Panorāma

Premjers pārliecinās par «Vienotības» frakcijas atbalstu

Panorāma

Kritizē VDK izpētes komisiju

Ikšķilē bērniem dārgāka ēdināšana

Ikšķilē ģimenēm būtiski pieauguši tēriņi par pusdienām skolā un bērnudārzā

Ikšķilē ģimenēm pamatīgi pieauguši izdevumi par bērnu ēdināšanu skolā un bērnudārzā. Visskaudrāk to izjūt tieši daudzbērnu ģimenes. Tikmēr pašvaldība plāno sludināt jaunu iepirkumu par skolēnu ēdināšanu un pirkt to kā ārpakalpojumu.

Vecāki sašutuši

Ikšķiles vienīgā bērnudārza “Urdaviņa” vecāku vidū urd neapmierinātība. Tieši divas dienas pirms jaunā mācību gada Ikšķiles dome pieņēma lēmumu pacelt maksu par ēdināšanu: 1,80 eiro vietā 2,84 eiro dienā. Bet daudzbērnu ģimenēm līdzšinējo 50% atlaides vietā piemēroja 90 centu atlaidi dienā.

Ja ģimenē ir viens bērns, tagad 40 eiro vietā maksa par ēdināšanu ir 60 eiro mēnesī. Bet, ja ir trīs bērni, tad ar piedāvāto atlaidi maksa ir 120 eiro mēnesī.

Tas bija pēkšņs un nepatīkams pārsteigums, saka daudzbērnu mamma Nellija Mazure.

Daudzbērnu tētis Ģirts Mazurs skaita – agrāk par trīs bērnu ēdināšanu bija jāmaksā nepilni 50 eiro mēneši, bet tagad – vairāk nekā 120 eiro, kas ir pusotrs tūkstotis eiro gadā.

Tā ir milzīga nauda daudzbērnu ģimenei, viņš uzsver.

Lēmums ir pēkšņs un negaidīts, un tas liks samazināt tēriņus Ziemassvētku dāvanām, saka daudzbērnu tētis Eduards Suss. “Jā, es pats pieņemu lēmumu, cik man būs bērnu, bet, ja valdība runā par to kā par prioritāti, tad atbilstoši arī jārīkojas,” viņš piebilst.

Darbinieces bažīgas

Šorīt dārziņā brokastīs auzu pārslu biezputra ar aprikožu ievārījumu un mandarīns. Visi bērni svētku tērpos, jo tūlīt pēc brokastīm sekos Latvijas dzimšanas dienas koncerts. Taču prieka nav. Virtuves darbinieki ir neziņas pilni.

Viņi baidās, ka tieši pirms Jaunā gada viņi paliks bez darba, jo jau nākamnedēļ dome izsludinās jaunu iepirkumu konkursu par ēdināšanas pakalpojumiem pašvaldības skolā un dārziņā.

Satraukta par neziņu un gaidāmo ir arī ēdamzāles darbiniece Benita Bikņeviča, kura bērnudārzā nostrādājusi 30 gadus.

Faktiskās izmaksas vēl lielākas

Domes vadība atzīst, ka lēmuma paziņošanas veids bija nekorekts, bet pašu lēmumu sauc par pamatotu. Ēdināšanas izmaksas ir pieaugušas, un lētāk paēdināt nevarot. Turklāt tagad cenā ierēķinātas arī personāla algas, komunālie maksājumi un citi izdevumi.

Un ēdināšanas faktiskās izmaksas esot pat vēl par eiro lielākas, un to līdzfinansē pašvaldība.

“Varam diskutēt, vai cena ir par augstu, vai par mazu, bet mums tirgus situācija ir tāda, ka attīstības nauda ir jāiegulda atbalsta funkcijās, laigan nevaram nodrošināt pamatfunkcijas. Jā, emocionāls lēmums, bet tas ir pamatots,” saka priekšsēdētāja vietnieks Česlavs Batņa (Zaļo un zemnieku savienība).

Ikšķilē rindā uz dārziņu ir 350 bērni. Vispirms jānodrošina viņu tiesības uz izglītību, kas ir pašvaldības pamatfunkcija. Tāpēc Ikšķilē ceļ jaunu dārziņu. Savukārt atbalsts daudzbērnu ģimenēm ēdināšanas izmaksu segšanā esot tikai atbalsta funkcija.

Uz nākamo domes sēdi gan sagatavoti grozījumi, kas atvieglos kuplo ģimeņu dzīvi. Iecerēts, ka daudzbērnu ģimenēm, kas ir Ikšķiles teritorijā, skolās būs 15 eiro kompensācija mēnesī, bet bērnudārzos daudzbērnu ģimenēm būs 30 eiro kompensācija, stāsta Batņa.

Tūlīt tiks izsludināts jauns iepirkuma konkurss, un domē prognozē, ka ēdināšanas cenas kritīsies līdz 10%. Bet nevar likt jaunajiem ēdinātājiem saglabāt līgumus ar esošajiem darbiniekiem. Tā būtu viņu labā griba - saglabāt darba vietas ilggadējiem pavāriem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt