Dienas ziņas

Daudzviet Eiropā pastiprina ierobežojumus

Dienas ziņas

Aicina rakstīt par savu pieredzi Vardarbības arhīvā

Ieceļojot Latvijā, jāuzrāda Covid-19 testa rezultāti

Iekšlietu ministrija nobažījusies – ieceļotāji varētu uzrādīt viltotus Covid-19 testus

Kopš piektdienas spēkā stājušies noteikumi, ka, ieceļojot Latvijā, ir jāuzrāda Covid-19 testa rezultāts. Tam jābūt veiktam ne vēlāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas, pretējā gadījumā iebraukšana Latvijā būs liegta. Tomēr Iekšlietu ministrijas pārstāvji ir noraizējušies, ka iedzīvotāji varētu uzrādīt viltus Covid-19 testa rezultātu.

Lēmums uzrādīt Covid-19 testu pieņemts, lai samazinātu Covid-19 infekcijas ievešanu valstī. Komercpārvadājumu pasažieriem negatīvs testa rezultāts jāuzrāda pirms iekāpšanas lidmašīnā vai autobusā, bet iebraucējiem ar privāto auto uzrādīt apliecinājumu par testu var prasīt robežsardze.

Valsts robežsardzes kontroles punkti ir gatavi veikt nepieciešamo kontroli, lai arī atzina, ka tas būs papildu slogs darbiniekiem.

Latvijas–Krievijas robežšķērsošanas punktā “Grebņeva” garas automašīnu rindas nav novērojamas. Ieceļošanai vai izceļošanai no Latvijas gaida vien pāris kravas automašīnas, vieglo automašīnu nav. Kā skaidroja Valsts robežsardzes pārstāvis Valdis Jukšs, ieceļot Latvijā no Krievijas vai Baltkrievijas atļauts tikai kravu pārvadātājiem vai personām izņēmuma kārtā, kas tiek individuāli izskatīts.

“Tā varētu būt atgriešanās savā mītnes zemē vai arī ģimenes atpakaļ apvienošanās un, protams, ir arī tāda personu kategorija, kurām atļauja tiek piemērota humānu apsvērumu dēļ,” skaidroja Jukšs.

Līdz šim, ieceļojot Latvijā, gan kravas, gan vieglo automobiļu vadītājiem bija jāaizpilda “Covidpass” anketa. Kopš piektdienas papildus tai būs jāuzrāda arī apliecinājums par Covid-19 testu, kas veikts ne vēlāk kā 72 stundas pirms ieceļošanas. Prasība neattieksies uz kravas automašīnu vadītājiem, bērniem līdz 11 gadu vecumam, personām, kas ir vakcinētas pret Covid-19 vīrusu un citām Ministru kabineta noteikumos noteiktajām iedzīvotāju grupām.

Jukšs norādīja: “Šis jaunievedums mums būs kā papildu slogs, bet noteikti mēs ar viņu tiksim galā. Vairāk varbūt būs nepieciešams sazināties ar SPKC [Slimību profilakses un kontroles centra] pārstāvjiem, NMPD [Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta] pārstāvjiem, bet kopā mēs to paveiksim.”

“Latvijas valsts piederīgie, kuriem ir šis Covid-19 tests pozitīvs, varēs Latvijā atgriezties ar privāto autotransportu, bet šīm personām uzreiz tiek noteikta karantīna,” atzīmēja Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Signe Bole.

Iekšlietu ministrijas pārstāvjiem ir raizes, ka iedzīvotāji varētu uzrādīt viltus Covid-19 testa rezultātus, tādēļ līdz šim jau notikušas pārrunas ar ārzemju kolēģiem, kur līdzīgas anketas ieviestas jau iepriekš.

“Mums bija nedēļa laiks, jo tas tika pieņemts 7. janvārī, ar citām valstīm sazināties un redzēt, kādi izskatās šie apliecinājumi citās valstīs. Mēs nedomājam, ka noteikti cilvēki izmantos iespēju un ka noteikti testi būs viltoti. Mēs vienkārši esam gatavi, ka varbūt kāds negodprātīgs cilvēks var izmantot šādu iespēju – uzrādīt arī negodīgi viltoto testu. Ja persona sniegs nepatiesas ziņas, viņš jau būs pārkāpis arī noteikto epidemioloģiskās drošības pasākumu kārtību,” skaidroja Bole.

Kā norādīja Valsts robežsardzes pārstāvji, pirmajā jaunpieņemto noteikumu dienā būtisku starpgadījumu uz Krievijas un uz Baltkrievijas robežas nav bijis. Līdz pēcpusdienai Covid-19 testus ar negatīviem rezultātiem jau uzrādījis viens ieceļotājs no Krievijas un viens ieceļotājs no Baltkrievijas.

“Protams, cilvēki ir sagatavojušies, jo grozījums ir pieņemts jau 7. janvārī. Bija laiks sagatavoties. Jā, cilvēki ir aizpildījuši un zina. Ļoti tas ir ietekmējis transportlīdzekļu plūsmu. Šobrīd tā plūsma ir stipri samazinājusies,” atzina Valsts robežsardzes pārstāvis Māris Cīrulis.

Visiem ieceļotājiem joprojām obligāta prasība ir 10 dienas atrasties pašizolācijā.

KONTEKSTS:

Covid-19 uzliesmojuma laikā 2020. gada pavasarī Latvijā bija izsludināta ārkārtējā situācija jaunā koronavīrusa ierobežošanai. Situācija vasarā bija stabila, bet septembra beigās saslimstība strauji pieauga. Valdība atkārtoti noteica ārkārtējo situāciju, kuras laikā bija stingrāki ierobežojumi. Par spīti tiem saslimstība ar Covid-19 turpināja pieaugt. Tādēļ ārkārtējā situācija ir pagarināta līdz 7. februārim. Spēkā ir stingri ierobežojumi līdz 25. janvārim, kā arī "mājsēde" nedēļas nogalēs, kas nozīmē, ka no plkst.22 līdz 5 katram jāatrodas savā dzīvesvietā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt