Dienas ziņas

Sola paplašināt pakalpojumu pieejamību pašvaldībās

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Brīdina par ledus trauslumu

Igauņi brīdina par Peipusa ezera plāno ledu; Latvijas bļitkotāji turpina makšķerēt

Atrasties uz Peipusa ezera šobrīd ir bīstami – ar šādu paziņojumu nākusi klajā Igaunijas policija, īpaši vēršoties pie Latvijas zemledus makšķerniekiem. No vakardienas stājies spēkā liegums atrasties uz šī ezera ledus. Igauņi izplatījuši brīdinājumu, ka, lai arī ledus uz ezera ir redzams, tas var būt trausls. Tomēr Latvijas makšķernieki turpina riskēt.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam rit praktiskās mācības. To mērķis – veicināt kā pašu, tā iedzīvotāju spēju ātri reaģēt, ja uz ledus notikusi nelaime.

"Saglabājiet mieru, centieties galvu turēt virs ūdens un ar rokām balstīties uz ledus; ar kājām airējot, centieties ar krūtīm tikt uz ledus, ar kājām atsperties. Un tad veļoties virzīties uz to pusi, no kuras esat atnācis," rīcību ielūšanas gadījumā skaidroja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) Latgales reģiona brigādes Ludzas daļas komandieris Jānis Klodāns.

Ugunsdzēsēju glābēju mācības vada komandieris Jānis Klodāns. Viņš uzsver, ka ik gadu ledū ielūst un dzīvību zaudē gan mazi bērni un jaunieši, gan pieaugušie.

"Pirmā kļūda ir tāda, ka viņi aiziet ķert zivis vieni paši un neviens par to nezina. Viņi iekrīt kaut kādos ezeros, kas ir meža ielokos un neviens viņus nedzird. Viņi var saukt palīgā, bet neviens neatnāks. 

Ļoti daudz izsaukumu saņemts bija Rīgā, bet noslīkušo tur ir maz, jo tur ir daudz cilvēku, viņi savlaicīgi pamana un piezvana 112," turpināja Klodāns.

Lai arī jau vairākas dienas līst, ir vējains un atkusnis dara savu, aizvien zemledus makšķerēšanas entuziasti turpina kāpt uz ledus. Adamovas ezera krastā Rēzeknes novadā satiktajai Antoņinai šis vaļasprieks sirdij ir tuvs aptuveni divdesmit gadus.

"[Makšķerēju] pa vietējiem ezeriem, braucu uz Peipusu. Patīk man ļoti tieši zemledus makšķerēšana. Mans tēvs bija liels makšķernieks, pēc tam arī vīrs. Man ir bailes bijušas vienreiz Peipusā, tur vienreiz gandrīz noslīku. Liela vētra saplēsa ledu. Šausmīgi. Šūpojāmies uz tā ledus gabala, bija bīstami. Izglābāmies tomēr," stāstīja makšķerniece Antoņina.

Klodāns pauda, ka pēdējais atkusnis veicinājis ļoti strauju ledus kušanu, siltais lietus īpaši krastos ledu padarījis bīstami plānu.

Pagājušajā gadā no ūdenstilpēm pavisam izcelti 94 cilvēki. Ziemas sezonā VUGD saņēma 64 izsaukumus, no kuriem septiņi bija saistīti ar ielūšanu ledū, un pieci no šiem gadījumiem beidzās ar cilvēku bojāeju. Nupat decembrī ūdenī dzīvību zaudēja četri cilvēki.

"Viens gadījums Krāslavā bija šogad, tāpat Jēkabpilī tika izvilkts bojā gājis zemledus makšķernieks, Liepājā no kanāla tika izvilkts bojāgājušais un no dīķa Kuldīgā tika izvilkts bojāgājušais, norādīja Klodāns.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests vēlreiz atgādina, ka šobrīd ledus ūdenstilpēs nav vienmērīgs, tā biezums vidēji ir 10 centimetri, un tas nav drošs. Jo īpaši par bīstamību uz ledus glabēji aicina informēt bērnus, pērn 19 reizes izsaukumi saņemti tieši par bērnu atrašanos uz ledus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti