Igaunija vēlas kopīgu iepakojuma depozīta sistēmu ar Latviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Igaunijas vides ministrs Sīms Kīslers gatavojas ierosināt izveidot kopīgu Latvijas un Igaunijas dzērienu iepakojuma depozīta sistēmu, kas dotu iespēju Latvijā pirktu dzērienu iepakojumu nodot Igaunijā un otrādi.

Šādu priekšlikumu Kīslers iecerējis iesniegt Latvijas un Igaunijas starpvaldību komisijai.

Igaunijā iepakojuma depozīta sistēma darbojas kopš 2005.gada.

"Nešķiet, ka dzērienu tirdzniecībā starp Igauniju un Latviju palēninās, drīzāk otrādi.

Vienlaikus pieaug tā iepakojuma daudzums, ko nav iespējams nodot, un tam ir paralizējošs efekts uz mūsu iepakojuma depozīta sistēmu, kas pašlaik darbojas labi," sacījis Kīslers.

"Tā kā pašlaik Latvijā tiek plānots ieviest iepakojuma depozīta sistēmu, patlaban ir īstais laiks izveidot kopīgu sistēmu ar kaimiņiem," norādījis Igaunijas vides ministrs.

Viņš piebildis, ka kopīgas Latvijas un Igaunijas iepakojuma depozīta sistēmas izveide būtu starpvalstu sadarbības piemērs citām Eiropas Savienības valstīm, kas tās mudinātu radīt līdzīgus starptautiskus risinājumus.

Kā ziņots, lai Latvijā ieviestu dzērienu iepakojuma depozīta sistēmu, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) jūlijā Valsts kancelejā izvērtēšanai Ministru kabinetā iesniedza papildinātus grozījumu projektus Iepakojuma likumā un Dabas aizsardzības likumā.

Atbilstoši Ministru prezidenta rezolūcijā dotajam uzdevumam VARAM turpinājusi darbu pie tā, lai saskaņotu ar depozīta sistēmu saistītus likumprojektus. Ministrija rīkoja tikšanos un nosūtīja vēstules Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerai (LTRK) un Latvijas Tirgotāju asociācijai (LTA) ar aicinājumu izvērtēt sagatavotos likumprojektus, kā arī iesniegt priekšlikumus, iebildumus vai precizējumus. Sadarbībā ar LTA un LTRK ministrija veikusi precizējumus atbilstoši iesniegtajiem priekšlikumiem.

Balstoties uz dotajiem uzdevumiem, VARAM priekšlikumus likuma grozījumiem saņēmusi arī no uzņēmuma "Coca Cola HBC". No Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas atkārtoti tika saņemta vēstule ar iebildumu par abu likumprojektu virzību, tāpat arī LTRK un Zemkopības ministrija atkārtoti atsūtījusi iebildumus par likumprojektu.

Neraugoties uz to, likumprojekti papildināti ar iespējamajiem uzlabojumiem un iesniegti atkārtotai izvērtēšanai valdībā.

Iepakojuma depozīta sistēma paredz iespēju iedzīvotājiem atgūt samaksāto depozīta maksu par iepakojumu, nododot izmantoto dzēriena iepakojumu taras pieņemšanas automātā vai punktā. Sistēmas ieguvumi ietver atkritumu šķirošanas veicināšanu mājsaimniecībās, sniedzot iedzīvotājiem viegli pieejamu un saprotamu atkritumu šķirošanas iespēju. Ņemot vērā Lietuvas un Igaunijas pieredzi - līdz pat 90% izlietotā dzērienu iepakojuma tiek nodoti atpakaļ, kā arī gandrīz 100% nodoto iepakojumu ir iespējams pārstrādāt.

Depozīta sistēma veicina iepakojumu nodošanu otrreizējai pārstrādei, samazinot PET pudeļu, stikla un skārda iepakojumu nonākšanu poligonos, kā arī apkārtējā vidē, uzskata VARAM.

Depozīta sistēma ieviešanas process uzsākts, pamatojoties uz vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju iesnieguma.

Sistēmas ieviešanai iebilst vairāki uzņēmēju vides pārstāvji un Zemkopības ministrija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti