IeM: Masveida imigrantu pieplūdums Latvijai nedraud

Iespējamās Āfrikas bēgļu kvotas, kas jāuzņem Eiropas Savienības dalībvalstīm, būtu tikai simbolisks žests, solidarizējoties ar Vidusjūras piekrastē esošajām dalībvalstīm. Taču tas noteikti nav risinājums bēgļu problēmai kopumā. Tā Eiropas Komisijas ideju nākamnedēļ nākt klajā ar piedāvājumu katrai dalībvalstij pieņemt daļu bēgļu, komentē Iekšlietu ministrijas vadībā.

Latvija attiecībā uz bēgļu uzņemšanas kvotām līdz šim bijusi ļoti piesardzīga un faktiski tās neatbalsta, otrdien LTV raidījumā “Rīta Panorāma” atzina premjere Laimdota Straujuma (“Vienotība”). Šai nostājai par labu ir Eiropadomes pagājušās nedēļas lēmums, ka bēgļu uzņemšana joprojām būs brīvprātīga.

Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone - Godmane norāda – pat, ja Latvija piekritīs kādu kvotu pildīt, celt trauksmi par patvēruma meklētāju masveida pieplūdumu nav pamata.

“Tur runa neiet par simtiem tūkstošu cilvēku sadali. Tie indikatīvie skaitļi, ko ir minējusi [Eiropas] Komisija kā solidaritātes izrādīšanu, ir varbūt daži tūkstoši uz visu Eiropas Savienību. Respektīvi, ir pilnīgi skaidrs, ka tas nerisina jautājumu Vidusjūrā, kur pēdējās brīvdienās divu dienu laikā 3,5 tūkstoši cilvēku ieceļoja 24 stundu laikā. Tā nastas sadale ir tīri simbolisks žests nevis risinājums šai bēgļu problēmai,” atzīst Pētersone – Godmane.

Būtībā tā vairāk ir politiska nekā praktiska izšķiršanās. Atteikšanās uzņemt dažus desmitus bēgļu tagad varētu negatīvi atspēlēties uz Latvijas izredzēm saņemt Eiropas palīdzību nākotnē, vērtē ministrijas pārstāve.

Pret patvēruma meklētāju pieņemšanu iestājas nacionālais bloks. Teorētiski Latvija spējīga pieņemt ap 200 patvēruma meklētāju, kuri dzīvotu izmitināšanas centrā “Mucenieki”. Gadījumā, ja viņiem piešķirtu oficiālu bēgļa statusu, šie cilvēki varētu dzīvot jebkur Latvijas vai Eiropas Savienības teritorijā. Taču pagaidām šis scenārijs ir tikai hipotētisks – Eiropas Komisija vēl nav oficiāli izziņojusi savu kvotu plānu, bet dalībvalstu diskusijas sāksies tikai pēc tam.  

 Bēgļu sadale ir viens no 10  komisijas ieteikumiem. Pārējie deviņi fokusējas uz pašas imigrācijas nepieļaušanu. Šo pieeju izceļ arī Latvijas premjere.

“Jādomā, protams, par solidaritāti, bet solidaritāte var būt dažāda. Un kā es informēju Eiropadomi, mēs esam gatavi nosūtīt gan kuteri, gan vienu helikopteru robežapsardzei Vidusjūrā,” norādīja Straujuma.

Latvijas robežsargi jau vairākus gadus piedalās Eiropas Savienības ārējo robežu apsardzes operācijās Dienvidos.

“Robežsardze visus iepriekšējos gadus pamatā ir piedalījusies Grieķijā ar dažādiem resursiem. Sākot ar cilvēkresursiem – atpazīšanas, iztaujāšanas ekspertiem, un beidzot ar helikopteriem un peldlīdzekļiem. Kopējās operācijās tieši šajā brīdī uzturas 11 robežsargi mobilās novērošanas vienībās. Ir arī viens dienesta suns aizbraucis uz vienu no operācijām,” stāsta Valsts robežsardzes priekšnieks Normunds Garbars.

Nelegālās imigrācijas problēma Eiropas varas gaiteņos ar jaunu spēku uzliesmojusi pēc pēdējo nedēļu traģiskajiem notikumiem, kad ceļā no Āfrikas uz Eiropu nogrima vairāki kuģi ar nelegālajiem imigrantiem, prasot simtiem dzīvību. 


Jau ziņots, ka aprīļa nogalē Vidusjūrā pie Lībijas krastiem apgāzās kuģis ar simtiem imigrantu. Lielākā daļa no tiem ir gājuši bojā. Nelaime no jauna lika Eiropas valstīm apsvērt migrācijas problēmu risināšanas iespējas, un Itālija, kas uzņem tūkstošiem bēgļu, aicināja sasaukt steidzamu Eiropas līderu samitu, lai rastu jaunus risinājumus šai problēmai. 

Eiropas Savienības (ES) valstu vadītāji ārkārtas sanāksmē Briselē vienojušies par kopīgu rīcību bēgļu krīzes risināšanai Vidusjūrā. Nolemts apkarot kontrabandu, kas par bargu naudu pārdod vecas laivas un vietas bēgļu laivās cilvēkiem Ziemeļāfrikas krastos, kā arī piešķirt papildus finansējumu imigrantu glābšanas operācijām, un valstis piekritušas solidaritātes jeb bēgļu izmitināšanas projektam. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti