IeM padotības iestādes uzteic sadarbību ar Golubevu un sagaida no jaunā ministra iesākto darbu pēctecību

Iekšlietu ministrijas (IeM) padotības iestādes uzteic bijušās ministres Marijas Golubevas ("Attīstībai/Par!") sadarbības spējas un sagaida no jaunā ministra iesākto darbu pēctecību. Savukārt eksperts uzsver, ka, viņaprāt, Golubevas demisija nebija pamatota.

ĪSUMĀ:

Policija novērtē pievēršanos izglītībai un transporta nomas iepirkumu

Golubeva 11 mēnešu laikā izveidoja labu sadarbību ar padotības iestādēm. To apliecina Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks. Viņš Golubevas darbu vērtē kā konstruktīvu un vērstu uz rezultātu.

"Bija profesionāla pieeja, profesionāla komunikācija bez pārspīlējumiem. Es absolūti neko kritizējamu nevaru pateikt. Ja būtu, ko pateikt – pateiktu.

Mēs atbalstu jutām. Dzīvojam ļoti sarežģītā laikā. Iekšlietām nemaz viegli neklājās pēdējos divus trīs gadus," stāstīja Ruks.

Policijā jau iepriekš tika aizsākti vairāki darbi, ko Golubeva noveda līdz galam, iesāka arī jaunus projektus. Ruks izcēla Golubevas vēlmi pievērsties policistu izglītības jautājumiem. Bijusī ministre pievērsa uzmanību likumsargu cīņai ar naida noziegumiem, kā arī cēla izmeklētāju atalgojumu.

IeM uzteic sadarbību ar Golubevu un sagaida no jaunā ministra iesākto darbu pēctecību
00:00 / 03:12
Lejuplādēt

"Un arī jāatzīmē, ka Valsts policijai izdevās tieši viņas vadības laikā īstenot ļoti nozīmīgu iepirkumu tuvākajiem pieciem gadiem – transportlīdzekļu nomu," norādīja Ruks.

VUGD novērtē ieklausīšanos dienestā un infrastruktūras izbūvi

Savukārt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) uzteic to, ka Golubeva kā ministre, stājoties amatā, nevirzīja jaunas reformas, bet gan uzklausīja padotības iestādes. Viņa attīstīja kursu, kas jau bija sākts, pastāstīja VUGD priekšnieka vietnieks ģenerālis Intars Zitāns.

Tika iesākta katastrofu reaģēšanas centru būvniecība, kur daži centri jau ir tapšanas stadijā. VUGD sagaida no jaunā ministra šī projekta turpināšanu.

Vēl svarīga ir VUGD darbinieku atalgojumu celšana, jo strādājošo iztrūkums ir vismaz 12%, kā arī nozīmīga loma ir tehnikas un infrastruktūras uzlabošanai. Tehnikas vidējais vecums ir vairāk nekā 20 gadi, pastāstīja Zitāns.

"Ministru maiņa nepaātrina procesus. Drīzāk otrādāk – apstādina.

Ir jāiedziļinās un jāiepazīst ministram viss no jauna. Golubevas kundzes liels pluss bija tas, ka viņa to saprata no pusvārda un iedziļinājās tik īsā laikā. Mēs varējām turpināt un paātrināt visas mūsu reformas. Es ceru, ka, nomainoties politiskajam spārnam, nemainīsies administratīvais spārns, kurš jau ir iedziļinājies un saprot [iestādes]," izteicās Zitāns.

Robežsardze priecājas par algu paaugstinājumu krīzes situācijā

Valsts robežsardze izcēla, ka Golubevas laikā ir pieņemts Sauszemes robežas infrastruktūras izbūves likums. Paredzēts, ka līdz nākamā gada beigām jābūt izbūvētam žogam ārējā robežā.

Tāpat bijis arī algu palielinājums laikā, kad robežsardzei bija jāstrādā pastiprinātas slodzes apstākļos bēgļu krīzes pie Baltkrievijas robežas dēļ, norādīja Valsts robežsardzes priekšnieka vietnieks ģenerālis Ivars Ruskulis.

"Protams, ka iepazīstināsim jauno ministru ar robežsardzes darbu, funkcijām, izaicinājumiem, vajadzībām. Es domāju, ka jaunais ministrs būs saprotošs, jo mēs strādājam mūsu valsts labā, un tas tikai ļaus attīstīt progresu," norādīja Ruskulis.

Visi Iekšlietu ministrijas padotības iestāžu pārstāvji sagaida, ka jaunais ministrs turpinās iesāktos darbus, kuru nozarē netrūkst. Sevišķi šobrīd, šajos sarežģītajos laikos.

Eksperts: Golubevas demisija bija nepamatota

Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes asociētais profesors Aldis Lieljuksis norādīja, ka Golubevas pilnvaru termiņš iekšlietu ministres amatā bija sarežģītiem notikumiem pilns: kovida pandēmijas ierobežojumu kontrole, Baltkrievijas vērstais hibrīdkarš. Lieljuksis uzskata, ka ministre ar visu veiksmīgi tika galā. Lieljuksis, kuram bijusi ilgstoša darba pieredze IeM padotības iestādēs, uzskata, ka notikušais 10. maijā pie pieminekļa uzvaras parkā nebija pietiekams iemesls ministres demisijai.

RSU Juridiskās fakultātes asociētais profesors Aldis Lieljuksis
00:00 / 02:01
Lejuplādēt

Lieljuksis stāstīja: "Ja kādreiz ir situācijas, kad ministrs aiziet un dienests pārmet krustu un saka: "Paldies Dievam!" – tad šis nebūs tas gadījums.

Dienesti ir ļoti apmierināti ar ministres darbu. Un ne tikai ar to, ka viņa spēja īsā laikā iedziļināties dienestu problēmās, nevis sākt no gaisa pilnīgi kaut ko savu virzīt. Tāpat, piemēram, viņa attīstīja jaunus katastrofu pārvaldības centrus, kuri kopumā bija ieplānoti 16. Mēs zinām, kāds telpu stāvoklis ir visā valstī. Ministre visnotaļ centās uzlabot situāciju ar atalgojumu, kaut vai, piemēram, robežsargiem bija piemaksas, lai nokļūtu uz darbu. Tāpat arī tehnikas atjaunošana – tur arī finanšu līdzekļi tika rasti. Un, protams, ministrei izdevās uzsākt robežbūvi, kas arī negāja viegli. Šis arī būtu darbs, ko nākotnē īstenot."

Profesors norādīja, ka arī nākamajam ministram jāturpina jau iesāktās lietas.

"Es gribētu, lai jaunais ministrs vairāk runā ar saviem kolēģiem politiķiem un stāsta par to, kāds ir Iekšlietu ministrijas darbs, ar kādām problēmām dienests sastopas un kas tikai nenotiek reālajā dzīvē.

Ir tāds teiciens, ka uz pārmijām zirgus nemaina. Šādā situācijā [valdība] rīkotos arī savādāk," sacīja Lieljuksis.

KONTEKSTS:

Pagājušajā nedēļā, reaģējot uz cilvēku pulcēšanos pie Uzvaras parka pieminekļa 9. un 10. maijā, Nacionālā apvienība (NA) pieprasīja iekšlietu ministres Marijas Golubevas ("Attīstībai/Par!") demisiju, pretējā gadījumā draudot neturpināt darbu valdībā. Premjers atsaucās NA pieprasījumam, mudinot ministri atstāt amatu, un vienlaikus uzstāja uz viena NA ministra nomaiņu, norādot, ka pieprasījums bija ultimāta formā ar šantāžas piegaršu. Premjers 18. maijā parakstīja rīkojumu par ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga demisiju.

"Attīstībai/Par!" pašlaik meklē nākamo iekšlietu ministra kandidātu. Latvijas Televīzijas rīcībā esošā informācija liecina, ka ministra amatam tiek vērtēti arī vairāki profesionāļi, kuri nav apvienības biedru rindās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt