Panorāma

No Kurzemes Hercoga līdz Vāgneram

Panorāma

Ko darīt ar latiem, kas uzkrāti skaidrā naudā?

Tradicionāli politiski represētie pulcējas Ikšķilē

Ikšķilē pulcējās politiski represētie

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Sestdien Ikšķilē 15.reizi salidojumā pulcējās politiski represētās personas – likteņbiedri, kuri  izgājuši smago ciešanu ceļu izsūtījumā, spējuši atgriezties un sākt dzīvi no jauna. Tā ir vienīgā reize gadā, kad no visiem Latvijas novadiem kopā sabrauc politiski represētie.

Atmiņas viņos vēl ir dzīvas, jo cilvēks vislabāk atceras bērnības un jaunības gados pārdzīvoto. Skaudrā sāpe garajos gados nedaudz pierimusi, un cilvēki spēj atcerēties izsūtījuma laikus.

Juri Bebri uz Tomskas apgabalu izsūtīja 14 gadu vecumā. „Mēs ar mammu divi bijām, tēvu jau izsūtīja agrāk. Mēs ar māti vieni. Ko sieviete varēja… Bērnam bija jābrauc uz mežu, jāstrādā mežā,” stāsta Juris Bebris.

Kārlis Karlans atceras smagos represijas gadus un neslēpj, ka tie atstājuši pēdas: „Mani no skolas paņēma, aizveda ar māti un māsiņām. Cietām badu ar Dievu uz pusēm, izdzīvojām. Bet veselību tas iedragāja, tagad smagi iet.”

Taujāta, par ko tikusi izsūtīta, Ausma Zāģere stāsta: „Mums bija 32 hektāri zemes, skaitījāmies kulaki, tēvs cietumā… Mēs astoņus gadus pavadījām izsūtījumā.”

„Bijām neēduši, no bada uzpampuši. Pievolgas vāciete mums nesa pa piena krūzītei,” atceras Velta Kaļķe.

Izsūtījums, grūtais darbs, morālās ciešanas un okupācijas laika pazemojumi arī pēc atgriešanās daudziem iedragājuši veselību. „Gribam būt kopā, atcerēties, bet no pagājušā gada aizsaulē aizgājuši 1012 mūsu biedri,” saka Politiski represēto apvienības priekšsēdētājs Gunārs Resnais. Ar katru gadu viņu kļūst mazāk, tāpēc katrs kopābūšanas brīdis ir tik svarīgs ikvienam.

„Jūs esat tie cilvēki, kas izgājuši izdzīvošanas skolu... Lai tas, kas noticis ar jums, vairs neatkārtotos,” pauda Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Vēsturiskās patiesības nozīmību uzsvēra Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete, arī Sibīrijas bērns. „Es apzinos, ka jādara viss iespējamais, lai Eiropas Parlamenta nemīlīgajā mītnē cilvēki ieklausītos mūsu prasībā pēc vēsturiskās taisnības, saprastu, ka netaisnību nedrīkst ignorēt.”

Politiski represētie un viņu ģimenes locekļi uz salidojumu Ikšķilē no daudziem Latvijas novadiem uz Ikšķili atbraukuši, pateicoties savu pašvaldību atbalstam. Pēc svinīgajām uzrunām sirsnīgākas tikšanās un atmiņu stāsti turpināsies šovakar vēl ilgi pļaviņā pie ugunskuriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti