Panorāma

Panorāma

Panorāma

Valdība apstiprina 2020. gada valsts budžetu

VARAM iepirkumi zem IUB lupas

Iepirkumu uzraugiem aizdomas par nelikumībām VARAM konkursos

Aizdomās par iespējumiem likuma pārkāpumiem Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) sācis pārbaudīt divus Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) šā gada sākumā veiktus iepirkumus, kuru kopējā summa pārsniedz 200 000 eiro. Ministrija tos skaidro ar īpašu steidzamību, ko savukārt apšauba oponenti.   

ĪSUMĀ:

  • Novadu reformas īstenošanai VARAM pasūtījusi divus pētījumus par 200 000 eiro.
  • Likums paredz iepirkuma procedūru, VARAM rīkoja sarunu procedūru.
  • Katrā iepirkumā uz sarunām aicināts viens pretendents, piedāvājums bija jāsniedz divu dienu laikā.
  • LU izvēlēta pētījumam par iedzīvotāju iekšējās un ekonomiskās aktivitātes svārstībām.
  •  “Izdevniecība Jāņa sēta” izvēlēta reformas pamatojuma un ģeotelpiskās plānošanas platformas izstrādei.
  • VARAM: tas bija pamatoti, bija jāiekļaujas termiņos, lai izpildītu priekšdarbus reformai.
  • Par šiem iepirkumiem IUB saņēma sūdzības, arī no ZZS deputāta Valaiņa.
  • IUB pēc sūdzībām sāka pārbaudi, norāda – ir arī citas īsās procedūras.
  • IUB pārbaužu rezultāti varētu būt gaidāmi nākamā gada sākumā.

Vērienīgās administratīvi teritoriālās reformas īstenošanai ministrija pasūtījusi pētījumus. To summa kopā ar pievienotās vērtības nodokli pārsniedz 200 000 eiro.

Likums paredz noteiktu iepirkuma procedūru, taču šajā gadījumā tā nav notikusi.

Pakalpojumiem iepirkuma procedūra jāveic, ja cena pārsniedz 42 000 bez PVN. Šajā gadījumā abiem ministrijas pasūtītajiem pētījumiem tā pārsniegta. Ministrija izvēlējusies sarunu procedūru, ko likums ļauj tikai īpašos gadījumos.

VARAM Reģionālās politikas departamenta direktors Raivis Bremšmits skaidroja, ka ministrijas ieskatā tas bija pamatoti.  “Ja ir citi apsvērumi, mēs, protams, ar tiem iepazīsimies un vērtēsim,” sacīja VARAM pārstāvis.

Iepirkuma procedūras ziņojumā redzams, ka rīkojums par iepirkuma komisijas izveidi abiem izdots šā gada 3. aprīlī, piegādātājiem pieteikumi bija jāiesniedz nepilnu divu dienu laikā – līdz 5. aprīļa pulksten 12.00.

Katrā iepirkumā uz sarunām uzaicināts tikai viens pretendents.

Latvijas Universitāte vienīgā uzaicināta un vienīgā izvēlēta pētījumam par iedzīvotāju iekšējās un ekonomiskās aktivitātes svārstībām, izmantojot mobilā tīkla noslodzes datus. Tās piedāvātā pētījuma cena bez PVN - vairāk nekā 66 tūkstoši eiro.

Savukārt SIA “Izdevniecība Jāņa sēta” vienīgā uzrunāta un vienīgā izvēlēta Administratīvi teritoriālās reformas pamatojuma un ģeotelpiskās plānošanas platformas izstrādei. Tās piedāvātā cena bez PVN – vairāk nekā 115 000 eiro.

Ministrija norādīja – bija jāiekļaujas termiņos, lai pagūtu veikt priekšdarbus reformai. Izvēlētajiem sarunu pretendentiem esot bijušas iestrādes, lai uzdevumu izpildītu laikā.

“Mēs veicām zināmu tirgus izpēti šajā jautājumā. Par to, vai vēl bija laiks - mums bija ātri jārīkojas. Šajā gadījumā bija svarīgi - mums tirgū nav daudz citu dalībnieku - sākt sarunas ar šiem pašiem,” skaidroja Bremšmits.

Par to, ka ministrija nav rīkojusi atklātu konkursu pētījumu veikšanai, Iepirkumu uzraudzības birojs saņēmis vairākus iesniegumus. Viens no iesniedzējiem – Zaļo un Zemnieku savienības Saeimas deputāts Viktors Valainis.

“Šāda situācija rada precedentu. Jebkurai citai iestādei jebkuru situāciju nosaukt par ārkārtas situāciju, kas no mana skatpunkta un arī pieprasījuma iesniedzēju skatpunkta, īsti normāli nav,” skaidroja Valainis.

Pēc vairāku iesniegumu saņemšanas Iepirkumu uzraudzības birojs sācis pārbaudi.

“Šajā gadījumā ir piemērota sarunu procedūra bez sākotnējas izsludināšanas, atsaucoties uz zināmiem ārkārtas apstākļiem un steidzamību, tāpēc mums ir tiesības to izvērtēt, ko mēs arī šobrīd darām. Administratīvā pārkāpuma lietvedība ir tikko iesākta, un tās rezultātus diemžēl komentēt nevaru,” atzina Iepirkumu uzraudzības biroja vadītāja Dace Gaile.

“Likumā ir arī dažādas īsās procedūras. Pieņemsim, pat atklātu konkursu var noteikt ar 15 dienām pieteikuma iesniegšanai.

Tiešām to divu nedēļu nebija? Tas būs vērtējams jautājums,” norādīja IUB vadītāja.

Birojā norāda, ka pārbaužu rezultāti varētu būt gaidāmi nākamā gada sākumā.

KONTEKSTS:

Administratīvi teritoriālā reforma ir viena no Kariņa ("Jaunā Vienotība") vadītās valdības prioritātēm. Saeima martā akceptēja reformas turpināšanu.

Administratīvi teritoriālajā reformā pašvaldību skaitu bija plānots samazināt no 119 līdz 35, kuru funkcijas gan netiks mainītas. Tomēr VARAM izvēlējās izveidot jaunu Ulbrokas novadu. Tādējādi reformā būs 36 novadi. Pašvaldības veidos ap lielākām pilsētām un attīstības centriem, bet bez lauku teritorijām būs tikai Rīga un Jūrmala. Šādas ieceres ir VARAM izstrādātajā reformas piedāvājumā, par ko reģionos notika sabiedriskā apspriešana.

Saeimas lēmums par reformas turpināšanu paredz līdz 2021. gadam izveidot ekonomiski attīstīties spējīgas administratīvās teritorijas ar vietējām pašvaldībām, kas spēj nodrošināt tām likumos noteikto autonomo funkciju izpildi salīdzināmā kvalitātē un pieejamībā, sniedzot kvalitatīvus pakalpojumus iedzīvotājiem par samērīgām izmaksām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt