Dienas ziņas

Rīgas dome "pašatlaidīsies"

Dienas ziņas

Aicina iesaistīties kaķu sterilizācijas programmā

Koronavīrusa pacientiem izveidota nodaļa un palātas

Iespējamiem koronavīrusa pacientiem Infektoloģijas centrā izveidota nodaļa un palātas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijā aizvien nav konstatēts neviens koronavīrusa pacients, taču valsts tādu ārstēšanai ir gatava. Trešdien, 5. februārī, ne vien ar vārdiem, bet arī rādot dabā, Infektoloģijas centra personāls demonstrēja sistēmu, kā notiktu šo pacientu uzņemšana un kur viņus varētu izmitināt, ja medicīnisko palīdzību vajadzētu vairākiem koronavīrusa pacientiem.

Latvijas Infektoloģijas centrā līdz šim vērsušies četri pacienti ar aizdomām par koronavīrusu. Viens pacients uz poliklīniku atbraucis pats, jo nesen bijis Ķīnā un pēc atgriešanās saslimis ar klepu. Pārējos trīs pacientus šurp atgādājusi neatliekamā medicīniskā palīdzība. Aizdomas par saslimšanu nav apstiprinājušās. Infektoloģijas centrā ārstiem sagatavots aizsargtērps - ķirurģiskais halāts, cepures, brilles un vienreizlietojamie cimdi. Tiem un bahilām jāsniedzas augstāk nekā ierasts - lai nosegtu halāta piedurknes un kājas.

Šī ir pirmā pietura tiem pacientiem, kas Infektoloģijas centrā vēršas paši. Neatliekamā palīdzība aizdomu gadījumā koronavīrusa pacientus vedīs uz speciālām, norobežotām palātām jeb boksiem, lai nodrošinātu, ka slimnieks nenonāk kontaktā ar citiem pacientiem.

"Šeit piebrauc ātrā palīdzība. Pacients pa šejieni ienāk iekšā. Tālāk ar pacientu es nodarbojos un mēs ejam tālāk uz otru telpu. Ātrās palīdzības brigāde paliek šajā mazajā priekštelpā, šeit ir dezinficējošais līdzeklis, apģērbam utilizējamais maiss, un šeit ātrās palīdzības mediķi  pārģērbjas. Apģērbs, ar kuru viņi atbraukuši, šeit arī ir jāatstāj," skaidro Latvijas Infektoloģijas centra infektoloģe Seda Arutjuņana.

Šaurajā telpā, kurā atrodas gulta, ārsti pacientam noņem analīzes. Tad šeit arī vairākas stundas jāgaida, līdz laboratorijā apstiprinās vai noliegs diagnozi. Šajās telpās mediķi nedrīkst ņemt līdzi nekādas personīgās mantas, pat telefonu. Lai sazinātos, palātā nolikts podziņu mobilais telefons, ko var lietot arī ar cimdiem rokās. "Tas telefons stāv visu laiku tur, jo mēs ar saviem telefoniem neejam iekšā. Tas telefons ir domāts, lai arī mēs varētu sazināties, un tās lietas tikai tur arī paliek," saka Arutjuņana.

Tad, ja saslimšana ar koronavīrusu apstiprinās, pacientam slimnīcā nāksies palikt.

"Šeit mums ir liela palāta, ja nāk, piemēram, vairāki cilvēki, piemēram, pieci, tad mums ir divas šādas palātas, kurās varam uzņemt uzreiz piecus cilvēkus," norāda Latvijas Infektoloģijas centra virsmāsa Ināra Sarkane.

Satraukumam patlaban nav pamata, taču, ja kādam ir aizdomas par saslimšanu ar koronavīrusu, vispirms jāsazinās ar savu ģimenes ārstu.

KONTEKSTS:

2019. gada decembrī Ķīnā sākās jauna vīrusa izplatība. Jaunā vīrusa uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pretēji sākotnējiem pieņēmumiem secināts, ka vīruss varētu tikt pārnests arī no cilvēka uz cilvēku.

Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas: Japānā, Filipīnās, Dienvidkorejā, Taivānā, Taizemē, Vjetnamā, Saūda Arābijā, Singapūrā, ASV, un Austrālijā. Pirmie gadījumi identificēti arī Eiropā – Francijā, Vācijā un Somijā.

Savukārt Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.  Jaunā tipa koronavīrusa uzliesmojums radījis īpašu satraukumu, jo tas ir radniecīgs SARS jeb smagā akūtā respiratorā sindroma izraisītājam. SARS 2002. un 2003. gadā prasīja gandrīz 800 cilvēku dzīvības, pārsvarā kontinentālajā Ķīnā un Honkongā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti