Panorāma

Atbalsta tabakas ražotājiem nebūs

Panorāma

Sola stingrākus noteikumus ātrajiem kredītiem

Ierobežos asinsdonoru brīvdienas

Ierobežos asinsdonoru brīvdienas

Saskaņošanai ministrijās nodoti apjomīgi grozījumi Darba likumā. Līdz ar vairākām izmaiņām rosina arī mainīt maksimālo apmaksāto brīvdienu skaitu noteikšanu, kas pienākas asinsdonoriem. Lai gan iesaistītās iestādes noliedz, ka tādēļ varētu sākt pietrūkt pārlejamo asiņu, tas radījis zināmu satraukumu cilvēkos, kuru izdzīvošana atkarīga no šīs medicīniskās procedūras.

Andra Kvāle ir leikēmijas paciente, un viņas izdzīvošana atkarīga no regulāras asins pārliešanas. Viņa ir nobažījusies par izmaiņām likumā un iespējamām to ietekmēm uz asins pieejamību: „Man bija ļoti sāpīgi aizvakar lasīt internetā par to likumu, kurā ir rakstīts, ka tagad asins donoriem, ja līdz šim viņiem bija iespējams ar darba devēju sarunājoties, ņemt līdz 30 papildus brīvdienā gadā, šis laiks tiek samazināts līdz piecām. Lai cik attīstīta būtu medicīna, tomēr bez šīs te dzīvās maizes, bez otra cilvēka reālas palīdzības ne tikai materiālas, bet dzīvības sulas, mēs nevaram dzīvot. Mums visiem notiek asins pārliešana, un tā ir dzīvā maize. Un tad es domāju, ka donoru skaits samazināsies, būs vēl mazāks Latvijā.”

Turpretī likuma izmaiņu virzītāja Labklājības ministrija apgalvo, ka tās nekādā veidā neietekmēšot asinsdonoru kustību. Medicīnisku iemeslu dēļ asinis tāpat nedrīkst nodot biežāk kā piecreiz gadā.

Taču jāpiebilst, ka asins komponentes kā plazmu un trombocītus var nodot pat divreiz mēnesī, tādēļ izmaiņas varētu ietekmēt aktīvākos šo vielu donorus. Aprēķinus par to ministrija gan nav veikusi. „Šādi aprēķini būtu jājautā pašiem darba devējiem, mēs vienkārši, pārrunājot šo jautājumu arī ar darba devējiem, nonācām pie šī kompromisa varianta,” skaidroja Marika Kupče, Labklājības ministrijas pārstāve.

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) ir asinsdonoru brīvdienu skaita izmaiņu ierosinātāja. Asinsdonoram pienākas apmaksāta brīvdiena, kad viņš nodod asinis, un arī nākamajā dienā. LDDK darba likumdošanas eksperts Andris Alksnis uzsvēra, ka izmaiņas ietekmēšot vien papildu brīvdienu skaitu, bet brīvdiena pašā asins nodošanas dienā cilvēkam pienāksies vienalga, cik bieži viņš to darīs. Tieši asins komponentu nodošana esot LDDK ierosinājuma iemesls, jo esot cilvēki, kas izmanto iespēju šīs vielas nodot savtīgu nolūku vadīti. „Ir cilvēki, kas ir donori pēc pārliecības, kuri to dara regulāri katru gadu, un tā ir viņu pārliecība darīt tādu lietu, un ir cilvēki, kas tieši tādā veidā vienkārši tiek pie papildus atvaļinājuma,” pārliecināts Alksnis.

Tomēr arī LDDK nav veikusi pētījumus, cik šādu “svētdienas donoru” patiesībā ir. Detalizētākus skaitļus spēj sniegt Valsts asinsdonoru centrs (VAC), kas gan pret likuma izmaiņām neiebilst. „Trombocītu un plazmas donori procedūru var veikt divas reizes mēnesī, tātad tīri teorētiski gada laikā viņi komponentes var ziedot 24 reizes. Tāpēc, ņemot vērā to, ka darba devējiem tas varētu likties tiešām ļoti liels apgrūtinājums, mēs neiebildām pret Darba devēju konfederācijas ierosinājumu,” piebilst VAC pārstāve Laura Ieviņa. Pērn VAC šādu donoru skaits bija 346, līdz ar to no kopējā donoru skaita – 33 tūkstošiem – tas ir salīdzinoši neliels.

Tomēr no sarunas ar asinsdonoru centra pārstāvjiem rodas iespaids, ka rosinātās likuma izmaiņas neko citu, kā vien satraukumu asins pārliešanas pacientu vidū, nepanāks. Plazmu donoru centrs ievāc ļoti reti, jo to var uzglabāt pat trīs gadus. Savukārt lielus trombocītu uzkrājumus neveido - tos var uzglabāt tikai nedēļu.

Darba likuma izmaiņas pieņemtas vēl nav. Ierēdņi par tām vēl diskutē, un nopietnu iebildumu gadījumā piedāvājums var arī mainīties. Ja likuma izmaiņas tiks pieņemtas, tās varētu stāties spēkā no 2015. gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt