IeM vēlas ārkārtējo situāciju Baltkrievijas pierobežā; varētu skaidrāk noteikt robežsargu tiesības pielietot spēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 11 mēnešiem.

Iekšlietu ministrija (IeM) uzskata par nepieciešamu pagarināt ārkārtējo situāciju Baltkrievijas pierobežā. Ministrija arī rosinās likumā skaidrāk noteikt robežsargu tiesības pielietot fizisku spēku un speciālos līdzekļus nelegālo imigrantu plūsmas apturēšanā.

IeM sagatavotajā ziņojuma projektā teikts, ka atbilstoši valdības 2021. gadā 10. augustā pieņemtajam rīkojumam par ārkārtējās situācijas izsludināšanu Baltkrievijas pierobežā, robežsardzei, bruņotajiem spēkiem un policijai tika paredzētas tiesības izmantot to rīcībā esošos līdzekļus un procedūras, lai atturētu personas no robežas nelikumīgas šķērsošanas.

Tagad IeM sadarbībā ar Valsts robežsardzi ir sagatavojusi grozījumus Valsts robežsardzes likumā, paredzot skaidrāk noteikt, ka robežsargs ir tiesīgs pielietot fizisku spēku un speciālos līdzekļus, lai novērstu robežas nelikumīgas šķērsošanas mēģinājumu vai nekavējoties novirzītu personu uz valsti, no kuras tā ieradusies, nelikumīgi šķērsojot robežu. Šādi varēs rīkoties, ja persona to nedara brīvprātīgi pēc robežsarga mutiska rīkojuma pārtraukt pārkāpumu.

Vienlaikus grozījumi paredz aizliegumu nekavējoties novirzīt personas, kuras nelikumīgi šķērsojušas robežu, uz valsti, no kuras notikusi nelikumīga robežas šķērsošana, ja, ievērojot šajā valstī esošās kopējās situācijas novērtējumu, ir pamats uzskatīt, ka šajā valstī reāli ir apdraudēta šo personu dzīvība vai reāli draud spīdzināšana, un šie draudi tūlītēji iestāsies nekavējošas novirzīšanas gadījumā.

Tāpat izņēmums attiektos uz personām, kuras redzamas invaliditātes pazīmju, veselības stāvokļa vai citu fizisku spēju trūkuma dēļ var nesamērīgi ciest nekavējošas novirzīšanas gadījumā.

Patlaban saistībā ar sagatavoto likumprojektu notiek iekšējā saskaņošana.

Ievērojot to, ka joprojām tiek turpināts tā dēvētais hibrīduzbrukums Latvijai, saistībā ar minētajiem grozījumiem nepieciešama plaša diskusija ar kompetentajām iestādēm un sabiedrības pārstāvjiem, ievērojot noteikto procedūru.

Tāpat, ņemot vērā, ka strauji tiek turpināta žoga izbūve uz robežas, nepieciešams turpināt robežas apsardzību pastiprinātā režīmā.

Vienlaikus IeM norādījusi, ka pastāvīgais normatīvais regulējums pats par sevi nevar pilnībā nodrošināt nepieciešamo praktisko reaģēšanu uz valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas veicināšanu no kaimiņvalsts puses jeb hibrīduzbrukumu. Tāpēc ir nepieciešams nodrošināt konkrētai situācijai atbilstošu reakciju – resursu piesaisti, nepieciešamās palīdzības sniegšanu valsts robežas šķērsotājiem un tamlīdzīgi.

KONTEKSTS:

Ministru kabinets iepriekš atbalstīja ārkārtējās situācijas pagarināšanu līdz šī gada 10. februārim uz Latvijas–Baltkrievijas robežas Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novadā un Daugavpils pilsētā.

IeM uzskata, ka ārkārtējā situācija būtu turpināma arī pēc 10. februāra, pagarinot to uz trīs mēnešiem. Tādējādi tiktu nodrošināta valsts robežas uzraudzība pastiprinātā režīmā atbilstoši reāli pastāvošajai situācijai uz valsts robežas.

Kopš 2021. gada 10. augusta kopumā no robežas nelikumīgas šķērsošanas personas atturētas 7562 gadījumos.

Robežas nelikumīgas šķērsošanas mēģinājumu skaits uz Latvijas–Baltkrievijas robežas ir mainīgs. Kopš 2022. gada 1. augusta atkal ir būtiski palielinājies nelikumīgas valsts robežas šķērsošanas mēģinājumu skaits, proti, augustā no robežas nelikumīgas šķērsošanas atturēts 301 gadījumā, bet decembrī jau – 1053 gadījumos.

Arī no Lietuvas un Polijas kompetentajām institūcijām joprojām tiek saņemta informācija par nelikumīgiem robežas šķērsošanas mēģinājumiem no Baltkrievijas puses.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti