Ignorējot likumu un iedzīvotāju aptauju, Rēzeknes dome rosinās «Aļošu» pārvietot uz kapiem

Ignorējot likumu un iedzīvotāju aptaujas rezultātus, kurā iedzīvotāji nobalsoja par pieminekļa "Rēzeknes atbrīvotājiem", tautā saukta par "Aļošu", demontāžu, pašvaldība rosinās pārvietot to uz Miera ielas brāļu kapiem, informēja Rēzeknes pašvaldības komunikācijas un ārējās sadarbības nodaļā.

Rēzeknes pašvaldība tā vietā, lai pildītu likumu "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā" un demontētu Ministru kabineta noteikumos "Latvijas Republikas teritorijā esošo padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu saraksts, kuri ir demontējami līdz šī gada 15. novembrim" iekļauto pieminekli "Rēzeknes atbrīvotājiem", sarīkoja iedzīvotāju aptauju ne tikai valsts, bet arī krievu valodā.

Tiesa, balsojums aptaujas krievu valodas versijā tika apturēts jau pirmajā balsošanas dienā. 

Pašvaldība apgalvo, ka apstākļos, kad balsojums ir līdzvērtīgs un pašlaik valdošās energokrīzes ietekmē pieminekļa pārvietošana uz Miera ielas brāļu kapiem varētu būt labākais kompromisa risinājums, kas pašlaik stabilizēs iedzīvotāju noskaņojumu šajā jautājumā un perspektīvā neveicinās Rēzeknes daudznacionālās sabiedrības šķelšanos.

Piektdien plkst. 12 noslēdzās Rēzeknes pašvaldības ierosinātā iedzīvotāju aptauja "Vai atbalstāt pieminekļa Rēzeknes atbrīvotājiem demontāžu?", lai veicinātu iedzīvotāju iesaistīšanos pašvaldības darbā un noskaidrotu rēzekniešu viedokli šajā jautājumā.

Aptaujā piedalījās 15 295 respondenti, no kuriem 7635 respondenti uzskata, ka piemineklis ir jādemontē, savukārt 7050 aptaujas dalībnieku norādīja, ka piemineklis nav jādemontē. Savukārt 610 aptaujas dalībnieku pauda nostāju, ka pieminekli Rēzeknes atbrīvotājiem jāpārvieto uz Miera ielas brāļu kapiem.

Pašvaldība norāda, ka, apkopojot rezultātus, tika atsijāti atkārtoti balsojumi no vienas IP adreses, kā arī pieskaitīti tie balsojuma rezultāti, kas tika saņemti sākotnēji publicētajā un vēlāk apturētajā aptaujā mājaslapas krievu valodas versijā.

Kā liecina aptaujas rezultāti, sabiedrībā procentuāli līdzvērtīgi dalās cilvēku domas par pieminekļa demontēšanu un atstāšanu.

Rēzeknes pašvaldība tuvākajā laikā sagatavos un nosūtīs atbildīgajām iestādēm vēstuli ar ierosinājumu pārvietot pieminekli Rēzeknes atbrīvotājiem uz Miera ielas brāļu kapiem Miera ielā 67, Rēzeknē.

Saskaņā ar šī gada 16. jūnijā Saeimā pieņemto likumu "Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā" un "Latvijas Republikas teritorijā esošo padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu sarakstu, kuri ir demontējami līdz šī gada 15. novembrim", Rēzeknes piemiņas vieta Sarkanās armijas karavīriem ir iekļauta minētajā sarakstā, līdz ar to pašvaldībai līdz 15. novembrim ir jāveic pieminekļa "Rēzeknes atbrīvotājiem" jeb tautā sauktā "Aļošas" demontāža.

KONTEKSTS:

Jautājums par pieminekļu nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu. Saeima 16. jūnijā pieņēma likumu, saskaņā ar kuru totalitāros režīmus slavinoši objekti jādemontē līdz 15. novembrim.

Rīgā, Uzvaras parkā, būvlaukumu tur esošā pieminekļa demontāžai sāka iekārtot 22. augustā, bet dienu vēlāk tika nogāztas pieminekļa kompleksā esošās karavīru skulptūras un vēl dienu vēlāk – arī sievietes tēla statuja. Savukārt 25. augustā pēc vairāku stundu kalšanas nogāzts 79 metrus augstais obelisks.

Savukārt Daugavpils dome jūnija beigās nolēma vērsties Satversmes tiesā, apstrīdot pieņemtā likuma pantus par pieminekļu demontāžu, cerot saglabāt divus pieminekļus. Par Daugavpils bezdarbību okupācijas pieminekļu demontāžā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija vērtē domes atlaišanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti