Dienas ziņas

Piemineklim "Vienoti Latvijai" – 30!

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ikšķilē satiekas politiski represētie

Ikšķilē salidojumā tiekas politiski represētie

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ikšķiles estrādē 13. augustā pulcējās politiski represētie. Kā katru gadu, izsūtījumu uz Sibīriju pārdzīvojušie cilvēki, viņu radi un draugi pulcējas, lai godinātu padomju varas represijās cietušos. Šogad pasākums aizritēja kara zīmē, ko Krievija izraisījusi Ukrainā.

Katru gadu augustā Ikšķiles estrāde kļūst par vietu, kur satiekas PSRS represijas pārdzīvojušie sirmgalvji, viņu radi un draugi.     

"Pa ceļam opaps nomira, nokrita. Un neļāva tālāk viņu vest. Un viņš palika upes krastā. Mūs veda 4 dienas. Nu taigā. Uz taigu. Ģerevņā. Tur 13-14 mājas bija. Nu tā man pagāja tur bērnībā," atmiņās dalījās politiski represētā Mārīte Bogdanova.

Viņu ar ģimeni izsūtīja 1949. gadā, kad viņai bija tikai 7 gadi. Līdzi nebija nekā. Arī atgriežoties Latvijā 1955. gadā viegla dzīve nebija. Ģimenei 7-8 cilvēku lielā pulkā bija jādzīvo vienā istabā. Un šāds stāsts ir teju katram no Mārītes likteņbiedriem.

Taču salidojumā piedalās ne tikai represētie. Juris Rudzis meklē savu jaunības draudzeni, kuru izsūtīja uz Sargatskas rajonu Omskas apgabalā: "Mēs jaunībā bijām pašķīrušies. Un man bija cita kundze. Nu un tad jau es nevarēju viņu meklēt. Un tagad mana kundze ir aizgājusi jau 7 gadus atpakaļ. Un es domāju, ka ir pēdējais laiks apskatīties, satikties, ja vēl varētu."

Mariju Moiseju izsūtīja 1949. gadā ar māti un brāli. Viņa stāsta: "Aizbraucām līdz Krievijas robežai. Mamma sāka dziedāt dziesmu "Liktens lēmis – projām jābrauc, nu ardievu dzimtene!" Citi domāja, ka viņa jau sajukusi prātā vai, bet viņa nekādā prātā sajukusi nebija. Viņai viss bija kārtībā."

Šausmas, ko piedzīvoja šie cilvēki, ir daļa arī no mūsdienu realitātes. Paralēles ar padomju represijām un patlaban Krievijas veiktajiem kara noziegumiem Ukrainā savās runās novilka vairākas amatpersonas.

Valsts prezidents Egils Levits norādīja, ka Rietumu pasaule beidzot sāk saprast Krievijas īsto būtību: "Tieši Baltijas valstis un Polija visu laiku brīdināja Eiropu par Krievijas draudiem, taču naivi, labticīgie rietumnieki, no kuriem daļa faktiski darbojās kā Kremļa tā saucamie noderīgie idioti līdz šim šos brīdinājumus laida vējā. Taču tagad daudziem no viņiem ir nokritušas zvīņas no acīm. Eiropa un Rietumi sāk saprast Krievijas patieso dabu."

Arī Latvijas Politiski represēto apvienība nosodīja Krievijas karu Ukrainā un atzinīgi novērtēja padomju armijai veltīto pieminekļu nojaukšanu visā Latvijā.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti