Panorāma

Ukraina kategoriski noraida piekāpšanos Krievijai

Panorāma

Panorāma

Plāno, kā izmitināt bēgļus ekonomiskāk

IeM piedāvā pašvaldībām pirkt matračus Ukrainas bēgļu izmitināšanai, apmaksātas ēdināšanas vietā – pārtikas pakas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Viesnīcas par dārgu, grūtības iekļauties darba tirgū un tādējādi pašiem īrēt mājokli – Ukrainas bēgļu kontekstā šīs grūtības radījušas pamatīgu spriedzi pašvaldībās, kas atkārtoti pieprasa skaidru ilgtermiņa plānu, vismaz līdz šā gada beigām. Iekšlietu ministrija (IeM), kas atbild par konkrētajiem jautājumiem, piedāvā pašvaldībām iegādāties matračus, bet apmaksātas ēdināšanas vietā tiek apsvērta pārtikas paku izdale.

Ar Saeimas atbalstu šodien dota zaļā gaisma tālākai palīdzības sniegšanai Ukrainas bēgļiem, gan viņus izmitinot, gan ēdinot. Bet vēl uz 30 dienām. Tikmēr IeM uzdots izstrādāt plānu, ko darīt pēc tam. Skaidrs, ka pēc 30 dienām vajadzības nekur nepazudīs, tāpēc top plāns, kā palīdzēt, bet taupīgākā režīmā.

Skolu telpas, dienesta viesnīcas ir variants, pašvaldībām uzdots norādīt, cik daudz gultu un matraču tām vajag.

"Šobrīd četras pašvaldības ir pieprasījušas konkrētu gultu skaitu. Taču ar to arī šīs rezerves tiks izsmeltas," sacīja IeM valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs.

Valsts rezerves izsmeltas, tā vietā pašvaldības aicina gultas un matračus pirkt pašām, bēgļus izmitināt un saņemt par to atlīdzību. Bet bēgļu ēdināšanu plāno nodrošināt ar pašvaldību pārtikas pakām. Tādas ir ieceres, konkrētu lēmumu vēl nav.

"Un šodien, pirmo reizi kopš kara sākuma pašvaldības tikušās ar Ministru prezidentu. Piemēram, Jelgavā ir vairāk nekā 1000 bēgļu. Mums ir jāsagatavo, jāsakārto, lai šie civiliedzīvotāji varētu šajās kopmītnēs dzīvot. Mēs viņus varētu nodrošināt ar ēdienu vai viņi paši sevi nodrošinātu ar ēdienu vai izmitināšanos. Un, protams, arī tālāk būtu skolās," sacīja Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš (Zaļo un Zemnieku savienība).

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība") ceturtdien, 26. maijā, tiekoties ar Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) vadību, uzsvēra, ka pēc šonedēļ pieņemtā lēmuma par līdzšinējā atbalsta pagarināšanu par 30 dienām Ukrainas bēgļiem izmitināšanas un ēdināšanas jomā divu nedēļu laikā ir jārod vidēja un ilgtermiņa risinājumi Ukrainas bēgļu atbalstam, informēja premjera preses sekretārs Sandris Sabajevs. Risinājumi ir jārod par Ukrainas bēgļu jautājumu atbildīgajai IeM.

"Manuprāt, mums ir jāpagarina skaidrība līdz gada beigām. Tas būtu tāds saprotams laika nogrieznis," norādīja Ministru prezidents. 

LPS priekšsēdis Gints Kaminskis atzina: labi, ka bijusi šāda saruna ar premjeru. Šādas tikšanās, viņaprāt, vajadzētu reizi mēnesī.

"Es domāju, ka nav vairs laika, ir vienkārši jārīkojas. Un kas būtiski – tas mēnesis, kas ir iedots pagarinājumam: desmit dienās ir jāsakārto normatīvā bāze, nākamās divdesmit dienas ir, lai pašvaldības zinātu, kā būs jāstrādā ar nākamo mēnesi, lai to zinātu ukraiņu bēgļi. Vai tās ir pārtikas pakas, vai tā ir ēdināšana, vai naudas līdzekļu piešķiršana. Galvenais, lai problēma ir atrisināta," norādīja LPS vadītājs.

Priekšlikumus problēmu risināšanai apkopos jaunnedēļ, pēc tam gaidāmi lēmumi.

KONTEKSTS:

Krievijas sāktais karš ir piespiedis bēgļu gaitās doties miljoniem Ukrainas iedzīvotāju, tai skaitā ukraiņu bērnus. Visvairāk bēgļu uzņem Ukrainas kaimiņvalsts Polija.

Arī Latvija uzņem kara bēgļus, un saskaņā ar valdības apstiprināto plānu Latvijā paredzēts nodrošināt atbalstu kopumā līdz 40 000 Ukrainas civiliedzīvotājiem. Plāna īstenošanai paredzēts finansējums līdz 116,277 miljoniem eiro. Latvija arī apņēmusies atrast mācību iestādes kara bēgļu bērniem, lai viņi neiekavē mācību procesu.

Tomēr vairākām Latvijas pašvaldībām ir bažas par Ukrainas bēgļu izmitināšanu pēc valsts atbalsta beigām. Līdz ar Saeimas lēmumu ceturtdien, 26. maijā, par 30 dienām pagarināts primārais atbalsts izmitināšanai un ēdināšanai no kara bēgušajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri Latvijā jau ir pieteikušies atbalstam līdz 24. maijam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti