Panorāma

Tukuma novada skolām nav nodrošināti siekalu testi

Panorāma

Reportāža: Rīgas 64. vidusskolā nodod Covid-19 analīzes

Žogs ir, bet valsts to nepirks

«Igatei» noliktavā stāv robežai paredzētais žogs, bet IeM sadarbību pārtraukusi kriminālprocesa dēļ

Kamēr Latvijas–Baltkrievijas robežai pāri cenšas pārkļūt nelegālie migranti un valsts tērē līdzekļus šīs krīzes novēršanai, ceļu būves sabiedrības "Igate" noliktavā ir pieejami 30 kilometri gatava žoga, kuru būtu iespējams uzstādīt. Tomēr ar uzņēmumu sadarbība apturēta kriminālprocesa mesto aizdomu dēļ.

«Igatei» noliktavā stāv robežai paredzētais žogs, bet IeM sadarbību pārtraucis kriminālprocesa dēļKristaps Feldmanis

Kopumā 30 kilometri uz Latvijas–Baltkrievijas robežas uzstādāmā žoga šobrīd gulst Tīrainē, Mārupes novadā, uzņēmuma "Igate" noliktavā. Šis žogs, balstoties 2019. gadā ar Valsts robežsardzi parakstītā līgumā, tika gatavots uzstādīšanai uz austrumu robežas, taču darbi tika uzteikti. Tas notika pēc tam, kad 2019. gadā Iekšējās drošības birojs (IDB) aizturēja bijušo Valsts robežsardzes priekšnieku Normundu Garbaru, kurš tika aizturēts aizdomās par iespējamiem pārkāpumiem Latvijas–Krievijas robežas izbūvē. Vērtējot ar iespējamajiem pārkāpumiem saistītās lietas, IDB aizturēja četrus cilvēkus, kuriem kriminālprocesā piemērots aizdomās turētās personas statuss. Starp tiem ir arī "Igates" valdes priekšsēdētājs Māris Peilāns.

Peilāns otrdien Latvijas Radio uzsvēra – līgums starp atbildīgo ministriju un uzņēmumu nav lauzts, tas ir vien apturēts. Žogs ir gatavs uzstādīšanai, un ar viņa vadīto uzņēmumu sadarbība apturēta vien uz aizdomu pamata. Peilāns uzskata, ka aizdomas nav pamatotas. 

"Tika apturēta Baltkrievijas [robežas] būve. Ir aizdomas, ka bija kaut kas it kā izkrāpts. Tās aizdomas ir jau divus gadus. Vēl joprojām ir tikai aizdomas," stāstīja uzņēmuma vadītājs. Viņš norādīja, ka nekādas apsūdzības nav uzrādītas.

"Žogs pilnā sastāvā, kāds ir paredzēts pilnā specifikācijā, kāds ir paredzēts uz Baltkrievijas [un Latvijas robežas]. Tas joprojām stāv sagatavots. Un mēs augusta sākumā, kad jutām un redzējām, kas notiek Lietuvā, jau laicīgi ierosinājām Iekšlietu ministrijai.

Brīdinājām, ka mums ir žogs, ka mēs esam gatavi tūlīt, momentā atsākt īstā žoga izbūvi," norādīja Peilāns. No ministrijas atbilde neesot saņemta.

"Tāpēc mums vēl joprojām ir neizpratne, kāpēc tiek meklēti alternatīvi risinājumi, nevis tas, kas bija plānots. Bet domā par alternatīviem risinājumiem, neizmantojot jau esošo, paredzēto līgumu, kurš bija jau. Principā jau uz šodienu tam žogam bija jāstāv uz robežas," viņš izteicās.

Preses konferencē uzņēmuma vadītājs norādīja, ka nevēlas tiesāties ar valsti, bet ir gatavs sadarbībai.

Tikmēr, vaicāts par to, kādēļ valsts meklē jaunu žoga būvnieku, ja ar esošo nav lauzts līgums, ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") atbildēja izvairīgi:

"Jūs nedaudz uzdodat jautājumu, kas faktiski ir drīzāk juridiskās dabas, ne politiskās dabas. Politiskās dabas lēmums ir skaidrs – nauda ir piešķirta, žogs ir jāuzbūvē. Kādā veidā Iekšlietu ministrija to izdara – es esmu pārliecināts, ka viņi ir kompetenti, viņi pārvalda savus līgumus. Es esmu pārliecināts, ka viņi to procesu arī veiks korekti."

Iekšlietu ministrija "Igates" piedāvājumam uzstādīt žogu par iepriekš līgumā noteikto cenu nesteidz piekrist. Turklāt žoga būvniecību patlaban pārrauga Nodrošinājuma valsts aģentūra, lēmis Ministru kabinets.

"Protams, ka viens no iespējamiem iemesliem, kāpēc Ministru kabinets ir pieņēmis tādu lēmumu ir arī tas, ka tiešām pastāv vairāki kriminālprocesi. Un ir arī Valsts kontroles ziņojums par to, kādas iespējamās nelikumīgas darbības tika pieļautas, būvējot austrumu robežu ar Krievijas Federāciju un arī sākot darbus pie Baltkrievijas robežas," izteicās iekšlietu ministre Marija Golubeva ("Attīstībai/Par!").

Situāciju ministrijas skatījumā izklāstīja ministres padomnieks juridiskajos jautājumos Jānis Veide: "Starp uzņēmumu "Igate" un Valsts robežsardzi joprojām ir noslēgta vispārēja vienošanās. Šī vienošanās joprojām ir spēkā. Tā neliedz pasūtīt darbus ne no "Igates", ne no cita uzņēmuma."

Robežas žoga fragments uzņēmuma "Igate" teritorijā

Viņš neatbildēja uz jautājumu, kā pamatojama sadarbības pārtraukšana uz aizdomu pamata ar "Igati", ja apsūdzības nav uzrādītas. Veide sacīja: "Es nevaru komentēt atsevišķus kriminālprocesus. Ministre un ministrija uzticas saviem dienestiem. Dienesti veic visas nepieciešamās kriminālprocesuālās darbības."

Iekšlietu ministrijas augusta vidū sniegtais ziņojums valdībai liecina – uz Latvijas–Baltkrievijas robežas paredzēts uzstādīt dzeloņdrāšu žogu vairākos posmos, kopumā 37 kilometru garumā, tam atvēlot teju 1,73 miljonus eiro.

Lai darbus veiktu, Nodrošinājuma valsts aģentūra jau ir izsludinājusi cenu aptauju pagaidu jeb dzeloņdrāšu žoga izbūvei. Nākamās nedēļas sākumā tiks izsludināts arī konkurss standarta žoga izbūvei. 

Uz Latvijas-Baltkrievijas robežas jāizbūvē:

Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītājs Gints Miķelsons neprognozēja lielu būvnieku interesi.

"Pēdējos divus gadus šis projekts ir apaudzis ar ļoti daudz riskiem, un šobrīd šīs dažādās kontrolējošās iestādes ir šo projektu apbūrušas ar tik daudz negatīvo, ka, manā vērtējumā, šobrīd liela interese no būvniecības uzņēmumiem īsti nebūs," viņš teica.

KONTEKSTS:

Kopējā iepirkuma summa valsts austrumu robežas ierīkošanai pārsniedz 40 miljonu eiro. 2019. gada septembrī IDB aizturēja bijušo Valsts robežsardzes priekšnieku Normundu Garbaru un SIA "Ceļu būvniecības sabiedrība "Igate"" valdes priekšsēdētāju un līdzīpašnieku Māri Peilānu.

2020. gada sākumā Valsts kontrole informēja par atklātajiem pārkāpumiem, veicot revīziju Valsts robežsardzē un izvērtējot, vai valsts budžeta līdzekļi Latvijas robežas joslas infrastruktūras būvniecībai un uzturēšanai ir izlietoti likumīgi, sasniedzot izvirzītos mērķus un rezultātus.

Valsts kontroles revīzijā konstatētais atbilst IDB paustajām aizdomām par likumpārkāpumiem Latvijas austrumu robežas joslas un infrastruktūras izbūvē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt