Panorāma

Valdība diskutē par ierobežojumiem

Panorāma

Normunda Kindzuļa draugi protestē pie Tukuma policijas

Nelegālajā hostelī pārkāpumi bijuši jau iepriekš

Ierēdņu «riņķa deja» ap Merķeļa ielas ugunsgrēku – neviens nezina, kam bija jāslēdz nelegālais hostelis; lietā 3 aizturētie

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Patvaļīga būvniecība, ugunsdrošības prasību ignorēšana, nelegāla uzņēmējdarbība, algas aploksnēs, epidemioloģiskās drošības pārkāpumi, nemitīgi konflikti klientu starpā un kaimiņu sūdzības. Par šīm problēmām Merķeļa ielas hostelī, kurā sadega astoņi cilvēki, esot zinājuši visi atbildīgi dienesti, bet pārtraukt šī perēkļa darbību nespēja neviens.  Tikmēr policija informēja, ka šajā lietā jau ir 3 aizturētie.

Interneta vietnēs, kur ceļotāji vērtē naktsmītnes, Merķeļa ielas 8 hostelim kopējā atzīme ir vāja. Daudzi bijušie klienti tam devuši zemāko iespējamo vērtējumu. Viņi arī brīdinājuši citus ne vien par netīrību un blaktīm numuriņos, bet arī par to, ka telpās uzturas aizdomīgas kompānijas alkohola un narkotiku reibumā.

Arī atbildīgajiem dienestiem šis hostelis bijis labi zināma vieta. Adresi vairākkārt apmeklējusi gan pašvaldības policija, gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), gan būvvalde.

"Rīgas pilsētas būvvaldes darbinieki šī gada 13. janvārī veica ēkas Merķeļa ielā 8 apsekošanu. Tās laikā tika konstatēts, ka dzīvokļos nr. 21 un 22 veikta patvaļīga pārbūve. Tikušas pārplānotas telpas, kuras tiek neatbilstoši ekspluatētas, – attiecīgi telpās ir ierīkota viesnīca," pastāstīja būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns.

Būvvalde īpašniekam devusi pusgadu laika novērst konstatētās nepilnības, vienlaikus uzdodot nekavējoties pārtraukt hosteļa darbību šajās telpās. Taču tas nav noticis.

Atbildot uz jautājumu, kam bija pienākums kontrolēt, lai īpašnieks ievērotu būvvaldes pieņemto lēmumu, Butāns sacīja: "Principā – viņam pašam!

Būvvaldei nav tādu resursu, lai nodrošinātu objektu apsardzi. Tādēļ mēs primāri paļaujamies, ka būvvaldes prasības tiks ievērotas. Arī ja konstatējam pārkāpumus, mums nav tiesības izlikt šos cilvēkus no telpām."

Būvvalde neesot zinājusi, ka hostelis pretēji iestādes lēmumam turpina darbu. Savukārt pašvaldības policija, kas ikdienā devās uz šo adresi izšķirt dzērāju konfliktus un novērst trokšņošanu, nebija informēta, ka būvvalde šī hosteļa darbību apturējusi un cilvēki tur vispār nedrīkstētu atrasties.

"Kopumā kopš šī gada marta esam saņēmuši 16 izsaukumus no pārējiem nama iedzīvotājiem. Esam piemērojuši 17 sodus par dažādiem sabiedriskās kārtības pārkāpumiem un ierosinājuši piecas administratīvās lietas par epidemioloģisko noteikumu neievērošanu. Kopumā šī adrese apsekota 19 reizes līdz vakardienai," norādīja pašvaldības policijas priekšnieks Juris Lūkass.

Adresi šopavasar mēģinājis apsekot arī VUGD, lai pārbaudītu ugunsdrošības prasību ievērošanu, bet – neveiksmīgi. Hosteļa darbinieki ugunsdrošības inspektorus gluži vienkārši nelaida telpās.   

"Inspektors trīs reizes devās uz objektu pārbaudīt šos apstākļus, bet diemžēl arī šajos gadījumos inspektors netika ielaists. 9. martā par valsts amatpersonas prasību neievērošanu tika uzsākts administratīvais process, kurš noslēdzās 24. martā. Tika uzlikts sods 500 eiro, kas, protams, vēl nav nomaksāts," pastāstīja VUGD priekšnieka vietnieks Mārtiņš Baltmanis.

Publiski pieejamajās datu bāzes liecina, ka nodegušā dzīvokļa un hosteļa īpašnieks ir kāds Andrejs Gailis.

LTV "Panorāmai" izdevās ar viņu sazināties, bet viņš atteicās komentēt notikušo un sava uzņēmuma pieļautos pārkāpumus, sakot: "Es šobrīd atturēšos no komentāriem! Visu labu!"

Patlaban kriminālprocess sākts pēc trim Krimināllikuma pantiem – par ugunsdrošības noteikumu tīšu pārkāpšanu un svešas mantas iznīcināšanu, kā arī par uzņēmējdarbību bez atļaujas.

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieku Juris Staļģevics LTV “Panorāmai” atklāja, ka šajā lietā jau ir trīs aizturētas personas, tajā skaitā oficiāli reģistrētais dzīvokļa īpašnieks.

 Viņš arī pastāstīja, ka no 8 bojāgājušajiem sešus cilvēkus nav iespējams atpazīt.

Policija aicina ikvienu cilvēku, kuram ir aizdomas, ka starp cietušajiem un bojā gājušajiem varētu būt kāds viņam pazīstams cilvēks, sazināties ar policiju, lai palīdzētu identificēt. (Tālr.:  +371 67829250, e-pasts: [email protected])

KONTEKSTS:

Ugunsgrēkā nelikumīgā hostelī Merķeļa ielā 8 gāja bojā astoņi cilvēki. Glābēji evakuēja 24 cilvēkus. No tiem slimnīcā vidēji smagā stāvoklī nogādāti seši cietušie. 

Ēkā dega sestā jeb pēdējā stāva gaitenis un tam blakus esošās dzīvojamās telpas. Tāpat liesmas pārņēma jumta konstrukcijas un siltināšanas materiālus.

Traģēdija notikusi ēkā Merķeļa ielā 8. Pēc publiski pieejamās informācijas, tajā atrodas hostelis "Japanese Style Centrum". Kopumā namā atrodas virkne telpu, ko izmanto dažādi uzņēmumi.

Aģentūra LETA vēsta, ka vēl pirms traģiskā ugunsgrēka izmitināšanas vietā atrasts miris cilvēks. Kā iespējamais nāves iemesls ir apreibinošu vielu pārdozēšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti