Panorāma

Nākamgad sola elektroenerģijas tirgus atvēršanas šoku

Panorāma

Skaistuma vietā - strutu furunkuli

Obligāts riteņbraukšanas eksāmens ceturtklasniekiem?

Iespējams, ka ceturtklasniekiem būs jāliek riteņbraucēja tiesības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ļoti iespējams, jau no nākamā gada visiem ceturto klašu skolēniem obligāti būs jāiegūst velosipēda vadītāja tiesības. Ar šādu iniciatīvu Izglītības un zinātnes ministrijā vērsusies Ceļu satiksmes un drošības direkcija. Tur cer, ka, uzlabojot skolēnu zināšanas ceļu satiksmes noteikumos, izdosies samazināt satiksmes negadījumos bojāgājušo riteņbraucēju un arī gājēju skaitu.

No šī gada pirmā janvāra vecums, sākot no kura, ir iespējams iegūt velosipēda vadītāja apliecību, ir samazināts no 12 gadiem uz 10. Paši 10 gadus vecie – 4. klašu skolēni atzīst, ka ar divriteni pārvietojas ļoti bieži – arī pa Rīgas centru.

Rīgas centra humanitārajā vidusskolā, uzzinot par obligāto eksāmenu, sākotnēji uztraucas, ka skolā nebūs vietas praktiskajām apmācībām, bet, kad paskaidrojam, ka plānots pārbaudīt tikai skolēnu zināšanas, norāda – bērni jau tagad apgūst ceļu satiksmes noteikumus.

“Klases audzinātājas audzinātāju stundās paredz sadaļu par CSN un pie tā strādā. - Tas jau ir mazajās klasītēs? - Jā, no pirmās klases sākot.  (..) Brauc bērni uz skolu ar riteni? - Brauc, brauc. Jo mums novietnes ir gan skolas pagalmā, gan skolas priekšā, un vairāk vai mazāk var redzēt pēc velosipēdiem, ka brauc,” saka skolas direktore Linda Mediņa.

To, ka vismaz daļēji, ceļu satiksmes noteikumi ir zināmi, apliecina arī paši ceturtklasnieki. “Daļu no tiem noteikumiem es zinu, bet pārējo daļu īsti nē. (..)  Pats svarīgākais pie drošības ir kaska, ceļsargi un elkoņsargi, bet tos es tā.. kasku es valkāju, bet ceļsargus nē,” paškritiski saka Emīls.

“Nevar pietuvināties mašīnām, lai viņas neuzbrauc virsū, jo viņas var neredzēt tevi un var tā kā uzbraukt virsū,” saka kāda no meitenēm.

“Ja ir riteņbraucēju celiņš, tad jābrauc pa celiņu, bet tā pa trotuāru, bet cilvēkiem nedrīkst braukt virsū. Jāskatās arī no vārtrūmēm vai nebrauc mašīnas,” stāsta Miks Eduards.

Ceļu satiksmes drošības direkcijā norāda – pamatīgākas noteikumu zināšanas noderētu arī bērniem, kuri ikdienā ar divriteni nepārvietojas. Tur cer – tas palīdzētu uzlabot šobrīd bēdīgo statistiku – puse no ceļu satiksmes negadījumos bojāgājušajiem ir gājēji, skrituļotāji un velosipēdisti. Pagājšajā gadā uz ceļa miruši 12 riteņbraucēji.

“Mūsuprāt ir jāmaina mācību process un jāiekļauj šajās sociālajās zinībās, iespējams, ir jāmaina mācību saturs šī te priekšmeta, un ir jāiekļauj obligāti nopietnākā līmenī satiksmes noteikumu priekšmets,” komentē Ceļu Satiksmes drošības direkcijas valdes loceklis Jānis Golubevs.

To, vai CSDD iniciatīvu ieviest dzīvē, lems Izglītības un zinātnes ministrijā, kur vērtēs, cik lieli papildu līdzekļi būtu nepieciešami obligātās apmācības un eksāmena ieviešanai.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti