Ievēlētie EP deputāti gatavojas cīņai par vietām komitejās, neievēlētie - pārdomā politisko nākotni

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas ieviesušas nozīmīgas pārmaiņas Latvijas politiskajā laukā. Jau otrdien, 28. maijā, daudzi jaunievēlētie Eiropas Parlamenta deputāti dosies uz Briseli, lai piedalītos frakciju veidošanas procesā un uzsāktu cīņu par dalību atbildīgajās komitejās. Savukārt Rīgā palikušie kandidāti pārdomā savu politisko nākotni.  

ĪSUMĀ:

 • “Jaunās Vienotības” līderis Dombrovskis gatavs atkal kļūt par eirokomisāru.
 • Ušakovs vēlas strādāt Reģionu komitejā un aizstāvēt vienotu Eiropu.
 • Zīle vēlas turpināt darbu Transporta komitejā.
 • Ijaba prioritāte - finansējuma palielināšana zinātnei un inovācijām.
 • JKP “lokomotīve” Kudors turpinās darbu partijā.
 • “Progresīvo” līderis Putnis pārdomās par savu nākotni.
 • Uz ielas aptaujātie iedzīvotāji par vēlēšanu rezultātiem īpaši nav interesējušies.


Saldo uzvaras garšu aizvadītajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās šobrīd izbauda „Jaunā Vienotība”. Tas noteikti ir saistāms ar Valda Dombrovska panākumu, kurš ieguvis lielāko plusiņu skaitu – gandrīz 89 tūkstošus.

Ievēlētie EP deputāti gatavojas cīņai par vietām komitejās, neievēlētie - pārdomā politisko nākotniElla Semjonova

  “”Jaunā Vienotība” ir atguvusi savu vietu Latvijas politikas centrā,” Latvijas Radio sacīja Dombrovskis.

  Viņš minēja, ka ir gatavs atstāt eirokomisāra amatu, lai atgrieztos Eiropas Parlamenta deputāta solā. Tas gan varētu nebūt uz ilgu laiku, ja koalīcijas partijas izlems atkārtoti virzīt viņu eirokomisāra amatam.

  „Jā, gatavība turpināt darbu ir. Arī „Jaunā Vienotība” mani ir virzījusi kā kandidātu uz Eiropas Komisiju, to skaidri pozicionējot arī pirms Eiroparlamenta vēlēšanām. Tā kā, ja tāda iespēja būs, tad esmu gatavs turpināt darbu,” sacīja Dombrovskis.

  Jaunievēlētie deputāti gatavojas cīņai par vietu vēlamajās Eiropas Parlamentā komitejās.

  Atstādinātais Rīgas mērs un „Saskaņas” līderis Nils Ušakovs vēlētos strādāt Reģionu komitejā. Viņš vēlas aizstāvēt vienotas Eiropas projektu, bez kura nav iespējama Latvijas labklājība, stabilitāte un drošība.

  „Prioritāte ir ne tikai Latvijas. Kā mēs saprotam, no daudzām valstīm Eiropas Parlamentā tiks ievēlēti politiķi, kas cīnīsies pret pašu Eiropas ideju, kas mēģinās panākt, lai Eiropas Savienība kļūtu vājāka, sašķeltāka.

  Un mana dziļā gan politiskā, gan arī personiska pārliecība, ka Eiropas Savienībai ir jābūt stiprai un tas ir būtiski mums visiem,” uzsvēra Ušakovs.

  Otrdien no rīta uz Briseli dosies Nacionālās apvienības līderis Roberts Zīle. No 27. maija Eiroparlamentā deputāti uzsāks sarunas par politisko grupu sastāvu. Zīle centīsies iegūt iespējami labāko pozīciju savā frakcijā - Konservatīvo un reformistu apvienībā.

  „Mans mērķis ir turpināt [darbu] Transporta [komitejā], kurā, es domāju, tā iestrāde gan “Rail Baltica” kontekstā, gan autoritātes ziņā noteikti ir saglabājama. Kā otru komiteju, jo parasti deputātiem ir divas komitejas, es esmu solījis Lauksaimniecības komisiju, jo cīņa gan par tiešmaksājumiem, gan par investīciju sadali lauku attīstības pasākumos nebūt nav galā. Iepriekšējais parlaments nemaz nepieņēma formālo pozīciju. Līdz ar to ir tikai Eiropas Komisijas priekšlikums un cīņa vēl ir priekšā otrajā pusgadā. Tas ir diezgan straujš jautājums - septembrī, oktobrī un novembrī,” skaidroja Zīle.

  Par ietekmi Liberāļu un demokrātu apvienībā cīnīsies arī „Attīstībai/Par!” pārstāvis Ivars Ijabs. Viņa prioritāte - finansējuma palielināšana zinātnei un inovācijām.

  „Tas primārais lielais komiteju amats visdrīzāk ir tā [komiteja], kas saistīta ar rūpniecības, pētniecības un digitālo sfēru. Citiem vārdiem, Izglītības un kultūras komiteja nav īpaši ietekmīga Eiropas Parlamentā.

  Ietekmīgākas ir citas, tās, kas ar pētniecību un tehnoloģijām ir saistītas. Īsi sakot, tas ir mans galvenais mērķis, lai es tur nokļūtu un varētu sākt strādāt,” sacīja Ijabs.

  Pēc vēlēšanām Ijabs paziņoja par iestāšanos apvienībā.

  Darbu partijas sastāvā turpinās arī Jaunās konservatīvās partijas saraksta pirmais numurs, politologs Andis Kudors, kurš gan Eiropas Parlamentā neiekļuva.

  Pārdomās par turpmāko partijas vadītāja darbu ir „Progresīvo” līderis Roberts Putnis.

  „Tā ir daļa no manām pārdomām pilnīgi noteikti šobrīd. Jo ir pusotrs gads brīvprātīgā darbā bez atalgojuma pavadīts. Un man tiešām ir jāsaprot, vai es varu turpināt šādā veidā, vai man ir atbalsts partijā. Ir divas vēlēšanas, kurās „Progresīvie” ir izvirzījuši ambīcijas tikt pārstāvēti politiskajā varā.

  Abās vēlēšanās, kuras es esmu vadījis kampaņu, mēs neesam sasnieguši savus mērķus, līdz ar to man tiešām ir atbildība par to, kā partija tālāk attīstīsies, un arī par to, kas ir noticis līdz šim,” sacīja Putnis.

  Latvijas Radio uz ielas satikties cilvēki nebija īpaši interesējušies par Eiropas Parlamenta vēlēšanu iznākumu, tomēr bija arī cilvēki ar savu viedokli - kāda sieviete priecājās, ka ievēlēti pieredzējuši cilvēki, savukārt cita bija neapmierināta, ka Parlamentā iekļuvusi Tatjana Ždanoka (Latvijas Krievu savienība).

  Uz ielas sastaptie iedzīvotāji par EP vēlēšanu rezultātuLatvijas Radio

   Eiropas Parlamenta pilnvaras sāksies 2. jūlijā, un deputāti tiksies sasaukuma atklāšanas sēdē Strasbūrā. Viņi ievēlēs priekšsēdētāju, 14 priekšsēdētāja vietniekus un piecus kvestorus, kā arī pieņems lēmumu par Eiropas Parlamenta pastāvīgo komiteju sastāvu.

    KONTEKSTS:

   EP vēlēšanās Latvijā uzvarējusi premjera Krišjāņa Kariņa pārstāvēta “Jaunā Vienotība”, par kuru nobalsoja  26,24% vēlētāju. No šī saraksta EP ievēlēti Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis un EP deputāte Sandra Kalniete.  Arī “Saskaņa ieguva divus pārstāvjus EP – par to nobalsoja 17,45%, un EP ievēlēti partijas līderis, atstādinātais Rīgas mērs Nils Ušakovs un bijušais vicemērs Andris Ameriks (“Gods kalpot Rīgai”).

   Par NA šogad nobalsoja 16,4%. No NA EP ievēlēti EP deputāti Roberts Zīle un kultūras ministre Melbārde. Tāpat EP iekļuva arī Latvijas Krievu savienība, kuru atbalstīja 6,24%, un ir ievēlēta partijas līdere Tatjana Ždanoka.  Šoreiz EP būs arī jaunpienācējs - pirmo reizi EP vēlēšanās startēja un iekļuva “Attīstībai/Par!”, par kuru nobalsoja 12,42%, un ievēlēts ir Ivars Ijabs.

   Ievēlētie deputāti
   Valdis Dombrovskis

   Jaunā VIENOTĪBA

   • 88959
   • 2570
   Deputāta profils
   Sandra Kalniete

   Jaunā VIENOTĪBA

   • 60338
   • 6993
   Deputāta profils
   Nils Ušakovs

   "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija

   • 69139
   • 1812
   Deputāta profils
   Andris Ameriks

   "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija

   • 19041
   • 3623
   Deputāta profils
   Roberts Zīle

   Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"

   • 54883
   • 1870
   Deputāta profils
   Dace Melbārde

   Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK"

   • 15399
   • 7626
   Deputāta profils
   Ivars Ijabs

   Attīstībai/Par!

   • 34394
   • 2441
   Deputāta profils
   Tatjana Ždanoka

   "Latvijas Krievu savienība"

   • 18098
   • 739
   Deputāta profils
   Vēlēšanu rezultāti

    

   Latvijā
   Ziņas
   Jaunākie
   Interesanti