Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

«Kurzemniekam» - 110

Igauņi aizvien alkoholu pērk Latvijā

Igauņi aizvien izvēlas alkoholu iegādāties Latvijā

Pērngad Latvija un Igaunija bezmaz vai sacentās, kurai nu būs lētāks alkohols. LTV Ziņu dienests Igaunijas pierobeža noskaidroja, ka arī šobrīd, kad cenas starpība alkoholam vairs nav tik liela, ziemeļu kaimiņi iepirkties joprojām dodas uz Latviju.   

Tā sauktais alkohola karš ar Igauniju kulmināciju sasniedza pagājušā gada vasarā, kad igauņi samazināja akcīzes nodokli grādīgajiem dzērieniem. Latvija nolēma atbildēt un izdarīja to pašu, lai noturētu igauņu un somu alkohola pircējus Latvijā, kas šeit atstāj savu naudu.

Pirmā un bieži vien vienīgā Igaunijas un Somijas iedzīvotāju pieturvieta Latvijā ir lielie alkohola veikali, kuru reklāmas redzamas vēl pārdesmit kilometrus otrpus robežai.

Valkā no rīta var novērot, kā papildina dzērienu krājumus. Tiesa, no rīta veikala darbinieki un vietējie, kas paši dodas uz darbu, ir vienīgie, ko LTV satiek.

“Pirms kādas nedēļas vēl redzēju, ka diezgan daudz mašīnu tur braukā, un vēl var redzēt, kā piebrauc lielās kravas mašīnas un lielās kravas krauj ārā. Vienā kravā ir apmēram divas paletes lielās. Tie ir apmēram 20 kubikmetri alkohola. Tās diezgan bieži tiek krautas ārā. Tā kā, pēc tā spriežot, cilvēki te brauc no Igaunijas diezgan daudz,” spriež Valkas iedzīvotājs Zigmārs.

Citi vietējie gan novērojuši, ka ārzemnieku braucieni ir retāki.

“Acīmredzami mazāk. Ja agrāk te brauca ar busiņiem, tad tagad brauc, protams, bet izteiktāk ceturtdienās, piektdienās un brīvdienās,” saka Valkas iedzīvotāja Maruta.

“Ir mazāk, bet brauc tāpat. Īpaši somi, viņi brauc uzreiz pilns autobuss,” norāda Valkas iedzīvotājs Sergejs.

Pilni autobusi gluži ne, bet vairākas vieglās automašīnas pie alkohola veikala piestāj vakarā, pēc darba laika beigām. Tām visām Igaunijas valsts numuri.

“Protams, ka cilvēki brauc šurp. Un kas par to?” nosaka alkohola pircējs no Igaunijas Sergejs.

“Es tā esmu pieradusi. Dzīvoju 30 kilometru attālumā no šejienes. Nu, protams, ir mazliet lētāk,” skaidro alkohola pircēja no Igaunijas Eta.

“Laikam jau ir nedaudz lētāk,” bilst alkohola pircējs no Igaunijas Enno.

Mazliet lētāk - tā saka daudzi.

Bet Enno novērojis, ka “tajā alkohola veikalā pirms divām nedēļām strādāja divas un trīs kases, tagad tikai viena”.

Cik lielā mērā notikušie manevri ar alkohola akcīzes likmēm ir ietekmējuši valsts budžetu? Pagaidām grūti spriest, jo Valsts ieņēmumu dienests datus vēl apkopo.

Skaidrs gan esot, ka izpildīt iepriekš izvirzīto ieņēmumu plānu no akcīzes alkoholam pērn neizdevās, un galvenais iemesls bijis tieši iepriekš neplānotā nodokļu likmes samazināšana augustā.  

KONTEKSTS:

Akcīzes nodokļa likmju paaugstināšana tika plānota nodokļa reformas ietvaros, ko valsts uzsāka 2017. gadā. Ar akcīzes nodokļa paaugstinājumu tika paredzēts kompensēt ieņēmumu samazinājumu citos budžeta posteņos. Plāns paredz palielināt stiprā alkohola akcīzi jau no 2020. gada 1. marta par 30%.

Pirmais akcīzes nodokļa paaugstinājums notika jau 2018. gada sākumā. Igaunijas parlaments no 2019. gada 1. jūlija samazināja akcīzes nodokli alkoholam par 25%, tādējādi apdraudot Latvijas pierobežas tirdzniecību. Latvijas valdība, reaģējot uz Igaunijas akcīzes nodokļa izmaiņām, samazināja akcīzes nodokli stiprajam alkoholam par 15% līdz 2020. gada martam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt