Dienas ziņas

Vecos ļaudis iepriecina akcijā «Brīnumsvece»

Dienas ziņas

Rīga izmēģinās gājēju ielas

Latvijas mediķi nedodas uz izsaukumiem Valgā

Igauņu mediķi palīdz no Valgas uz Vidzemes slimnīcu nogādāt dzemdējošu Latvijas pilsoni

Nepatīkama situācija ar labām beigām! Tā var teikt par kādas jaunas latviešu ģimenes pieredzi, kuru mazulis nāca pasaulē nevis kā gaidīts Latvijā, bet otrpus robežai Valgā. Jaunie vecāki cerēja saņemt palīdzību no Latvijas mediķiem, taču tā vietā bija nostādīti izvēles priekšā – kāpt auto un uz slimnīcu doties pašiem vai meklēt palīdzību Igaunijā.

Andris Apsalons un Liene Bette dzīvo Ērģemes pagastā. 24. novembrī viņi devās ciemos pie draugiem uz Valgu. Todien Liene, kura bija bērniņa gaidībās, jutās labi, un nekas neliecināja, ka mazulis varētu nākt pasaulē ātrāk par ārstu noteikto datumu decembra sākumā. Taču tas notika, un dzemdības sākās pēkšņi.

"Viens naktī un sieva prasa, kādā krāsā jābūt augļūdeņiem. Viegli pastāvēju uz ūdeni. Tātad nogāja, braucam. Nekur mēs nebraucām. Mīļotā saka – ir galviņa. Tad es ieraugu, saprotu, ka mazais jau tūlīt būs šajā pasaulē. Palūdzu sievu apgulties, spiest un Artis bija manās rokās. Un tad sākās karuselis ar ātro palīdzību," stāstīja Andris Apsalons.  

Viņš zvanīja uz 112. Lai arī viņš atradās Valgā – aptuveni 900 metru attālumā no Valkas, atbildēja Latvijas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD). Dispečers esot piedāvājis savienot ar ārstu, kurš izstāstījis, kas jādara, lai jaunie vecāki pašu spēkiem varētu doties uz 55 kilometrus attālo Vidzemes slimnīcu Valmierā.

"Es tā nesapratu, es tieku atšūts vai es netieku atšūts.  Es pats šo nabas saiti negrieztu mājas apstākļos. Tad es dispečeram uzdevu jautājumu, lai mani savieno ar Igaunijas ātro palīdzību. Un igauņiem bija trīs jautājumi – vai bērniņš elpo, vai ir pastiprināta asiņošana un adrese. Igauņi pēc trim minūtēm bija klāt," teica Apsalons.

Tā kā Valgas slimnīcā Dzemdību nodaļa kopš pērnā gada ir slēgta, ģimeni Igaunijas mediķi atveda uz Vidzemes slimnīcu.

NMPD skaidroja, ka Latvijas mediķi citu valstu teritoriju neapkalpo, un Valgas pilsēta ir igauņu pārziņā – arī tad, ja attālums līdz robežai ir neliels.

"NMPD Latvijā ir sadarbības līgums ar Igaunijas NMPD. Ja kādai no valstīm ir nepieciešama brigāžu mediķu palīdzība kādos kritiskos izsaukumos, tad viena valsts pie otras var vērsties ar lūgumu pēc palīdzības. Katru gadu mums ir ap 20 un vairāk šādu gadījumu, kad starpvalstu sadarbība notiek," skaidroja NMPD Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ilze Bukša.

"Vai tiešām šis kilometrs  ir tik dārgs? Pats minimums, ko es gribētu – sagaidīt, ka atbrauc un palīdz mūs sagatavot ceļam. Es aizvestu, man nebūtu grūti. Brīžiem ir sajūta, ka tai pašā pierobežā Valkā un Valgā nav vienādi spēles noteikumi. Kāpēc kaut kādos jautājumos Valkai nevarētu būt īpašs statuss," vaicāja Apsalons.

Šodien uz notikušo jaunie vecāki raugās ar smaidu un smej, ka šis būs stāsts, ko nodot no paaudzes paaudzē. Tagad ģimene gatavojas Ziemassvētkiem, kas būs dubulti svētki, jo mazam Artim apritēs mēnesis. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt