Iezīmējas iespējamās jaunās valdības aprises

Abi premjera amata kandidāti Māris Kučinskis (ZZS) un Kārlis Šadurskis („Vienotība”) jau ir pauduši iespējamo Ministru kabineta sastāvu gadījumā, ja kādu no viņiem Saeima apstiprinās amatā.

Kučinskis piedāvā daudz būtiskākas pārbīdes valdībā, paredzot, ka bez premjera amata ZZS saglabātu ietekmi arī Aizsardzības, Veselības un Zemkopības ministrijās, kurās turpinātu darboties līdzšinējie ministri – Raimonds Bergmanis, Guntis Belēvičs un Jānis Dūklavs.

Bez šīm ministrijām „zaļzemnieki” nolūkojuši arī naudīgo Finanšu ministriju, kuras vadība varētu tikt līdzšinējai ekonomikas ministrei Danai Reizniecei-Ozolai, kā arī Satiksmes ministriju, šīs nozares vadībā atgriežoties Uldim Augulim.

„Vienotība” saglabātu ārlietu un iekšlietu ministra amatu, attiecīgi darbu turpinātu Edgars Rinkēvičs un Rihards Kozlovskis, savukārt izglītības un zinātnes ministrs gan tiktu meklēts jauns. Tiek pieļauts, ka šim amatam varētu virzīt Saeimas deputāti Ilzi Viņķeli.

Kučinska vadītajā Ministru kabinetā “Vienotībai” vēl būtu Ekonomikas ministrija.

Savukārt no Nacionālās apvienības Kučinskis arī turpmāk valdībā vēlas redzēt kultūras ministri Daci Melbārdi un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministru Kasparu Gerhardu. Apvienība saglabātu ietekmi arī Tieslietu ministrijā. Nav skaidrs, kura partija atbildēs par labklājības jomu.

Daļu iespējamo ministru jaunajā valdībā nosaucis arī Kārlis Šadurskis. Viņaprāt, darbu varētu turpināt pašreizējais aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis no ZZS, kultūras ministre Dace Melbārde no NA, kā arī “Vienotību” pārstāvošie Jānis Reirs, Edgars Rinkēvičs un Rihards Kozlovskis.

Kučinska iespējamais MK sastāvs:

Ministru prezidents –  ZZS (M.Kučinskis)

Aizsardzības ministrs –  ZZS (R.Bergmanis)

Veselības ministrs  – ZZS (G.Belēvičs)

Zemkopības ministrs – ZZS (J.Dūklavs)

Finanšu ministrs – ZZS (D.Reizniece-Ozola)

Satiksmes ministrs – ZZS (U.Augulis)

Ārlietu ministrs – “Vienotība” (E.Rinkēvičs)

Iekšlietu ministrs – “Vienotība” (R.Kozlovskis)

Izglītības un zinātnes ministrs – “Vienotība” (iespējams, I.Viņķele)

Ekonomikas ministrs  – “Vienotība”

Kultūras ministrs – NA (D.Melbārde)

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs – NA (K.Gerhards)

Tieslietu ministrs – NA

Labklājības ministrs – ?  

  

Šadurska iespējamais MK sastāvs

Ministru prezidents – “Vienotība” (K.Šadurskis)

Finanšu ministrs – “Vienotība” (J.Reirs)

Aizsardzības ministrs – ZZS (R.Bergmanis)

Ārlietu ministrs – “Vienotība” (E.Rinkēvičs)

Iekšlietu ministrs – “Vienotība” (R.Kozlovskis)

Kultūras ministrs –  NA (D.Melbārde )

Ziņots, ka Valsts prezidents nolēma turpināt sarunas par jaunās valdības veidošanu, tiekoties ar visām esošās koalīcijas partijām.

ZZS prezidentam oficiāli nominēja apvienības izvirzīto premjera amata kandidātu, Saeimas deputātu Māri Kučinski. Viņš pauda pārliecību par pietiekamu atbalstu Saeimā, tostarp no Nacionālās apvienības puses, ar kuru Kučinskis panācis saprašanās par trim svarīgiem jautājumiem.

Arī Nacionālā apvienība (NA) ar prezidentu apsprieda tikai vienu iespējamo premjera amata kandidātu - Kučinski, ar kuru apvienībai iepriekš bijusi neoficiāla saruna. NA viņa kandidatūru vērtē kā labu, bet oficiāls lēmums apvienībā jāpieņem frakcijā un valdē.

Iepriekš vēstīts, ka, ZZS ieskatā, sarunas saistībā ar valdības veidošanu ir nonākušas strupceļā, tādēļ "zaļzemnieki" nolēmuši izvirzīt savu kandidātu premjera amatam – Saeimas deputātu Māri Kučinski. Vienlaikus partija arī noraidīja iespēju atbalstīt "Vienotības" iespējamo premjera amata kandidātu – Saeimas deputātu Kārli Šadurski.

Tāpat vēstīts, ka prezidents iepriekš premjera amatam uzrunāja pašreizējo finanšu ministru Jāni Reiru ("Vienotība"), taču viņš atteicās kandidēt uz Ministru prezidenta amatu. No šīs iespējas atteicās arī Valmieras mērs Jānis Baiks ("Valmierai un Vidzemei").

Pašreizējā valdības vadītāja Laimdota Straujuma ("Vienotība") no premjeres amata atkāpās 7.decembra rītā pēc iepriekš neplānotas tikšanās ar Valsts prezidentu. Vēlāk neklātienes balsojumā partijas "Vienotība" valde un Saeimas frakcija nobalsoja par Solvitas Āboltiņas virzīšanu premjera amatam.

Pret Āboltiņu valdības vadītājas amatā iestājas Nacionālā apvienība. Partijas līderes virzīšanu premjera amatam neatbalsta arī vairāki "Vienotības" Saeimas frakcijas deputāti, lai gan viņa ieguva valdes un frakcijas balsu vairākumu.

Tā kā politiskās partijas neizmantoja iespēju vienoties par stabilu un rīcībspējīgu koalīciju, Valsts prezidents pats uzņēmās iniciatīvu premjera amata kandidāta izraudzīšanā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt