staņislavs

Pieprasījums pēc dzīvojamā fonda tieši Ilūkstē ir likumsakarīgs, to nosaka tendences, kuras pēdējā laikā, īpaši pēc plānotās novadu reformas, novēro Ilūkstes domē, skaidro Ilūkstes novada domes priekšsēdētājs Stefans Rāzna (Latvijas Zemnieku savienība).

“Varbūt daļēji tā ir mini urbanizācija, kas notiek novada mērogā. No laukiem ir tendence plūst uz centru. Šis process pēc šīs reformas virzīsies lielākos apmēros, arī no novada plūdīs projām uz centru – Daugavpili, Rīgu, un lauki tukšosies. Tīri politiski šo dzīvokļu celtniecība risinās  jautājumu, lai cilvēki piestāj Ilūkstē,” uzsver Stefans Rāzna.

Ilūkste kā mazpilsēta ir pievilcīga arī pilsētniekiem, kuri šajos laikos ir noguruši no lielo pilsētu burzmas un meklē sev mierīgāku dzīves piestātni.

Stefans Rāzna stāsta:

“Šobrīd to gribētāju ir daudz, jo viss, kas notiek valstī, cilvēkus nogurdina, un tā pilsētdzīve krīt uz nerviem, un cilvēki meklē iespējas.

Īstenībā jau kopš Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas dzīvokļu problēmas risināšana nenotika visā valstī, tai skaitā arī Ilūkstes novadā. Un šis būs skaists akts, ja tas īstenosies, tad novadā būs tā pirmā lieta, ka taps dzīvokļi.”

Mazā skola Ilūkstē

Protams, visu dzīvojamā fonda rindā stāvošo vēlmi vienas ēkas pārbūve nerisinās, tomēr tā ir iespēja arī sakārtot bijušo skolas ēku un rast tai jaunu pielietojumu, uzsver domes izpilddirektore Līga Bukovska: “Ja ēka ilgu laiku netiek uzturēta un netiek apdzīvota, tā nolietojas, un šis ir risinājums, ko mēs šobrīd izskatām.”

Cik izmaksās “mazās skolas” pārbūve, kļūs zināms pēc projekta izstrādes, bet līdzekļus iecerēts gūt no valstī plānotā atbalsta mehānisma pašvaldībām.

Ilūkstes domes izpilddirektore stāsta: “VARAM izstrādā noteikumus tieši par šādu pašvaldības ēku pārbūvi par dzīvojamo fondu ēku. Mēs ņemsim aizņēmumu, cik liela būs šī summa, vēl nav zināms, pašlaik notiek tehniskā projekta izstrāde.”

Mazā skola Ilūkstē

Pasteigties ar tehniskā projekta izstrādi un vēlme realizēt iecerēto liek jau minētā novadu reforma, pēc kuras Ilūkste kopā ar Daugavpils novadu kļūs par jaunveidotā Augšdaugavas novada sastāvdaļu, un, protams, bažas par savu projektu realizāciju jau kopējā katlā atzīst domes vadītājs Stefans Rāzna un Līga Bukovska: “Šobrīd ar tādu pompu mēs tiekam likti atpakaļ tajā rajonā, un, protams, šaubas ir, un tas arī mums liek vairāk ko paliekošu izdarīt novadā, nezinot, kā tas turpināsies. Protams, novada reforma var ieviest kaut kādas izmaiņas, bet tādēļ mēs, pašvaldība, darām visu iespējamo un ļoti laicīgi jau tagad, pirms vēl nav apstiprināti Ministru kabineta noteikumi, bet tikai vēl tiek runāts, ka tādi būs.

Mēs jau sākam gatavot visus tehnisko projektus, lai būtu maksimālā gatavība šim projektam, un tiklīdz tas tiek izsludināts, mēs varam iesniegt.”

Ja Ministru kabinets akceptē noteikumus šādu projektu īstenošanai, tad Ilūkstes novads gatavs savas “mazās skolas” pārbūvi par dzīvojamo namu uzsākt dažu mēnešu laikā pēc aizņēmuma un iepirkuma procedūru veikšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt