Panorāma

Vai Latvijai izdevīga CETA?

Panorāma

Diskutē par bēgļu krīzes atspoguļojumu medijos

Alkohola tūrisms Valkā

Igauņi apņēmušies cīnīties ar alkohola tūrismu uz Latviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Alkoholisko dzērienu tirdzniecības apjoma pieaugums Latvijas un Igaunijas pierobežā licis sarosīties kaimiņvalsts uzraugošajām iestādēm. 

Arvien augošā alkohola akcīzes nodokļa atšķirība Latvijā un Igaunijā veicinājusi savdabīgu tūrismu – Latviju iepazīt vien līdz pirmajai alkohola bodei. Paredzot arvien biežākus mēģinājumus Latvijā iegādātos spirtotos dzērienus nelegāli realizēt otrpus robežai, Igaunijā plānots stingrāk uzraudzīt robežpunktus, kā arī sekmēt izmaiņas likumdošanā.

Tikmēr Valkā atvērti jau pieci specializētie alkohola veikali, un pilsētas mērs Vents Armands Krauklis atzīst – nedēļas nogalēs pilsētas ielas ir pilnas ar alkohola tūristiem no Somijas un Igaunijas.

Videokameras, kas fiksē robežu šķērsojošo automašīnu reģistrācijas numurus, jau līdz šim bija uzstādītas lielākajos Latvijas un Igaunijas robežšķērsošanas punktos. Tagad kaimiņvalsts Nodokļu un muitas departaments plāno šo kameru skaitu palielināt, kā vienu no iemesliem minot arvien apjomīgāku Latvijā pirkta alkohola ievešanu Igaunijā.

“Bet dažas mašīnas – mēs redzam, ka tās pamet Igauniju, bet neredzam, ka atgriežas, tātad tās izmanto tos ceļus, kur pagaidām kameras nav uzstādītas. Ja redzam kādu auto ļoti bieži dodamies uz Latviju tikai uz īsu brīdi, to arī pārbaudām, bet pārvadātie apjomi nav lieli,” stāsta Igaunijas Nodokļu un muitas departamenta vadītājs Urmass Koidu.

“Vairāk nekā 90 procentos gadījumu alkohola daudzums ir mazāks par atļauto, ļoti reti esam uzgājuši vairāk,” saka Koidu.

Bet alkohola apjoms, ko Igaunijā no jebkuras Eiropas Savienības valsts drīkst ievest viens pieaugušais, ir gana liels, lai, regulāri iepērkoties, pietiktu ne vien paša vajadzībām.

Latvijas un Igaunijas alkohola akcīzes nodokļa atšķirība it aptuveni 30 procenti, turklāt kaimiņvalstī šis nodoklis un attiecīgi arī grādīgo dzērienu cenas augs arī turpmāko pāris gadus.

Lai cīnītos ar nelegālo Latvijas alkohola tirdzniecību, kaimiņvalsts uzraugošie dienesti aicina mainīt pašreizējo likumdošanu, dodot tiem tiesības aizdomu gadījumā veikt kontrolpirkumus ar slēptu identitāti.

“Mums vēl joprojām nav šādu tiesību. Ja tu vēlies ko iegādāties internetā un pasaki, ka esi muitas inspektors, ar tevi neviens vairs nekontaktējas. Mums ir nepieciešamas šādas tiesības, jo, piemēram, gadījumos ar šo Latvijas alkoholu, ko pārdod mūsu veikalos un bāros, – šobrīd mums nav daudz iespēju veikt pārbaudes, neatklājot, kas esam,” saka Koidu.

Tikmēr Latvijas puse par arvien augošo igauņu un arī somu alkohola tūristu skaitu tikai priecājas. Nelielajā Valkā darbojas nu jau pieci specializētie alkohola veikali.

“Tas pircēju daudzums īpaši brīvdienās ir tiešām ļoti liels, arī šajā sestdienā sajūta tāda, ka būtu beigušies dziesmu svētki, jo visas ielas pilnas ar igauņu un arī somu mašīnām,” saka Krauklis.

“Viens lielākais veikals, kas atrodas robežpunktā, saka, ka šogad akcīzē un pievienotās vērtības nodoklī Latvijas valstij ir samaksājis 14 miljonus eiro. Pašvaldība no tā neiegūst neko, bet, protams, iegūst valsts budžets,” atgādina Krauklis.

Bet iegūst arī pašvaldība. Ne tikai vairāk pilsētas viesu, kas Valkā ēd, izklaidējas un pārlaiž nakti, bet arī sakārtotu infrastruktūru.

“Viens veikals, kas atrodas vecajā pienotavā, sākotnēji plānoja uztaisīt četrkantīgu metāla kārbu, tagad tur ir tirgus, ir labiekārtota tualete pilsētas centrā, tur saglabāts vēsturiskais skurstenis un izmantots kā tāds reklāmas simbols, un beigu beigās izveidojies objekts, kas nav tikai un vienīgi alkohols,” piemēru min Krauklis.

“Protams, ka mēs būtu daudz priecīgāki, ja mēs kļūtu par apavu tirdzniecības metropoli Baltijā vai apģērbu, bet neizmantot šo situāciju, kāda ir izveidojusies, būtu muļķīgi,” saka mērs.

Pēc Valkas domes rīcībā esošās informācijas, uz Latviju atplūst aptuveni 25 procenti Igaunijas plānoto akcīzes ieņēmumu. Tos gan kaimiņiem kompensē pircēji no Somijas, kur alkohols ir vēl dārgāks, bet, pēc Valkas mēra teiktā, notiek sarunas ar somu tūrisma aģentūrām, lai piesaistītu lētā alkohola tīkotājus arī no turienes.  

Jau ziņots, ka akcīzes nodokļa likme alkoholam starp Latviju un Igauniju atšķiras par aptuveni 40 procentiem. Somijā tā pavisam augsta, salīdzinot ar Igauniju, atšķirība ir pat kādi 100 procenti.

Par Igaunijas “alkohola iepirkšanās tūrēm”  jau satraukusies Igaunijas Veselības ministrija. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti