Aktuāli

Latvijas vīriešu basketbola izlasei pirmā spēle Eiropas čempionātā

Aktuāli

Par politiskās situācijas attīstību Daugavpilī pēc varas maiņas

Daugavpilī politiskā situācija jau kopš priekšvēlēšanu laika - nemierīga

Ieskats vēsturē: Daugavpilī 20 gados mēri gāzti nu jau piecas reizes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Daugavpilī aizvadīto 20 gadu laikā mēri no saviem krēsliem gāzti jau piecas reizes. Vienreiz šāda pieredze bijusi Jānim Lāčplēsim, trīs reizes – Rihardam Eigimam. Tagad šim pulkam piebiedrojies Andrejs Elksniņš.

Pirmoreiz Rihards Eigims domes priekšsēdētāja krēslā sēdās 2001.gada martā, bet jau divus gadus vēlāk viņu atbrīvoja no amata par finanšu pārkāpumiem un autoritāru vadības stilu.

Otrreiz Eigims Daugavpils domē ievēlēts 2009.gadā. Pēc diviem amatā pavadītiem mēnešiem astoņi pašvaldības deputāti balsoja par Eigima atstādināšanu no amata, bet jau tās pašas dienas vakarā atkal, astoņiem deputātiem balsojot “par”, viņš atgriezās mēra krēslā.

Vien pēc trim nedēļām Eigimu no amata atbrīvo jau trešo reizi viņa politiskajā karjerā. Par Daugavpils domes priekšsēdētāju tolaik kļuva Jānis Lāčplēsis, bet arī viņš šajā amatā nepalika ilgi, viņu nomainīja Žanna Kulakova.

Visu iepriekšējo sasaukuma laiku Daugavpili vadīja Lāčplēsis.

Asa cīņa jau pirms vēlēšanām

Par to, ka cīņa par varu Daugavpilī arī šī gada pašvaldību vēlēšanās būs asa, kļuva skaidrs jau priekšvēlēšanu laikā. Trīs partiju līderi – Andrejs Elksniņš no “Saskaņas”, Jānis Lāčplēsis no “Latgales partijas” un Rihards Eigims no “Mūsu partijas” – vietējos un nacionālā mēroga medijos asi kritizēja savus konkurentus.

Lāčplēsis priekšvēlēšanu laikā galveno uzsvaru lika uz iepriekšējo darba pieredzi pašvaldībā, uz projektiem, kas realizēti un kādi plānoti. Savukārt Eigims koncentrēja uzmanību uz esošās varas, konkrēti Lāčplēša kritiku. Viens no galvenajiem pārmetumiem – Eigima gāšana no mēra krēsla 2009.gadā, kas, viņaprāt, tas izdarīts pēc Lāčplēša iniciatīvas.

Andrejs Elksniņš Daugavpils politiskajā dzīvē ir jaunienācējs. Daugavpils informatīvajā vidē tobrīd vēl Saeimas deputāta klātbūtne aktīvi bija jūtama jau no pagājušā gada rudens. Viņš priekšvēlēšanu aģitācijas laikā uzsvēra vēlmi sakārtot pašvaldības darbu. Arī Elksniņš vērsās ar asu kritiku pret “Latgales partiju”.

Deputātu kandidāti neskopojās ar konkurentu apvainojumiem korupcijā, kukuļņemšanā, nelikumīgu darbību veikšanā.

Nesaskaņas arī šoreiz

Rezultātā visas trīs partijas tika ievēlētas Daugavpils domē: Latgales partija ieguva sešas vietas, “Saskaņa” – piecas un “Mūsu partija” – četras vietas.

(Avots: CVK)

  • Nobalsojuši: 727 839 / 1 443 80150,41%)
+ -
  • 1. Partija "VIENOTĪBA"

    0,13%
  • 2. Kristīgi demokrātiskā savienība

    0,27%
  • 3. "Latvijas attīstībai"

    0,5%
  • 4. Eiroskeptiķu Rīcības partija

    0,98%
  • 5. Partija "Vienoti Latvijai"

    1,07%
  • 6. No sirds Latvijai

    3,51%
  • 7. Zaļo un Zemnieku savienība

    3,83%
  • 8. Politiskā partija "Alternative"

    3,96%
  • 9. „Latvijas Krievu savienība”

    4,29%
  • 10. "Gods kalpot mūsu Latvijai"

    4,31%
  • 11. "MŪSU PARTIJA"

    19,34%
  • 12. "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija

    28,16%
  • 13. LATGALES PARTIJA

    28,57%

Nedēļas laikā “Saskaņa” kopā ar “Mūsu partiju” izveidoja koalīciju un par priekšsēdi kļuva Andrejs Elksniņš. Turpmāko divu mēnešu laikā Latgales partija bija opozīcijā.

Pati pamanāmākā Daugavpils jaunās varas rīcība bija kadru politika. Ap desmit pašvaldības iestāžu un struktūrvienību vadītāji atstāja savus amatus, lai arī galvenokārt pēc pašu vēlēšanās.

Kā norādīja Elksniņš, viņš nav gatavs stādāt ar cilvēkiem, kuriem viņš nevar uzticēties. Tāpat tika izveidots domes priekšsēdētāja birojs un mēra kabinetā līdzīgi kā Rīgas domē uz dzīvi ievācās arī rudais runcis Stepans.

 

 

Līdztekus pārējie domes darbi šķietami ritēja ierastā ritmā, ar izņēmumu, ka komunikācija ar medijiem aizvien biežāk notika krievu valodā. Un tad par pārsteigumu 23.augustā Rihards Eigims un vēl divi no “Mūsu partijas” ievēlētie deputāti paziņoja par izstāšanos no koalīcijas ar “Saskaņu”.

Eigims to skaidroja ar domes priekšsēdētāja viņam izteikto neuzticību. Elksniņš savukārt norādīja, ka neuzticība izteikta, jo Eigims mēģinājis īstenot koruptīvu shēmu ar zemes gabala iegādi, kura cena pēkšņi pieaugusi trīskārt.

Jau nākamajā dienā ārkārtas domes sēdē tika skatīts jautājums par Eigima atstādināšanu no domes priekšsēdētāja vietnieka amata. Ar Latgales partijas atbalstu savu vietu Eigimam saglabāt tomēr izdevās.

Eigima partijas biedri nenoliedza, ka jau kādu laiku ar Latgales partiju bija norisinājušās pārrunas.

Notikumiem attīstoties visai strauji, jau tās pašas dienas vakarā starp trīs “Mūsu partijas” un sešiem Latgales partijas deputātiem, neskatoties uz līdzšinējām domstarpībām un savstarpējiem Eigima un Lāčplēša pārmetumiem, tika parakstīts jauns Daugavpils domes koalīcijas līgums. Tādējādi līdzšinējā Daugavpils vara faktiski atstāta mazākumā.

Elksniņš mēģina veidot savu koalīciju bez Eigima un Lāčplēša, ko nodēvēja par antikorupcuionālu. Tomēr, kā liecina tam sekojošie pēdējo dienu notikumi, viņam šādu koalīciju izveidot neizdevās.

Jau septembra pirmajās dienās vairāku simtu uz ārkārtas domes sēdi sanākušo pilsētnieku klātbūtnē Elksniņš no amata visai skaļi tika gāzts. Pāris stundas vēlāk par jauno domes priekšsēdētāju juridiski jau ceturto reizi kļuva Eigims. Uzreiz pēc tam savus amatus zaudēja arī abi priekšsēdētāja vietnieki "Saskaņas" pārstāvis Valērijs Kononovs un “Mūsu partijas" pārstāve Līvija Jankovska. Eigims to nosauca par politisku lēmumu.

Savukārt jau pirmdien, 4.septembrī, plānots sasaukt kārtējo ārkārtas Daugavpils domes sēdi, lai ievēlētu jaunus priekšsēdētāja vietniekus. Eigims jau pirmajā savā sēdē izpelnījies kritiku par savu latviešu valodas prasmi, jaunās koalīcijas ar Latgales partiju ilgtspēju pagaidām nekomentē. Tikmēr Elksniņš ir gatavs turpināt darbu pašvaldībā un, kā norāda viņš pats, cīnīties pret korupciju.

Pēc sestdien Daugavpilī notikušās varas maiņas, kad no amata gāzts vien pirms diviem mēnešiem ievēlētais Andrejs Elksniņš, bet pēc dažām stundām ievēlēts jauns Daugavpils domes priekšsēdētājs Rihards Eigims, vietējo iedzīvotāju viedokļi dalās. Tomēr lielākoties varas maiņa iedzīvotājos lielas cerības nevieš, pilsēta ir nogurusi no politiskajām ambīcijām un spēlēm, un nelolo cerības uz stabilu vadību turpmāko nepilnu četru gadu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti