Iekštelpās drīkstēs pulcēties līdz 1000 cilvēku, ēstuves – strādāt ilgāk

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 2 mēnešiem.

No nākamās pirmdienas, 17. augusta, iekštelpās vienlaikus drīkstēs pulcēties līdz 1000 cilvēkiem pašreizējo 500 vietā, bet sabiedriskās ēdināšanas vietas varēs strādāt divas stundas ilgāk – līdz plkst. 2.00 naktī. Šādus un vēl citus Covid-19 infekcijas ierobežojumu atvieglojumus otrdien, 11. augustā, atbalstīja valdība.

Valdība nolēma mazināt ierobežojumus ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem, ļaujot pie viena galdiņa iekštelpās sēdēt astoņiem apmeklētājiem līdzšinējo četru vietā (kas nav vienas mājsaimniecības locekļi) un atsakoties no cilvēku skaita ierobežojuma pie galdiņiem ārtelpās.

Prasība nodrošināt 2 metru distanci starp galdiņiem tiek saglabāta, teikts noteikumu anotācijā.

Tāpat ēdināšanas uzņēmumiem atļauts strādāt līdz plkst. 2 naktī, proti, par divām stundām ilgāk, nekā to pieļauj pašreizējais regulējums. Šis nosacījums attieksies uz vietām, kur pamatpakalpojums ir ēdināšana un kur cilvēki atrodas sēdus pie galdiņiem. 

Arī kultūras, sporta, reliģiskās darbības vietas drīkstēs strādāt līdz plkst. 2 - par divām stundām ilgāk. Veselības ministrijā (VM) skaidroja, ka šādas vietas pamatā ir organizētas un var nodrošināt cilvēku plūsmas kontroli un to, kā tiek ievēroti Covid-19 ierobežošanas noteikumi.

Savukārt izklaides vietu, tai skaitā diskotēku un naktsklubu, kur pamatpakalpojums ir izklaide, piemēram, dejas, spēles, darbība arī turpmāk būs atļauta līdz plkst. 24.

VM skaidroja, ka izklaides vietas saistītas ar ievērojami augstu Covid-19 izplatības risku.

Ministru kabinets lēma, ka no 17. augusta iekštelpās vienlaikus varēs pulcēties līdz 1000 cilvēkiem pašreizējo 500 vietā, savukārt ārtelpās pieļaujamais skaits saglabāsies iepriekš noteiktajā apmērā - līdz 3000 cilvēku.

VM skaidroja, ka turpmāk vairs netiks arī dalīti ierobežojumi cilvēku skaitam atkarībā no telpu platības, bet ikvienā pasākumā būs jānodrošina minimālā platība uz vienu cilvēku - 3 kvadrātmetri  iepriekš noteikto 4 kvadrātmetru vietā. Šī prasība būs jāievēro arī tirdzniecības centros un kultūras norises vietās. Pēc speciālistu aprēķiniem šī ir mazākā platība uz vienu cilvēku, lai konkrētā vietā būtu iespējams nodrošināt 2 metru distanci starp cilvēkiem.

Nolemts saglabāt nosacījumu, ka cilvēku skaits, kas vienlaikus pulcējas konkrētā vietā, nedrīkst pārsniegt 50%, ko pieļauj konkrētās vietas kapacitāte.

Tiesa, kultūras pasākumiem – teātra izrādēm, koncertiem, kino seansiem – paredzēts izņēmums.

Proti, pasākumā varēs piedalīties vairāk nekā 50% no objektā iespējamās kapacitātes, ja tiks nodrošināts, ka tiek nodalītas cilvēku grupas pa 300, kas savstarpēji nesastopas nevienā pasākuma norises posmā. Tas nozīmē, ka šiem cilvēkiem ir jānodrošina atsevišķa ieeja, izeja, tualetes, vieta starpbrīžiem.

Šāds izņēmums paredzēts, ņemot vērā to, ka kultūras pasākumos skatītāji atrodas fiksētās personalizētās sēdvietās un ir saistīti ar ievērojami mazāku Covid-19 izplatības risku salīdzinājumā ar pasākumiem, kur nav fiksētas sēdvietas vai skatītāji brīvi pārvietojas. Tāpat šādos pasākumos ir iespējams nodalīt cilvēku plūsmas, lai tās nesastaptos.

VM informēja, ka valdība vienojās arī - Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) publicētais valstu saraksts pēc 17. augusta, kad noteikumu grozījumi stāsies spēkā, turpmāk būs spēkā no nākamās dienas pēc tā publicēšanas. Līdz šim katru piektdienu SPKC publicēja sarakstu ar valstīm, no kurām atgriežoties ir jāievēro 14 dienu pašizolācija.

Šāda prakse būs arī turpmāk, bet nosacījumi attieksies uz personām, kuras Latvijā atgriezīsies, sākot no sestdienas.

Rezultātā ikvienam būs laiks iepazīties ar jaunāko informāciju un pielāgoties nosacījumiem.

Attēli: Veselības ministrija

 

 

Kariņš pauž bažas
 

Ņemot vērā saslimstības rādītājus Eiropā, šis nebūtu labākais laiks, kad pieņemt Covid-19 ierobežojumu atvieglojumus, šādu nostāju otrdienas valdības sēdē pauda premjerministrs Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”).

Kariņš pauda bažas par ieceri palielināt pieļaujamo cilvēku pulcēšanās skaitu iekštelpās. "Tā ir vairāk politiska intuīcija - redzot, ka visur citur ir slikti," savu nostāju skaidroja politiķis.

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) atbildēja, ka 1000 cilvēku pulcēšanās prasīs nosacījumu izpildi, piemēram, ka pasākuma plānam ir jābūt saskaņotam ar Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC).

SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs skaidroja, ka pasākumos ar lielu apmeklētāju skaitu potenciāli inficēts apmeklētājs nevarētu izplatīt vīrusu tālāk par diviem metriem.

Plānojot pasākumu sektoru veidā un kontrolējot cilvēku plūsmas tā, lai kāds potenciāli inficētais nevarētu nonākt tiešā kontaktā ar visiem 1000 apmeklētājiem, slimības izplatīšanās riski būšot zemāki nekā naktsklubos vai diskotēkās, lai gan minētais skaitlis - 1000 - "izskatās dramatiski", pauda epidemiologs.

Vienlaikus epidemiologs norādīja, ka Latvijā lielākā daļa saslimušo ir saistīti ar "ārvalstu faktoriem" un pašlaik inficēšanās gadījumus var veiksmīgi izsekot un izolēt. "Pie mums nav tie faktori, kas ietekmēja saslimstības pieaugumu citās valstīs," uzsvēra Perevoščikovs.

Viņķele argumentēja, ka ierobežojumi būtu jāatvieglo, jo jau patlaban ir vērojamas iezīmes tam, ka iedzīvotāji arvien mazāk ievēro noteiktos ierobežojumus. "Mēs nedrīkstam veicināt spīta veidošanos," piebilda ministre.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti